“2.5 Yaş Sendromu”

Değerli okurlarım bu hafta sizlere bütün çocukların yaşadığı ve ebeveynlerinde çaresiz kaldığı bir dönemden bahsedeceğim, iyi okumalar.

2.5 yaş sendromu bebeklik döneminden çocukluk dönemine geçiş sürecidir. Çocuklar “ben” diyerek kendilerini ortaya koymak isteyecek ve benliğini fark ettiği bu dönemde hükmü ele geçirmeye çalışarak kendi istediklerini yapmak için uğraşacaklardır.

2.5 yaş sendromu yaşayan çocuklarda görülen davranışlar şunlardır; kendi istediğini yaptırmaya çalışması ve yaptırana kadar diretmesi, kendini öfkelenerek yerden yere vurması, ebeveynine ve çevresine karşı otorite kurmaya çalışması, yapılması istenmeyen şeylerin tam tersini yapmak istemesidir.

Eriksonun psikososyal gelişim kuramında “özerkliğe karşı-utanç” dönemi dediğimiz ikinci evre bu yaş aralığını göstermektedir. Özerkliğe karşı-utanç dediğimiz bu dönemde çocuk, kendi davranışlarının ona ait olduğunu fark etmeye başlayacaktır. Kendi isteği doğrultusunda yapmış olduğu eylemlere, ebeveyn müdahalesi ile karşılaştığında çocuk kendi yapabileceği eylem hakkında kuşku ve utanca kapılabilir. Bu durumda tam tersine çocuğunuzu destekler ve kendisine izin verirseniz özerklik duygusunu elde etmesine fırsat vermiş olacaksınız.  Kendi isteklerinde direterek sizin otorite kurmanıza izin vermeyecek ve kendi otoritesini kurmaya çalışacaktır.

Örneğin; kendi istediği oyuncağı almak istemesi, kapıyı kendi açmak istemesi, istediği kıyafet dışında başka kıyafet giymek istememesi, elinizi tutmak istemeyerek kendi başına yürümek istemesi gibi durumlarla karşı karşıya kalabilir ve zorlanabilirsiniz. Dolayısıyla bu durum sizi yorabilir.  Sizlerin bu noktada sabırlı davranmanız çok önemlidir. Bu dönemin her çocukta olduğunu ve geçici bir süreç olduğunu unutmamalısınız.Kendini ortaya atıp, her şeye müdahale etmeye çalışan, keşfetmek isteyen bir çocuğunuz varsa bilinki gelişimini sağlıklı bir şekilde tamamlıyordur.

Ebeveynlere tavsiyeler;

* Sizler 2,5 yaş sendromu yaşayan çocuğunuza uzun cümleler kurarak inatlaşmamalısınız. İnatlaşmak yerine dikkatlerini oyun yoluyla başka bir yere çekebilirsiniz.
* Onlara kendilerini ifade edecek ortamlar oluşturmaya çalışmalısınız.
* Çocuğunuzun kendi istekleri doğrultusunda seçimler yapması için teşvik etmelisiniz. Örneğin: Dolabından elbise ve pantolon çıkararak “Annecim sen hangisini giymek istersin?” Diyebilirsiniz.
* Olumsuz davranışlarını pekiştirmemelisiniz. Doğru davranışlarda çabalarını destekleyebilirsiniz.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Tuğçe Uzuner - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gölcük Gündem Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gölcük Gündem hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Anket Gölcük en önemli sorunu sizce nedir?