“Namaza gitmeyenler CHP’ye Dinsiz diyor”

İşte Gölcük Gündem Gazetesi Tutku Beyza Bay'ın CHP İlçe Başkanı İsmet İşeri ile gerçekleştirdiği çok özel röportajdan önemli başlıklar.

Büyütmek için resme tıklayın

Cumhuriyet Halk Partisi Gölcük İlçe Başkanı İsmet İşeri Gölcük Gündem Gazetesi’ne seçim sonrası çok özel açıklamalarda bulundu.

-İlk olarak seçimle ilgili olarak bir değerlendirme yapmanız gerekirse, seçimi ve seçim sonrasını nasıl değerlendirebilirsiniz?

İşeri;” Seçimle ilgili öncelikle şunu belirtmek isterim sokaktaki halkın tepkileri, miting alanındaki halkın coşkusunu gördüğümüzde doğrusu beklentilerimiz çok altında bir oy oranıyla karşı karşıya kaldık, gerek parti oyumuzun bunun üzerinde 27-28 bandında olabileceğini, Muharrem İnce’nin de 30-35 bandında bir oy alacağını, herhalukarda İyi Parti’nin ve Hdp’nin de bilhassa 12-13 bandında bu işin ikinci tura kalacağı düşüncesi sokaktaki intibalarımızdan ortaya çıkıyordu. Ancak yaptığımızda inanılmaz bir işle karşılaştık”.

“MHP’nin oy oranının bütün anketörlerin de İyi Parti’nin bir Milliyetçi, merkez sağı kucaklayan bir parti anlayışı içerisinde İyi Parti’nin kurulmasıyla MHP’nin bir yüzde 10 barajını aşabileceği düşüncesi yoktu, hal böyle olunca böylesine bir sonuç ortaya çıktı. Saadet Partisi’nden bizlerin en az yüzde 3-4 gibi bir beklentimiz vardı ama düşündüğümz gerçekleşmedi. Düşüncelerimiz gerçekleşseydi Muharrem İnce’nin puanı 3-4 puan yükselecekti ve seçim ikinci tura kalacaktı, Muharrem İnce ikinci turda Cumhurbaşkanı seçilecekti”.

“AK Parti’nin büyük bir başarı öyküsünden söz etmemiz mümkün değil! Çünkü MHP’nin desteğiyle yüzde 52 alan sayın Cumhurbaşkanı’nın Parlamentodaki oyu yüzde 41, yani yaklaşık 9 puanlık bir kaybı var ki buda yaklaşık iki buçuk, üç milyon bir oy kaybı demek oluyor.  Mhp bu süreçte fazla mitinge imza atmadı, sadece söylemlerle bukadar oy alabileceklerini bizler de tahmin etmiyorduk. Ancak milletin iradesini saygımız sonsuz umarım hepimizin hakkında hayırlısı neyse o olur”.

Gölcük’te CHP’nin almış olduğu oylardan memnun musunuz?

İşeri; “Açıkcası memnun olduğumuzu söyleyemem. Ancak bu durum bizim çalışmamamızdan kaynaklanan bir başarısızlık öyküsü değil, bizler partimiz adına gece gündüz çalıştık. Ancak öylesine orantısız bir güçle yarışıyoruz ki Cumhurbaşkanı’nın,Başbakan’ın , Belediyelerin gücü inanılmaz orantısız bir güç var karşımızda. Sokaklarda herkes şahit oldu pankartlar,posterler devasa boyutlardaydı bu algı maalesef ki vatandaşın gözünü boyuyor. Bizler ise kıt kaynaklarla, örgütün kendi cebinden topladığı paralarla bir seçim yarışı sürdürdük. İktidar partisi inanılmaz bir şekilde medyanın gücünü kullanıyor bu bir gerçek. CHP Genel Başkanımızın, Muharrem İnce’nin söylemediği sözler vatandaşlara aktarılıyor”.

