“Çocuklara verilmesi gereken sevgi ve ilginin önemi”

Birey olarak herkesin rutininde gerçekleştirdiği sorumlulukları vardır. Hayatın koşturmasına kendimizi kaptırarak asıl yapmamız gereken temel ihtiyaçları unutuyoruz. Çocuklarınız için ebeveyn olarak her şeyin en iyisini yapmaya çalıştığınızdan şüphem yok. Peki ebeveynlik yaparken sevginizi ne kadar hissettiriyorsunuz?


Bu hafta sizlere sevgi dilinden bahsetmek istiyorum. Anne ve baba olarak çocuklarınıza olan sorumluluklarınızı yerine getiriyor ve hiç bir şeyden eksik bırakmamaya çalışıyorsunuz. “Temiz olsun, güzel giyinsin, arkadaşlarından eksik kalmasın, sağlıklı beslensin.” diyorsunuz. Çocuklarınıza tabiki istediğiniz kıyafetleri, oyuncakları alabilirsiniz. Fakat bunları yaparken sevginizi her daim göstermeniz gerektiğini unutmayın. Her anne ve baba gibi sizlerde çocuklarınızı çok seviyorsunuz.


Aslında altını çizmek istediğim durum, sevginizi nasıl ve ne sıklıkla gösteriyorsunuz?

Zamanınızın ne kadarını onlara ayırıyorsunuz?

Çocuklarınızın hayatını, duygularını, düşüncelerini bir yetişkinmişçesine önemsemelisiniz.“Çocuktur o ağlar sonra susar, büyünce unutur.” gibi cümleler kullanmamalısınız.

Sizle oyun oynamak istediğinde “ al annecim istediğin bütün oyuncakları aldım. Kendin oynayabilirsin.” demek yerine size anlatmak istediği bir şeylerin olduğunu düşünmelisiniz. Sizler hayatınızda olup bitenleri yakınlarınıza konuşarak anlattığınız gibi onlarda kendi dünyalarında yaşadıklarını oyun oynayarak anlatmaya çalışacaktır. “Her gün oyun oynayacak ve ilgilenecek durumda olamıyorum.”diyebilirsiniz. Sizinde kendinizi kötü hissettiğiniz zamanlar mutlaka olacaktır. Bütün günün stresini eve getirmek zorunda kalmış olabilirsiniz. Bunları yaşıyor oluşunuz çocuğunuza o gün sevginizi ya da ilginizi göstermek için engel değildir. Çok yorgun olabilirsiniz ama inanın onlarla geçirdiğiniz vakit size çok iyi gelecek gün içinde yaşadıklarınızı bir kenara bırakmış ve çok eğlenmiş hissedeceksiniz.

Belirtmek istediğim önemli konuda şu, çocuklarınızın kişiliği için verilmesi gereken en önemli ihtiyaç sevgi ve ilgidir. Çocuğunuza vermiş olduğunuz sevgi çocuğunuzun kişiliğinde ve ilişkilerinde ona kalkan olacak onu koruyacak ve güçlü kılacaktır. Onlar için ayırdığınız her vakit gelecekte mutlaka karşınıza filizlenmiş bir şekilde çıkacaktır. Sizin vermiş olduğunuz sevgi ve ilgi çocuğunuzun her zorlu döneminde size yardımcı olacaktır. Özellikle ergenlik çağında kendisini yetişkin bir birey gibi istediği ve o şekilde davrandığı zamanlarda sizler küçüklükte gösterdiğiniz otoriteyi göstermekte zorluk çekebilirsiniz. Çocuklarınıza sert üslupla konulan kural ve otoritelerle korkutmamalısınız. “Çocuklarınız sizin otoritenizden değil sevginizi kaybetmekten korkmalı.” Sizler tohumlarınızı sevgiyle ekin, çiçekleriniz sevgi ile filizlensin. Sizi kurtacak olan sevgidir.
“Çocuklarınıza ayırdığınız zaman, vermiş olduğunuz ilgi ve sevgi onların gelişimleri için oldukça önemlidir.”

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Tuğçe Uzuner - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gölcük Gündem Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gölcük Gündem hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Anket Gölcük en önemli sorunu sizce nedir?