Bankamatik Memuru...

31 Mart 2019 tarihine yapılan yerel seçimlerin sonucunda, yerel yönetimlerde yaşanan değişim ile bankamatik memur, bankamatik çalışan sözlerini daha fazla duymaya başladık.


Peki, bankamatik memur / bankamatik çalışan kimdir?

İnternette kısa bir araştırma yaptım. Özellikle Ekşi Sözlükte bankamatik memuru ile ilgili bir çok tanımlama yapıldığını gördüm. Benim en çok hoşuma giden, “ esas versiyonu, işe gelmeyen ve varlığının tek kanıtı bankamatikten para çekmek için boy göstermesi olan memur “ tanımlaması oldu.


Anlaşılan belediyelerde bu tanımlamaya uyan o kadar çok memur ve çalışan varmış ki, hemen her gün medyada yeni bir bankamatik memuru haberi ile karşılaşıyoruz. Bu haberler sonrasında da, medyada AKP’nin milletvekilleri, il ve ilçe başkanları tarafından bankamatik çalışanlara destek açıklamaları ve söylemlerini görmeye başlıyoruz.

Bankamatik olarak çalışmayı ve emek vermeden haksız kazancı kendine hak görenleri anlıyorum da, bu kişilerin bankamatik olarak çalıştıkları belirlenip, işten çıkartıldıklarında bunlara destek açıklamaları yapan AKP milletvekillerini, il ve ilçe başkanlarını, ayrıca sendika başkanlarını anlayamıyorum.

Şimdi bu kişiler işten haksız çıkartıldı iseler, Türkiye Cumhuriyeti’nin mahkemelerine başvurup, haklarını arama hakkına sahipler mi? Evet, sahipler.


Mahkeme tarafından haksız yere işten çıkartıldıklarına karar verildiğinde işlerine geri dönebilirler mi? Evet, dönebilirler.


O zaman bu feryat, figan neden?


Yoksa siz, işten çıkartılan bankamatik çalışanını, partiliniz olduğu için mi savunuyorsunuz?

Bunu yaparken haksız kazanç elde etmeyi savunmuş olmuyor musunuz?


Siz, o görevlere seçilirken halkımıza ve üyelerinize ben emeği ve alın terini değil, haksız kazancı savunacağım mı dediniz?


Sizin sesinizi özelleştirme adı altında yapılan işçi kıyımlarında duyamadık.


Çalışanlar, Anayasa’dan kaynaklanan sendikal örgütlenme hakkını kullandıkları için, işten çıkartıldıklarında da sesiniz çıkmadı.


Soma’da, Ermenek’te yaşanan maden facialarında, yaşanan iş cinayetlerinde hep suskundunuz.
Ekonomik krizi bahane edip, çalışanları sokağa döken işverenlere bir şey söylemediniz.


İşçilerin işverenlerce sigortasız, düşük ücretle ve uzun saatler çalıştırılmasına da gıkınız çıkarmadınız.


AKP Hükümeti işçilerin kıdem tazminatı hakkını elinden almak istiyor. Sanıyorum ona da ses çıkarmazsınız.


Soma madenlerinde çalışan işçilerin tazminatlarını ödemeyen işverene karşı bir tavır sergilemediniz.


Peki, bankamatik memurlar, bankamatik çalışanlar için niye sesiniz çıkıyor?


Yoksa siz de mi bankamatiksiniz?

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mehmet Tamer Solakoğlu - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gölcük Gündem Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gölcük Gündem hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Gölcüksporlu İsmail Yüksek'in bonservisi ne kadar olmalı?