“Cumhuriyet Halk Partisi örgütler, camiiler, cemaatler tarafından vatandaşın belleğine inanılmaz şekilde aktarılıyor, parti karalanıyor.  Örnek vermek gerekirse bizler pekçok köyü gezdik, vatandaşlarımızla buluştuk, Camiilere, teravilere gittik vatandaş Camii’ye adımını dahi atmıyor ne yazık ki aynı vatandaş bizleri yine dinsizlikle suçluyor. Söz konusu durum psikolojik ve sosyolojik açıdan kesinlikle bir tez konusu olmalı diye düşünüyorum. Bizlerde artık hakikaten ne yapacağımızı şaşırdık. Şahsım adına konuşmam gerekirse vatandaş bana sen iyisin ancak yanlış partidesin diyor, b Cumhuriyeti kuran, bu demokrasiyi ülkeye getiren, bu Cumhuriyet’in, demokrasinin sayesinde ülkeye Cumhurbaşkanı, Başbakan olan insanlar bu ülkeyi bundan sonra tek başına yöneteceği bir totariter, otoriter yapıya da maalesef oy veriyor. Netice itibariyle söylediğim gibi sandıktan çıkan iradeye de saygı göstermekten başka çaremiz yok”.

-Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce’nin CHP’den daha yüksek oranda oy almasının nedeni sizce  nedir?

İşeri;” Muharrem İnce’nin karizmatik bir yapısı var. Beden diliyle Türk seçmen profilinin aradığı bir lider bu bir gerçek. Bizim Genel Başkanımız ileri demokrasiler lideri olabilir, kendisi mükemmel bir insan.  Herhangi bir koltuk meraklısı değil, gerçekten bir demokrasi, barış insanı olduğunu gösterdi. Maalesef ki Muharrem İnce’de anlaşılamadı, anlaşılamayacak. Ülkeyi yöneten ben Sunniyim sen ne olduğunu söyle gibi bir laf ediyorsa, dinsel,ırksal,mezhepsel  birtakım ayrımları ülkenin en tepesine yerleştiriyorsa vatandaşta zaten bunu bu şekilde algılıyor”.

“Tabi Muharrem İnce’nin halkla iyi iletişim kurması, beden dili, annesini başörtülü ve hacı olması birer etken, bu bir etken. Aslında ne dinimizde ne de siyasette dil,din,ırk, mezhepsel farklılıklar olamaz ama maalesef seçmenimiz bu farklılığı önemsiyor. Muharrem İnce’nin böylesine bir bireysel anlamda oy almasıda bazı diğer partilerinin seçmenlerinden oy almasına bağlı diye düşünüyorum”.

-Muharrem İnce’nin Turan Dumlu’dan daha düşük oy almasının sebebini nasıl açıklayabilirsiniz?

İşeri; “ Yerel seçimlerle, genel seçimleri birbirine karışırtırmamak gerekiyor. Evet Turan Dumlu ile beraber otuz yedi bin oy almıştık. Ancak şöyle bir durum var Dumlu 37 bin oy aldı ancak  belediye meclisinde 32 bin oy aldı. Yerel seçimlerdeki seçmen iradesi çok farklı. Turan Dumlu’ya bakış açılarıyla Cumhurbaşkanına bakış açıların da bir farklılık olması çok doğal diye düşünüyorum”.

-Genel seçimlerdeki tabloya bakarak, yerel seçim değerlendirmesi yapmamız gerekirse neler söyleyebilirsiniz?

