BİRLİK VE BERABERLİK RUHU

Her milletin, kendisine ışık tutan şevk ve heyecan kaynağı değerleri vardır. Fertler, bu değerlerin etrafında kenetlendikleri zaman gerçek manada millet olma şuuruna ererler. Toplumu birbirine kaynaştıran bu değerlerden biri de milli birlik ruhudur.


Bu birliği sağlayan “ortak değerler” iki ayrı kategoride değerlendirilerek; ahlak ve inançlara dayalı değerlere “manevi değerler”, tarih ve kültürel yapının içinde yer alan değerlere de “milli değerler” adı verildi.


Bu ortak değerler çok olmakla birlikte, tarih, dil, din, bayrak, vatan, ülke sınırları, örf ve âdetler, iz bırakan şahsiyetler, toplumun değerlerini yansıtan çeşitli kutlama ve bayramlar vb. belli başlıklar altında sıralanmaktadır.


Şanlı tarihimiz, bu değerler etrafında imanımızdan kaynaklanan, milli birlik ruhuyla kazanılmış eşsiz zaferlerle doludur. Bu zaferler, geçmişimizi süsleyen ve geleceğimizi aydınlatan çok önemli dönüm noktalarıdır.


Temelleri Malazgirt’te atılmış olan bu zaferle, milletimiz sesini dünyaya daha gür bir şekilde duyurmuştur Tarih sahnesinde müstesna bir yere ve değere sahip olan bir çağın kapanıp yeni bir çağın açılmasına sebep olan İstanbul’un fethi de, bu dönüm noktalarından birisidir. Çanakkale, Sakarya, Dumlupınar. Istiklal harbi, kurtuluş mucadelesi ve onbeş temmuz birlik ruhunun ortak resmi olmuştur.


Aziz milletimiz tarihimizde büyük badirelerden geçirmiş, zaferlerin yanı sıra ihanetler görmüş, ağır bedeller ödemiştir.


Kan ve barut kokan hatıraları hala hafızalardadır.


Bu ruh, gerektiğinde aç ve susuz kalmış ancak hürriyet ve bağımsızlığından, izzet ve şerefinden asla taviz vermemiştir. Bu cennet vatanımızın bir karış toprağını bile asla düşmana teslim etmemiştir etmeyecektir. Bizleri düşmanlarımıza karşı muvaffak kılan muazzam ruh gücünü: Allah’a olan imanından, İslam’a olan bağlılığından, vatanına, ezanına, bayrağına ve bağımsızlığına olan sevdasından alır.
Tarih boyunca milletlerin zor zamanları olmuştur.


Toplumun her ferdinde kelimelerin titrediği habira yutkunulduğu anlardan birini şimdi yaşıyoruz.
Yürekler bu değerler etrafında birlik ruhuyla bir atıyor. Söylenmeye çalışılan duaların ruhu aynı ve yanıklıkta.


Elinde silahı olmasa da yüreğinde imanı olan bu necip millet, en zorlu sınavları omuz omuza atlatmıştır.
Bu necip millet, birbirine verdiği değerle; birlik, beraberlik ve kardeşlik ruhuyla; ferasetin ışığı, sağduyunun aydınlığıyla meşakkatli dönemlerin üstesinden imkânlarımız sınırlıykende geldi.  Her zaman ruhumuz aynı secdede Rahman’a kul olmanın, aynı kıblede istikameti bulmanın huzurunu tatdı.


Bu ruhda: Aynı safta buluşmanın, aynı toprağa, aynı bayrağa, aynı mukaddesata âşık olmanın bereketi vardır. Mayası imanla yoğrulan bu milletimizde aynı ruh var. Bugün de zorlu bir süreçten, ağır bir imtihandan geçiyoruz. Batının iki yüzünü sözde islam devletlerinin yokluğunu net bir şekilde görüyoruz.


Sınırlarımızın bittiği yerde savaş başlarken, zulümden kaçan milyonlarca insan vatanımıza sığınırken, gelecekte bizi de ateş çemberine atıp mülteci yapmak isteyen işgal güclerine karşı uyanık olmak zorundayız. Bizi birbirimize düşürmek, gücümüzü zayıflatmak, kardeşi kardeşe kırdırmak isteyenler var.
Karanlık oyunlarıyla bu aziz milleti korkutmaya, yıldırmaya, bezdirmeye, bölmeye ve yok etmeye yeltenenler var.


Evlatlarımızı hain emellerine alet eden, annelerinin bağrından kızlarımızı kaçıran, babalarının dizinden oğullarımızı koparan şer odakları var. Dini bertaraf edip kin ve nefreti diline dolayan, barış topraklarına nefret tohumları ekmeye çalışanlar var.  Ancak her türlü hile ve tuzağın farkında olalım. Bizlere yakışır bir şekilde basiret ve feraseti elden bırakmayalım. Kardeşlik duvarımızda gedikler açılmasına asla izin vermeyelim.


Dilimiz, kin, öfke ve nefrete değil; kalbimizdeki sevgi, şefkat ve merhamete tercüman olsun!
Dünyamızda tüm yaşananların farkında olalım.  Gücünü ve bütünlüğünü koruyarak dünyaya umut ışığı olmaya devam etmek bu milletin harcıdır. Birbirimize hakkı ve sabrı, şefkati ve merhameti tavsiye etmenin tam zamanıdır.


Akl-ı selime, bin düşünüp bir söylemeye, hayra çağırıp şerre dur demeye her zamankinden daha fazla ihtiyacımız vardır. Fitne ateşiyle bizi tutuşturmak isteyenlere karşı yekvücut olmayı, tek bilek olmayı milletçe birlik ve beraberlik ruhuyla oluşturmalıyız.


Selam ve duayla kalın.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Gençağa Eren - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gölcük Gündem Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gölcük Gündem hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Anket Başkan Ali Yıldırım Sezer'i başarılı buluyormusunuz?