Küçük işlerden, medet ummak

Günümüz siyasetini, bazen; gülerek, bazen acıyarak, bazen de hayretler içinde izliyorum.

Bir yerel seçimi kazanmak uğruna; terörist Apo ve kardeşi Osman Öcalan’dan “ destek alma” girişimine, güldüm.Seçim kaybedilince “hiçbir şey olmazsa da mutlaka bir şeyler olmuştur” diyenlere, kahkaha ile güldüm. “Mutlaka bir şeyler olmuştur” söylemin altını doldurmaya kalkan ve seçimi tekrarlatan YSK yargıçlarının hukuk garabetine, hayret ettim.

Sandıkta çaldılar dediler ve onlarca sandık görevlisini töhmet altında bıraktılar. Ve yine oy çalma görüntülerinin yayınlanacağına vurgu yaptılar. Ama aylar geçti ortada ne çalan nede suçlu vardı. Bu günahı paylaşanlara, acıdım.İstanbul’un, 5.8 şiddetiyle sınıfta kaldığını gördük. 17 Ağustos 1999 Gölcük depreminden hiç ders alınmadığını ve 20 yılın heba edildiğine şahit olduk ve üzüldük!Toplanma alanlarının artırılması bir yana, hazır olan alanların da birçoğunun ranta teslim edildiği ortaya çıktı. İstanbul Eseyurt’ta, sallantı öncesi konuk olduğum dünürümün terasından dışarıyı hayretle izledim. Hangi tarafa bakarsanız bakın gördüğünüz tek şey; çatı! Korkunç bir şey!Haberleşme şirketlerinin 20 yılda yeni yatırım yapmadıkları halde, durmadan tarife ücretlerini artırdılar. Kısacası, “soyulduk ey halkım!” Sallanmaya başladığımız an itibari ile İstanbul’da yaşayan kızıma ulaşamadım. Orta şiddetli depreme dahi cevap veremediler. İmdada, Whatsappın yetişmesine, sevindik.Büyük Gölcük depremi sonrası İstanbul’da yapılan veya güçlendirilen bazı okul ve kamu binalarının çatırdaması, “depremin ne derece ciddiye alındığını” bizlere gösterdi.Hal bu iken, İBB Başkanı toplantıya niçin katılmadı, söylemi üzerinden yürütülen bir kampanya.. 

İstanbul kentini yüksek oy farkı ile kazanan bir Başkanı görmemezlikten gelme davranışı, devlet geleneğine yakışmadı. Devlet kanadından gelen çelişkili açıklamalarda durumu özetler gibiydi. İstanbul Kentinin direksiyonunda olanların üsleneceği bir görevi; siz devleti temsil eden başka kişilere pas ederseniz; yetki kargaşasına sebebiyet verirsiniz.Tam da bu noktada, İstanbul’da yaşanan depremle ilgili konuşulacak çok şey varken; çağırıldı, çağırılmadı. Geldi, gelmedi vs. gibi suni gündemler yaratılarak; gerçek gündemin önüne geçilmiş oldu.Bu tür yaşananlara bakıldığında bir kez daha düşünüyorum. Acaba.. Ülkemde, önemli görevlerde bulunanlar; devlet gömleğini layıkı ile taşıyabiliyor mu?.. Aslında temel sorun buradadır. “Liyakat” kulak arkası yapılamayacak kadar sihirli bir kelimedir. Buna uygun hareket edilmemesi sonucu; boş gündemlerle toplum aşırı yorulmuştur.

Günün sözü: ”Küçük işlerden medet umanların, aklıda küçüktür!”

Sevgi ile kalın…

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hakan Bıçakcı - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gölcük Gündem Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gölcük Gündem hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Gölcük en önemli sorunu sizce nedir?