Başhekim Sertan Acar ile "Hatırlatma Aşısı nedir? Aşı konusunda merak edilenler"

Gölcük Necati Çelik Devlet Hastanesi Başhekimi Uz. Dr. Sertan Acar ile “3. Doz Aşı” ile ilgili röportaj yaptık.

Gölcük Necati Çelik Devlet Hastanesi Başhekimi Uz. Dr. Sertan Acar ile “3. Doz Aşı” ile ilgili röportaj yaptık.

Öncelikle çok kıymetli vaktinizden bize zaman ayırdığınız için çok teşekkür ederiz.

Caner Uzuner;  3. Doz Hatırlatma Aşısı konusunda ne düşünüyorsunuz?

Başhekim Uz. Dr. Sertan Acar; Gölcük halkımızın 3. Doz aşılarını olsunlar. Özellikle 65 yaş üstü nüfusumuzun aşılanmaları önem arz etmektedir. Riski azaltmak istiyorsak, tedbirlere uyup aşılarımızı yaptırmalıyız. İlk doz aşının yanında 2. ve 3. doz aşımızı da yaptıralım. Bütün sağlık kuruluşlarımız sizleri aşı olmanız için bekliyor. Hafta içinde olduğu gibi hafta sonu da hastanemiz, ilçe sağlık müdürlüklerimiz ve mobil ekiplerimiz aşılama için görevdeler.

Sinovac aşısı olanların 2. Dozdan sonra Hatırlatma Aşısı olması lazım

Aşı koruyor, aşımızı hiç olamadıysak hemen, 2. veya 3. doz için ise belirlenen sürede aşımızı mutlaka olmalıyız. Antikor yanıtları düştüğü için 3. doz aşılar yapılmalıdır. İki doz Sinovac aşısı olan kişilerde oluşan bağışıklık yanıtının 3-6 ay içerisinde giderek azaldığı gözlenmektedir. Ayrıca Sinovac aşısının tüm dünyada birkaç ay içinde hakim hale gelmesi beklenen Delta varyantına karşı etkisi de sınırlı gözükmektedir. Bu nedenlerle iki doz Sinovac aşısı olanların ikinci dozdan 3-6 ay sonra 3. doz (hatırlatma veya rapel) aşıyı olması hem kendilerinin korunması hem de Delta varyantının yayılmasının önlenmesi açısından akılcı olacaktır. Bu kişilerde 3. doz aşı Sinovac ile uygulanabilir. Ancak Delta varyantına karşı koruyuculuğu sağlamak açısından, özellikle sağlık çalışanları, kalabalık yerlerde çalışanlar gibi virüsle karşılaşma olasılığı yüksek kişilerin, ayrıca daha güçlü bağışıklık oluşturduğu için ileri yaştaki kişiler ve bağışıklık yetmezliği olanların 3. doz aşıyı Biontech ile olması tercih edilebilinir. 3. Doz aşı, Sinovac da Biontech de olabilir. Tercih kişiye kalmış.

Caner Uzuner; Özellikle gençler üzerinde hastalık arttı bu konuda neler yapılmalı?

Başhekim Uz.Dr. Sertan Acar: COVİD-19 virüsü mutasyona uğrayarak viral yükünü arttırmıştır, bu durum genç bireylerde de daha çok hastalık görülmesine sebep olmaktadır. Değerli veliler aşı olarak hem kendimizi hem de çocuklarımızı koruyabiliriz, 12 yaş üstü gençlerimiz artık aşı olabiliyor. Aşı olalım hem sağlığımızı koruyalım hem de eğitimimizin COVİD-19 nedeniyle kesintiye uğramasına izin vermeyelim.

Caner Uzuner: Covid19 Aşı genetik yapımızı bozuyor mu yada olumsuz etki yapıyor mu?

Başhekim Uz.Dr. Sertan Acar: Aşılar genetik yapımız bozmaz yada olumsuz etkilemez. İnsan hücrelerinde genler hücre çekirdeğinde bulunur ve DNA yapısında bilgilerden oluşur. Biontech ve benzer teknolojili aşılarda bulunan genetik şifre bileşeni (mRNA) bağışıklık sistemini uyaran proteinlerin hücrelerimizde sentezlenmesini sağlarlar. Ancak bu şifre (mRNA) hücre çekirdeğine giremez, genlerimize ulaşamaz, genlerimizi değiştiremez. 2008 yılından beri insanlarda kansere ve başka enfeksiyonlara karşı aşı geliştirilmesi için denenmekte olan bu teknoloji güvenlidir.

Caner Uzuner; Yoğun bakımda yatan hastalar Aşısız olanlar mı?

Başhekim Uz.Dr. Sertan Acar: Hastanede ve diğer sağlık kuruluşlarında yoğun bakımda yatan hastaların çoğunu aşısız kişiler veya aşılarını tamamlamamış kişiler oluşturmaktadır. Salgından korunmak için mutlaka aşımızı olmamız, dozlarımızı tamamlamamız ve bunun yanında maske, mesafe ve hijyene dikkat etmemiz gerekir. Aşıyı ertelemeyelim, önlemlere daha çok dikkat edelim. COVİD-19 ile savaşta en büyük silahımız tedbirlerle birlikte aşı. Mutlaka aşı olalım ama aynı zamanda 2. veya 3. doz aşımızı olmak da önemli. Keşke ertelemeseydik demeyelim. Vaka sayılarını ve can kayıplarını azaltmak için çaremiz var; aşılama ve tedbirlere uymak. Ertelenmiş veya dozu tamamlanmamış aşı hasta olma riski demek, hastaneye yatma, yoğun bakıma ve maalesef daha fazla ölüm riski demek. O halde hemen aşı olmamız ve tedbirlere uymamız şart. COVİD-19 dan korunmanın en iyi yolu, tedbirlere uyarak aşı olmaktır. Değerli Gölcük halkı aşı olarak hem kendimizi hem de sevdiklerimizi koruyabiliriz. Kamuoyuna saygılarımızla duyurulur.

Caner Uzuner; Vermiş olduğunuz bu değerli bilgiler için çok teşekkürler.

Başhekim Uz.Dr. Sertan Acar: Topluma sesimizi duyurduğunuz için ben teşekkür ederim.

30 Eyl 2021 - 09:36 -


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gölcük Gündem Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gölcük Gündem hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gölcük Gündem editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gölcük Gündem değil haberi geçen ajanstır.