İşeri;” Aslında çok karamsar bir tablo olduğunu söyleyemem. CHP ben tek başıma bu işi alırım yola çıkarsa buradan bir başarı öyküsü beklenemez. Cumhuriyet Halk Partisi’yle birlikte kısmen Saadet Partisi, İYİ Parti ile birlikte hatta bilmiyorum MHP’nin şuandaki Cumhur İttifakıyla birlikteliği yerel seçimlerde de devam eder mi bilmiyorum. Eğer ki genişletilmiş bir Halk İttifakı olursa İyi Parti, MHP, Saadet Partisi şeklinde burada seçim çok kolay alınır. Ama ben salt Cumhuriyet Halk Partisi olarak yerel seçimleri alacağım demek hayalden öteye birşey olmaz. Ak Parti’den yerelde kurtulmak için MHP’nin, İyi Parti’nin, Saadet Partisi’nin CHP öncülüğünde birlikte hareket etmesi gerekmektedir. Neden CHP öncü olmalıdır çünkü partimiz potansiyel olarak hepsinin önünde, bu şekilde bir yol izlenirse yüzde 99 seçim alınır”.

-Kocaeli’nde ki Milletvekili listesi başarısızlığa neden olmuş olabilir mi ?

İşeri; “ Zannetmiyorum. Çünkü mevcut sıralamayla ilgili olarak herhangi bir tepkiyle karşı karşıya kalmadım. Ben belirtiğim gibi olumsuz bir tepki almadım, başarısızlığa etki ettiğini de düşünmüyorum. Milletvekillerimiz gerçekten başarılıydı, inanılmaz performans gösterdiler ben haklarını yiyemem. Gerek Adalet Yürüyüşü’nde, gerek parlementoda köyleri en az üç dört sefer Milletvekillerimizle karış karış gezmişizdir. İktidar Partisi’nin Milletvekilleri bir sefer sahaya inmedi. Yani CHP’nin Milletvekilleri gerçekten çalıştı, bir başkası sıralamada olsaydı netice artardı tezi kesinlikle doğru değil”.

 

-Chp’nin Gölcük içerisinde teşkilat gruplaşmasının başarısızlığı getirdiğini düşünüyor musunuz?

İşeri;”Başarısızlık Gölcük’e münhasır bir durum değil. Şuanda Türkiye’nin CHP ortalaması Gölcük ile aynı.  Bazı yerlerdeki yüksek başarılar dışında netice itibariyle ortalama Gölcük ile aynı. Bizim örgütsel anlamda bir uyumsuzluğumuz, yönetimsel birtakım başarısızlık öyküsü veya eksikliğimiz yok. Hepimiz sahadaydık,hepimiz dışardaydık, bahsettiğim gibi burada tamamen bir algı , orantısız bir güç kullanımı kanallara hakim olan bir iktidar partisi söz konusu, yarışamıyorsunuz. Belediye araçları adeta seferber olmuşlar, vatandaşa ulaşma konusunda, iktidar partisi ev ev dolaşıp erzak dağıttı, hediye paketleriyle gittiler bunları hepimiz gördük. Bu şekilde nasıl yarışacağız bütün kanallar onların elinde, biz elimizden geleni yaptık. Halkın hep içindeydik, Ramazan boyunca hep halkın sofrasındaydık yaptırdığımız yemeklerle gidip onlarla kucaklaştık birlikte yemekler yedik”.

“Netice itibariyle vatandaşımız bunca olumsuzluğa rağmen siyasi tercihlerini yine iktidar partisinden yana yapması belirttiğim gibi psikolojik ve sosyolojik açıdan incelenmelidir. Asgari ücretten mutsuz, umutsuz, çocuklarını geçindirmekten rahatsız yani tüm bunlara rağmen bakıyorsunuz yine iktidar partisine oy veriliyor”.

-Genel seçimlerden sonra CHP içerisinde bir Genel Başkanlık tartışması çıktı. Söz konusu durumu nasıl değerlendiriyorsunuz?

İşeri;”Buradaki başarısızlık öyküsünü yalnızca Genel Başkana yüklemek büyük bir acımasızlık olur. Ortada bir başarısızlık varsa bunda hepimizin payı var. Yani Milletvekillerimizin, İl, İlçe Başkanlarımızın, kenidini sosyal demokrat atfeden herkesin etkisi vardır. İnsanlarla konuşuyorum bir tane Ak Partili vatandaşı CHP’ye çekebildiniz mi dediğimde yanıt alamıyorum halbuki 12 milyon oyumuz var herkes bir kişiyi parti içerisine çekmeye çalışsa zaten bu iş biter.

