"Özel okulların devletleştirilmesini istiyoruz"

Kocaeli Veli-Der Başkan Yardımcısı Beyhan Korkmaz, “Özel okullar için yayınlanan genelge ile ilgili basın açıklaması yaptı.

İşte Korkmaz'ın açıklaması;

Özel okullar için yayınlanan genelge tam bir hayal kırıklığıdır. MEB Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürü Muammer Yıldız’ın, “Ücretsiz Okutulacak Öğrenci” başlığıyla il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerine gönderdiği yazı ile özel okullara sağlanan ayrıcalıklara bir yenisi daha eklenmiş oldu. Özel Eğitim Kurumları sahibi Milli Eğitim Bakanının görevi halktan yana olmaktır. Kamusal, Parasız, Laik eğitim bu ülkenin temel taşıdır.

Eğitimi para ile satmayınız!

Gelinen noktada hiç durumu olmayan, ya da burslu okutulan öğrencilerden okul intisiyafinde para talep edilmesini sağlamak sermayeye hizmet etmektir. Pandami koşullarında, özel okullar kapalı dahi olsa, Veliler kit kaynaklarını kullanarak, tıkır tıkır özel okullara ödeme yapmaya devam etmiştir. Teşvik adı altında, Devlet, özel okula yazılan öğrenciler için katkı payı vererek, gereken kolaylığı yıllardır sürdürmektedir. Bunlara rağmen, hala özel okulları doldurma çabası cağın gerisindedir. Öğretmen maaşlarını yük sayan, okulların fiziki koşullarını yenilemekten yüksenen , bir hükümet politikası kabul edilemez. Pandemi sürecinde her alanda olduğu gibi eğitimde de artan eşitsizliği gidermeye yönelik önlemler almalıdır.

Eğitime katkı payı olarak ödediğimiz vergilerin hesabını soruyoruz

Milli Eğitim Bakanlığı, Pandemi sürecinde daha da artan Sosyo-Ekonomik Kültürel yoksulluğun – yoksunluğun giderilmesi için bütçe ayırmalı, geniş halk kesimlerine Parasız, Bilimsel, Demokratik, Laik, Kamusal Eğitim olanakları sağlamalıdır. Geleceğimiz çocuklarımız, bu ülkenin kurtuluşu ve refahıdır. İvedi şekilde, tüm özel okulları Devletlestiriniz! Eğitimde eşitsizliği ortadan kaldırınız. Yıllardır eğitime katkı payı olarak ödediğimiz vergilerin hesabını soruyor ve eğitimde adaletsizliğin giderilmesi için tüm özel okulların devletleştirilmesini istiyoruz. Pandamide, sekteye uğrayan eğitimin, bir kuşağı yok ettiğini, acı tecrübelerle öğrenmek istemiyorsak , hızlıca karar alıp, tüm okulları devletleştiriniz. Bizlere içi boş diploma değil, işinin ehli, donanımlı, kendini yeteneklerine göre, ifade edebilen gençler gerekmektedir. Buda eğitimde fırsat eşitliğini sağlayarak mümkündür. Yayımlanan genelgenin ardından, Velilerimiz tüm iletişim kaynaklarını kullanarak, Özel okulların devletleştirilme talebini, ilgili makamlara duyurulmasını beklemektedir. Veli-Der olarak her duyarlı vatandaşın bu konuyu gündeme taşıyacağından, hiç kuşkumuz yoktur.

Kamuoyuna Saygılarımızla Kocaeli Veli-Der Başkan Yardımcısı Beyhan Korkmaz

- Gölcük Gündem, Eğitim bölümünde yayınlandı
https://www.golcukgundem.com/haber/7046105/ozel-okullarin-devletlestirilmesini-istiyoruz