BÖLGEYİ GÜVENLİ KILMAK!..

Kimin elinin kimin cebinde olduğunu bilmediğimiz bir coğrafyada yaşamaktayız. Bu coğrafyanın bir bataklık olarak tariflenmesinin başlıca nedeni; aklın yeteri kadar kullanılmamasından kaynaklıdır. Siz aklınızla kendinizi yönetemezseniz; sizden akıllı birileri aklınızı teslim alır. Kölelik, genlerle geçmez, aklın birilerine teslimi ile hayat bulur.


HATALARIMIZ


“Sarı öküz” masalı herkesçe bilinir. Verdikçe sıranın bir gün mutlaka sana da geleceği vurgulanır. Biz bu coğrafyada komşularımızla birlikte dik durmayı başaramadık. Dünyanın eli kanlı güçleri, bu coğrafyanın kokusunu her daim burunlarında hissetmiştir. Bu topraklar; çıkarcı emperyal güçlerin iştahını kabartır cinstendir. İç sorunlarına, akılcı çözümler üretemeyen bölgenin dikta rejimleri; komşu desteğine uzak kalınca “denize düşen yılana sarılır” misali, kendilerini kobralara teslim eder! Sonucunda, ABD, İsrail ve Rusya benzeri ülkeler; bu coğrafya topraklarının yeni ortakları haline gelir!


İLKEMİZ


Öncelikle milli sınırlarımızın korunması ve bu sınırları korurken; “Yurtta barış, dünyada barış” ilkemiz olmalıdır. Komşu ilişkilerinde sorunları çözen ve toprak bütünlüğünün korunmasına dayalı karşılıklı güven tesis edilmelidir. Biz bu diyardan gitmeyeceğimize göre; komşularımızla iyi geçinmek zorundayız. Çünkü komşuyu seçme hakkı yoktur, o kaderdir.


KOMŞULUK BAĞLARI GÜÇLENDİRİLMELİDİR


Bu coğrafyaya huzurun gelmesini istiyorsak; komşuluk ilişkilerini her daim sıcak tutmak ve komşuda yönetim boşluğu nedeniyle ortaya çıkabilecek tehlikelere karşı gerekli önlemleri almak zorundayız. Komşu ülkelerin iç karışıklığından yararlanıp, buralarda yuvalanan terör örgütlerine fırsat verilmemelidir. Bu anlamda sınır ötesi harekâtın amacının, sadece “güvenli bölge” tesis etmek olmamalıdır. Bu coğrafya topraklarını “tümden güvenli” kılmak gibi bir zorunluluk vardır. Bugün bölgede askeri önlemlerle gerekli ölçüde güveni tesis ettiğinizi düşünürsünüz, ama yarın terörden arındırdığınız o toprakları “ asil sahibine” teslim edemez iseniz; oluşturduğunuz “güvenli bölge” sınır güvenliğinizi bir adım daha öteye taşımaktan ileri gitmez!


Günün sözü: Allah’ın insan üzerinde en önemli hakkı “akıldır” Kullanmasını bilene; huzurdur, barıştır, kardeşliktir, iyi komşuluktur. Bilmeyene; savaştır, gözyaşıdır, mutsuzluktur, köleliktir.
Sevgi ile kalın…

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hakan Bıçakcı - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gölcük Gündem Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gölcük Gündem hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Gölcüksporlu İsmail Yüksek'in bonservisi ne kadar olmalı?