Çocuklarımıza duyarlı olmayı öğretelim

Çocuğunuzu Toplumsal problemlere duyarlı hale getirebilmenin yollarını bu hafta sizlerle paylaşmayı uygun gördüm. Umarım faydasını hep birlikte görürürz.

1999 yılında gerçekleşmiş olan merkez üssü Gölcük depremini yaşamış vatandaşlar olarak gerek kişisel travmalarımız gerek sosyal çevremizde yaşanan acılara binaen 24 ocak tarihinde Elazığda gerçekleşen depremi, çevremiz ve çocuklarımıza doğal afetler yaşanması durumunda psikolojik etkiyi en aza indirerek hatta bunun yanında çocuklara toplumsal problemlere karşı duyarlı olmayı öğretebiliriz.

Deprem çocuklara nasıl anlatılmalı?


“Depremin bir doğa olayını olduğunu, nasıl gerçekleştiğini basit bir dille çocuklarınıza anlatmalısınız. Depremi çocuklarınıza anlatırken ürkütücü olayları anlatmaktan kaçınarak deprem için öncesinde ve sonrasında bazı önlemler alınması gerektiği söylenmeli ve bu önemler çocuklarla paylaşılmalıdır.” Örneğin; deprem çantası, deprem tatbikatı gibi önemli bilgileri çocuğunuzla paylaşarak birlikte deprem çantası hazırlayabilir ve tatbikatlar yapabilirsiniz. Deprem gerçekleştiği anda çocuğunuz yanınızda veyahutta sizden uzakta olması durumunda (örneğin okulda) nasıl davranması gerektiğini sakin ve yalın bir şekilde anlatmalısınız. Deprem tatbikatı gereklerine uyup o ortamda yetkili olan kişiyi (öğretmen,müdür) dinlemeleri ve komutlarına uyması gerektiğini öğretmelisiniz. “ Doğal afetlerin çocuklara anlatılırken en önemli noktası korkutucu olmaktan kaçınmak ve sakin kalınması gerektiği vurgulanmalıdır.”


Siz çocuklarınıza deprem konusunda hassasiyet gösterirken çevresel faktörler çocuğunuzu olumsuz etkileyebilir. Örneğin, çocukları duygusal olarak en çok etkileyen durumlar sosyal medyada yaş sınırı gözetilmeden paylaşılan videolar ve fotoğraflardır. Çocuklar daha önce maruz kalmadıkları bir ortamı hayal gücünü kullanarak daha etkileyici şekilde kafalarında canlandırabilirler. Bununla birlikte bir de daha önce deprem yaşamış bölge insanları çocukların yanında deprem anılarından bahsederken daha dikkatli olmalıdırlar.

Çocuğunuzun bu durumdan çok etkilendiğini hisseder ve gözlemlerseniz destek almalısınız. Onlara ağır gelecek durumlara maruz bırakmak yerine çocuklara deprem ortamını gözlerinde canlandırabilmek adına herhangi bir can kaybı olmayan önlem alınmadığı için zarar görmüş kazazede bölgelerinin görselleri ebeveynler tarafından seçilerek çocuklarla paylaşılabilir. Bu yaşanan afetle ilgili bizlere düşen görevlerin neler olduğunu ve depreme maruz kalan kardeşlerimiz için neler yapılabiliri çocuklarımıza kazandırmalıyız.

Çocuklar duyarlı olmaları gerektiğini, zor durumda kalan kişilere yardım edebilmek için paylaşmayı ve herkesin bu konuda yardımcı olması gerektiğini bilmeliler. Yardımlık eşya paketleri hazırlayarak çocuğunuzu bu konuda sorumlu olduğunu hissettirerek ona farkındalık kazandırabilmelisiniz.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Tuğçe Uzuner - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gölcük Gündem Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gölcük Gündem hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Anket Gölcük en önemli sorunu sizce nedir?