KABATAŞ’DAN SONRA İZMİT YALANI…

Gezi Olaylarının yaşandığı günlerde, korkunç bir haber yayıldı.

Bir gazetenin manşetinden verilen haberde, İstanbul Kabataş İskelesi önünde ellerinde deri eldiven ve kafalarında bandana olan yarı çıplak yetmiş kadar erkeğin, yanında küçük bebeği olan başörtülü bir anneyi itip, kakıp tartakladıkları, bebek arabasını alaşağı edip bebeği fırlattıkları ve kadın ve bebeğin üzerine idrarlarını boşalttıkları iddia ediliyordu.

Bu iddia, ülkemizin içerisinden geçtiği o hassas günlerde herkesi derinden sarsmıştı.Herkes şaşkındı. Böyle bir şey nasıl olabilirdi?

O günlerde özellikle AKP’liler, yandaş gazeteciler iddianın gerçekliğini hararetle savundular. İddianın ortaya atıldığı günlerde, söz konusu olayın görüntüleri ortaya çıkmamıştı. Görüntüler ortaya çıktığında aslında acı bir gerçekle karşı karşıya kaldık.

Bir televizyon kanalında yayınlanan görüntülerde, 1 Haziran 2013 tarihinde Kabataş’ta saldırıya uğradığı iddia edilen başörtülü kadının, tramvay beklerken yanından 8 – 10 kişilik bir grubun geçtiği, bu kişilerin kısa süre içerisinde kadının yanından uzaklaştıkları ve çevrede olağandışı hiçbir hareketlilik olmadığı görülüyordu. Ortada büyük bir yalan vardı.

Bu yalanı AKP İlçe Belediye Başkanının gelini olan kadın ortaya atmış, sonra yandaş yazarlar, gazeteler olayı abartarak ve süsleyerek gündeme getirmişler ve bir mağduriyet yaratmışlardı.
Buna benzer bir yalan geçtiğimiz günlerde İzmit’te ortaya atıldı.AKP İzmit Belediye Meclis Üyesi Şener İnce, sosyal medya hesabından bir fotoğraf paylaşarak, İzmit belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet ve beraberindekilerin Fethiye Köyü’nde bir camiye ayakkabı ile girdiklerini iddia ediyordu.

Bu iddia sonrası tabi ki, ortalık toz duman oldu.İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’e sosyal medya üzerinden olmadık sözler söylendi, hakaretler edildi, deyim yerindeyse linç girişiminde bulunuldu.
Kısa süre sonra, köyün muhtarının açıklaması ve paylaşılan görüntülerle gerçek anlaşıldı.

Şener İnce’nin paylaştığı fotoğraftaki yer köyün camisi değildi. Cami imamının evini altında bulunan ve köyün camii yenilenirken mescit olarak kullanılan, şimdi ise ardiye ve işçilerin yatakhanesi olarak kullanılan bir yerdi..


İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet Fethiye Köyü’nü ziyarete gittiğinde, köy muhtarı ve diğer köylüler, ardiye olarak kullanılan yeri göstererek, buranın köyün misafirhanesi olarak kullanılması için belediye tarafından restore edilmesini, başkandan rica etmişlerdi.

Şener İnce’nin paylaştığı fotoğrafta orada çekilmişti.Oysaki, köyün camii de ardiye olarak kullanılan yerin 10 – 15 metre ilerisinde, bizzat İzmit Belediyesi’nin katkıları ile yenilenmiş ve ibadete açılmıştı.
Ortada yine büyük bir yalan vardı.

Peki bu yalanın sebebi neydi? Aslında, sorunun cevabı, açık. AKP halen 31 Mart’ta İzmit’i kaybetmeyi içine sindirememiş. Ama asıl içine sindiremedikleri İzmit’i, Fatma Kaplan Hürriyet’e kaybetmiş olmaları.
Çünkü, Fatma Kaplan Hürriyet, genç, çalışkan, halkta karşılığı olan ve her kesimden oy alabilen ve hedefi olan bir siyasetçi.

AKP’liler Fatma Kaplan Hürriyet’in İzmit Belediye Başkanlığı’nda başarılı olması halinde, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nı AKP’nin elinden alabileceğini biliyorlar. Bu sebeple, İzmit Belediye Meclisindeki cumhur ittifakı çoğunluğunu kullanarak, Fatma Kaplan Hürriyet’e iş yaptırmamaya ve projelerini engellemeye çalışıyorlar.

Fatma Kaplan Hürriyet’in dini konulardaki hassasiyetini çok iyi bilmelerine rağmen, camiye ayakkabı ile girdi yalanına başvuruyorlar.Ancak, yaptıkları sadece İzmit’e zaman kaybettiriyor ve kendilerine zarar veriyor.Çünkü, herkes neyin ne olduğunun, hizmet yapmak isteyenle, hizmete engel olmak isteyenin farkında.

Bu anlamda özellikle halkın oyunu alarak, hizmet etmeye gelmiş kişilerin siyasi ve kişisel hırsları için ahlaki ve dini değerlerimizi kullanarak, toplumumuzu bölecek açıklamalardan kaçınması gerektiğini, vatandaşlarımızın onlardan hizmet beklediğini belirtmek istiyorum.

Not : Yazımı tamamladıktan sonra gazetelere göz atarken Sözcü Gazetesi’nde Konya Valisi Cüneyit Orhan Toprak’ın Mevlana Törenleri kapsamında ayakkabısının üzerine galoş giyerek Şems-i Tebrizi Camii’ne girdiğine ilişkin haberi ve fotoğrafları gördüm.Şimdi başta AKP İzmit Belediye Meclis Üyesi Şener İnce olmak üzere, Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’i sosyal medya üzerinden linç etmeye çalışanların camiye ayakkabı ile giren Konya Valisi ile ilgili tepkilerini merak ediyorum!

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mehmet Tamer Solakoğlu - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gölcük Gündem Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gölcük Gündem hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Anket Gölcük en önemli sorunu sizce nedir?

403 Erisim Engellendi

Error 403 Erisim Engellendi

Erisim Engellendi

Guru Meditation:

XID: 32015828


Varnish cache server