Ekonomik krizde vergi..

Vergi, tıpkı narkoz gibidir, fazlasının vergi muhatapları üzerinde olumsuz etkileri olur. Bunun sonucu olarak; vergi mükellefleri, üzerlerinde ki ağır vergi yükünün baskılanması yönünde çareler geliştirir. Vergiden kaçırma, vergiden kaçınma, kayıt dışına çıkma vs. gibi.. Hükümetlerin, hele hele krizin yaşandığı dönemlerde, kurtarıcı olarak yeni vergiler ihdas etmenin sonuçlarının da iyi değerlendirilmesi gerekir. Zaten, ismi üzerinde kriz! İyi yönetilmezse; sadece devlet etkilenmez, tüm toplum nasibini alır. Böylesi durumlarda en fazla etkilenen sektör ve sosyal kesimler tespit edilmeli ve desteklenmelidir.

Devlet harcamaları kontrol edilmeli ve israf ekonomisi son bulmalıdır

Basına yansımasından da anlaşılacağı gibi, devletin ve bağlı kurumların israfa çare aramadıklarına şahit olmaktayız. Lüks, pahalı uçak, araç, bina ve bunlara yapılan kira ödemeleri, adrese teslim karlı ihaleler, yap işlet devret mantığı çerçevesinde garantiler verilerek yaptırılan Köprü ve Şehir Hasta hanelerinin ekonomiye yükünün her geçen gün artacağı, bütçeye konulan ek harcama kaleminden anlaşılmaktadır. Keşke devlet millet el ele bu yatırımları gerçekleştirilebilseydi.

Saman alevi zenginlik


Ak Parti döneminde saman alevi gibi parlatılan 30 binin üzerinde milyonerin paraları acaba nerede?.. Başka bir deyişle yurt dışına kaçırılan paranın büyüklüğünü bilen var mı? Ülke yabancı sermaye açken; bizim kendi öz sermayemiz ülkeyi terk etmektedir. Bu korku neden? Biliyoruz ki; bu kadar çok parayı taşımakta zorluk çeken sonradan görme bu zenginler, ülkenin hukuki zeminine güvenmediği, mal ve mülk ediminin korunması konusunda endişe duymaktadır. Varlığını, bu ülke insanına borçlu olup; yurt dışına kaçırandan ülke milliyetçisi olmaz! Ülkemize en büyük kötülüğü ve hainliği bunlar yapmaktadır. Bordro mahkûmlarından zamanında tam ve doğru bir şekilde vergisini alan maliyemizin, bu şahıslarla ilgili bir vergi çalışması var mıdır?

Günün sözü: “Fazla verginin öldürücü gücünü kırmak, vergiyi tabana yaymakla olur”

Sevgi ile kalın…

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hakan Bıçakcı - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gölcük Gündem Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gölcük Gündem hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Gölcüksporlu İsmail Yüksek'in bonservisi ne kadar olmalı?