Şu bir gerçek bizim Genel Başkanımız gerçekten ileri demokrasinin varolduğu İskandinav ülkelerde Başbakan olabilecek bir insan. Türk seçmen profili ne yazık ki bizim genel başkanımızı anlamadı, anlamayacak da. Muharrem İnce’nin bağırıp çağıran beden dili vatandaş tarafından kabul gördü bizdeki sorun inanın genel başkan sorunu değil. 41 yıl sonra yüzde 30 bandını aştık, Muharrem İnce bir umut... Partimizi başarısız olarak adletmiyorum ancak bir başarı öyküsüde çıkaramıyorum ne yazıkki. Canla başla çalışıyorum, elimden geleni yapıyorum, olmuyor.  Çünkü CHP’ye karşı öylesine bellekler karartılmış ki iktidarın arka cephesindeki örgütler tarafından mesele CHP sorunu.  Bu ülkeye demokrasiyi, adaleti, eşitliği getiren Cumhuriyet Halk Partisi’ne karşı maalesef böyle bir algı söz konusu.  Bu algıyı yıkmak için ise halka birebir daha fazla dokunmamız, kendimizi daha fazla anlatmamız  gerektiği düşüncesindeyim.

Bu ülkenin kurtuluşu Cumhuriyet Halk Partisidir. CHP’nin iktidar olması da benim öngörüme göre bu jenerasyondan itibaren gençlere sahip çıkmaktır. Mevcut bu yapıyla belli bir yaşı aşmış jenerasyonun kırmızı çizgilerini aşmak ne yazıkki imkansız. Bu nedenle bütün üniversitelerde hatta liselerde müfredat değiştirilmelidir. Bugün eğer mevcut liseler nitelikli niteliksiz olarak ayırt ediliyorsa, Atatürkçülük üzerine bukadar saldırgan bir eğitim anlayışıyla gençliğinde yok olması gibi bir durum söz konusu, bu nedenle gençlerimize sahip çıkmalıyız, Türkiye’nin kurtuluşu ancak böyle mümkün olabilir. Şuanda Akp’nin de bu anlayış içerisinde, bu ayrıştırıcı tutumuyla çok fazla uzun süreli iktidarda da başarılı olacağına inanmıyorum. İnşallah dedikleri gibi olur bizler yanılırız Türkiye munhasır medeniyetler seviyesine gelir, ekonomi düzelir. Bakalım hep beraber görelim. Çünkü hepimiz zarar görüyoruz. Ülke hepimizin, sayın Cumhurbaşkanı bu korku imparatorluğunu yıkmadığı sürece kesinlikle bu ülke ekonomisi bir yıl dayanamaz. Bunuda iddialı bir şekilde söylüyorum”.

-9 ay sonra önümüzde yerel seçim var. Belediye Başkanlığına adaylığınızı koymayı düşünüyor musunuz?

İşeri;  “Tabiki her siyasi liderin yani siyasetle uğraşan herkesin idealinde bir beklenti vardır ama benim bugüne benim bugüne kadar ki siyasette varoluşumun nedeni geleceğin olası karanlık Türkiyesini gözlemlediğim için, geleceğimizi korumak adına herkesin belirli bir özveriyi koruması gerektiğine inananlardanım. Bugüne kadarda bunun için mücadele ettim, hiçbir makam mevkii beklentim olmadı. Eğer o günün şartlarında bilemiyorum şartlar benim Belediye Başkanı olmamı gerektirirse, Genel Merkezin bu konudaki tutumu, düşüncesi ne olur bilemiyorum ama illada ben olayım diye bir düşüncem yok eğer benimle olması gerekiyorsa bugüne kadar almış olduğum sorumluluğu almaktan kaçınmam. Yerel seçimler ben değilde bir başkasıyla alınacaksa onada gerekli desteği vermektende kaçınmam. Asla koltuk sevdalısı değilim, hiç önemli değil önemli olan CHP’nin kurumsal başarısı.  Bugüne kadar vermiş olduğum maddi manevi katkım,desteğimde hep bu anlamda oldu.  Örgüt içerisinde istenen kişi olmak yeterli değil, partinin üç bine yakın üyesi var, bin kişinin oyuyla geldik yeter mi asla yetmez. Sokağın ne dediği oldukça önemli çünkü yerel yönetimlerin stratejileri çok farklıdır. Kiminle başarılı olunuyorsa, olunacaksa partimizin bu konuda hassasiyet göstereceğine inanıyorum”.

