CHP İL DANIŞMA KURULUNDAN YANSIMALAR II...

2 Kasım Cumartesi günü yapılan CHP İl Danışma Kurulunda söz alan konuşmacılar, 31 Mart yerel seçimlerinde CHP'nin Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanlığı için aday çıkartmamasını eleştirdiler.
Bu konudaki ilk eleştiriyi dile getiren Darıca CHP eski ilçe başkanı ve belediye başkan adayı Yakup Törk oldu.


Yakup Törk, 4 yıllık ilçe başkanlığı görevi sonrasında belediye başkan adayı olduğunu belirterek, tek başkan aday adayı olmasına rağmen, adaylığının 1 ay geç açıklandığını ve bekletildiğini söyleyerek, başladı konuşmasına.
Yerel seçimlerde, Darıca'da yüzde 18 olan parti oyunu, yaptıkları çalışmalarla yüzde 43'e yükselttiklerini, 6 olan belediye meclis üyesi sayısını da 12 ye çıkarttıklarını, ancak seçimi kaybettiklerini söyledi.
CHP'li Büyükşehir belediye başkan adayımız olsaydı, bize ağabeylik yapsaydı kesin seçimi kazanırdık dedi.


İyi Parti'nin Büyükşehir belediye başkanı ile hiç bir şekilde organize olamadıklarını ve ortak proje üretemediklerini, büyükşehir adayımız olsaydı, örgütümüz sahip çıksaydı, il örgütümüz planlı olsaydı şu an Fatma Hanım'ın yanında belediye başkanı olarak oturuyordum diyerek, konuşmasını tamamladı.

Karamürsel belediye başkan adayı Ahmet Çalık da, CHP'nin Kocaeli büyükşehir belediye başkan adayı çıkartmamasını eleştirenlerden biriydi.


Ahmet Çalık, 31 Mart seçimlerinin Kocaeli için başarısızlıkla sonuçlandığını, yerel seçimlerinin başlangıç planlamasının ve stratejisinin yanlış yapılması sonucu partimizin Kocaeli de tek belediye ile yetinmek zorunda kaldığını belirtti.


Kocaeli büyükşehir belediye başkan adaylığının İYİ Partiye bırakılmasının CHP nin Kocaeli'de iddiasının olmadığı, hedef küçülttüğünü izlenimi verdiğini söyleyerek, Büyükşehir İdaresi ile yönetilen illerde, seçmenin seçimin ana oyuncusunun büyükşehir belediye başkanı olduğunu çok iyi bildiğini, büyükşehirde iddia ortaya koyamadığınız takdirde, ilçelerde seçim kazanmanın zor olduğunu ifade etti.
Gerek Yakup Törk'ün gerekse Ahmet Çalık'ın söylemlerine sonuna kadar katılıyorum.
Her ikisinin de yerel seçimde canlarını dişlerine takarak çalıştıklarını, seçimi kazanmak için ellerinden gelenin en iyisini yaptıklarını biliyorum.


Ama bazen çalışmak, mücadele etmek yetmiyor. Sizin dışınızda gelişen, engel olamadığınız olaylar sizi etkiliyor. Açıkça söylemek gerekirse, CHP Kocaeli büyükşehir belediye başkan adayı çıkartmayarak Kocaeli'de iddiasının olmadığını ortaya koymuştur. Bu iddiasızlık görüntüsü Darıca, Derince ve Karamürsel seçimlerinin kaybedilmesinde en önemli etken olmuştur. Her ne kadar danışma kurulunda milletvekillerimiz büyük resme bakılması gerektiğini Kocaeli'nin kaybedildiğini, ancak İstanbul Anklara, Adana, Mersin'in kazanıldığını söyleseler de, ben onların düşüncesine katılmıyorum. Çünkü ben Kocaeli de yaşıyorum ve Kocaeli'nin her gün AKP'nin elinde eriyip gittiğini görüyorum.

31 Mart seçimleri buna dur demek için önümüze gelen bir fırsattı. Ancak genel merkezimiz ve il örgütümüz bu fırsatı göremediler, değerlendiremediler.
Kocaeli büyükşehir belediye başkan adaylığını sadece Sayın Meral Akşener'in memleketi diye İYİ Partiye verdiler.

Biz onlara verdik, ama onlar uzun süre aday bulamadılar. Demek ki, Kocaeli'yi onlar da çok istememişler.
Oysaki, düşünün CHP'nin Kocaeli büyükşehir belediye başkan adayı ile ilçe belediye başkan adayları ortak projeler ortaya koyuyorlar, organize seçim çalışmaları yapılıyorlar.
AKP büyükşehir başkan adayı benim karşımda aday yok, ben kesin kazandım diye gerim gerim gerinerek seçim çalışması yapamıyor.


Seçim sonucunda İzmit'le beraber Darıca, Derince ve Karamürsel de CHP bayrağı dalgalanıyor.
Bundan iyisi Şam'da kayısı olmaz mıydı?
Saygılarımla.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mehmet Tamer Solakoğlu - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gölcük Gündem Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gölcük Gündem hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Gölcüksporlu İsmail Yüksek'in bonservisi ne kadar olmalı?