Ekspertiz uygulamasına dikkat!

Hükümetimiz yılbaşından sonra ev satışlarında ekspertiz uygulaması getireceğini söylüyor. Yani evinizi satacaksanız özel eksper firmasına ücret ödeyip evinizin gerçek değerini öğreneceksiniz ve o fiyattan satacaksınız. Tabii bankadan kredi çekenler için gerekmiyor çünkü banka zaten eksper gönderiyor.

Şimdi bu durumun bize ne gibi avantaj ve dezavantaj getireceğine bakalım. Satacağımız evin piyasa daki değerinden tapuda satış göstermek ilerde başınıza gelebilecek her türlü mahkemelik durumda çok çok önemli. Çünkü mahkemeler tapudaki satış değerini esas alıyorlar.İnsanlar ev satışlarında hiç ummadıkları şekilde mahkemelik olabiliyorlar. Bu yüzden Gayrımenkul un gerçek değerinden satılması çok önemli.

Şimdi dezavantajlara gelelim. Bazen insanlar sıkışır ve bi iş günü içinde gayrımenkulunu satmak isteyecekler . Ama önce ekspertiz yapılması lazım bu da en az bi gün alacak . Yani aynı gün içinde satış imkansız olacak.Tabii bu tip satışların maddi giderleri de çok. Tapu harçları yılbaşından sonra yüzde dört olacak. Satışlarda vereceğiniz harçlar 400 bin değeri olan Gayrımenkul un 20 bin olacak . Bu da çoğumuzun tepkisini çekecek. Hükümetimiz tapu harçlarını yüzde ikiye çekerse bu sorun çözülür.

Şimdi gelelim esas meseleye , Gayrımenkulunuzu 4 sene önce aldınız ve tapuda gerçek değerini göstermeden satın aldınız. Şimdi satarken mecburen gerçek değerini gösterdiniz . Aradaki fark sizin dört yılda bu Gayrımenkulden elde ettiğiniz geliri gösterecek ve bu gelirin yüzde yirmisini gelir vergisi vermeniz gerek. Bu da inanın çok para demek. Hayal bile edemezsiniz. O yüzden yılbaşı milat olup bu tarihten önce yapılan satışların satış bedelleri değerlendirmeye alınmaması bu durumu kökünden çözer.

Umarım bu ve bunun gibi çözümler yapılmadan bu uygulamaya geçilmez

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Ömer Faruk Helvacıoğlu - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gölcük Gündem Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gölcük Gündem hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Anket Başkan Ali Yıldırım Sezer'i başarılı buluyormusunuz?