Son olarak çok olumsuz, dengesiz ve orantısız,  Ohal koşullarında, yasakların içerisinde bir seçimin adaletli olmasından bahsedilmeyeceğini belirten İşeri, iktidarın gücünün acımıasızca kullandığını söyleyerek netice ne olursa olsun demokrasiye inanan bir birey olarak sandıktan çıkan karara saygı göstermekten başka çarelerinin olmadığını söyleyerek, ülke adına insanların beklentilerine cevap verecek bir dönem geçmesini, hayırlısı neyse o olmasını dilediğini vurgulayarak sözlerini sonlandırdı.

 

 

 

27 Haziran 2018 -


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gölcük Gündem Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gölcük Gündem hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

03

İzmitli - SİRMEN'dönemi beyin takımındaki isimlerden Belediyeciliği kademe,kademe bilen ve A'dan Z'ye belediyecilik bilgisine haiz liyakata sahip,çeşitli görevlerde piştikten sonra Genel Sekreterlik yapmış Sayın Murat SİRMEN'aday gösterilmeli.

CHP'her zaman yanlış aday çıkartıyor!

Sosyal Demokratlar ve Kocaeli sevdalısı Vatanseverler;Büyükşehiri almak istiyorsa Kocaeli Büyükşehir Belediyesi için en uygun isim Eski Genel Sekreter Sayın Murat SİRMEN'dir.

Yanıtla . 7Beğen 14 Ekim 16:31
02

İzmitli - KOCAELİYİ EVLATLARI YÖNETMELİ

Kocaeli doğumlu olmayan,Evi barkı,Köyü Kocaeli'de olmayanlar kesinlikle Kocaeli'den Milletvekili Adayı olmamalı yapılmamalı…

Aynısı Belediye Başkanlığı içinde geçerli.Çünkü Kocaeli'nin Evladı olmayanlar sadece kişisel çıkarları için çalışıyorlar…Kocaeli ve Halkının sorunları,Kocaeli'nin menfaatleri için çalışmıyor…

Kocaeli'nin haklarını korumuyorlar!..

Her parti bunu benimsemeli.

Yanıtla . 12Beğen 13 Eylül 22:29
01

Vatandaş - Sayın Mehmet ELLİBEŞ’ Esnaftan şikayet var…

Gölcük Köyüne yatırım yapan İş yeri açan Esnafına sahip çık Esnaftan,Eşraftan şikayetler var!

Esnafınızı mağdur etmeyiniz…zararına sebep olmayınız…yaptığınız işlerde biz yaptık oldu demeyiniz!

Esnafınızı kollayınız,sahip çıkınız.

Esnafınızın rızkını kazanabilme mücadelesinde yardımcı olunuz,bir iş proje yaparken onlara engel teşkil etmeyiniz!.. Yerel Esnafını eşrafı dinle kaybetmezsiniz.

Esnaf bu ülkenin ve yerelin Ekonomiye can veren dinamosu,zincirin halkasından biri.

Sizin cemiyetinize,cenazenize,zor gününüze Yerel Esnafınız gelir, Makamlar gelip geçici.

Yanıtla . 8Beğen 28 Haziran 22:10

Anket Gölcükspor Başkanı ve yönetimi başarılı mı?