Önce yaya meselesi

2019 yılı İçişleri Bakanlığı tarafından " Yaya Öncelikli Trafik Yılı " olarak ilan edilmiş ve bu kapsamda tüm Türkiye'de uygulamalar başlamıştı.Bu uygulamanın kentimizde yapıldığı günü hatırlıyorum.Çalışma arkadaşlarımla birlikte öğlen yemeği için bürodan çıkmıştık.Yürüyüş yolundan Yeni Cuma Camii yönüne doğru giderken, her yaya geçidinde polis ekiplerinin olduğunu gördük.Polisler yaya geçidinden geçen arabaları durduruyor ve onlara bir şeyler söylüyorlardı.Neler olduğuna bir anlam veremedik. Polisiye bir olay var zannettik. Sonradan öğrendik ki, İçişleri Bakanlığı  trafikte yaya önceliğini  yapılan bu uygulama herkese anlatmak istemiş. Bu uygulama sonrasında, kentimizde caddelerdeki kimi yaya geçitlerinin önüne, önce yaya slogan ve işaretleri yazılarak, trafikte  yaya önceliği vurgulanmaya devam edildi. Dün de kentimizin tüm ilçelerinde Sayın Valimiz, kaymakamlarımız ve ilgili kamu görevlilerinin katılımıyla " Yaya Güvenliğinin Nöbetçisiyiz " uygulaması yapılmış.Uygulamaya katılan kent yöneticilerimiz, uygulamanın amacının farkındalık yaratmak, halkımızı bilinçlendirmek olduğunu söyleyerek, trafikte yayaların önceliğinin bulunduğunu, sürücülerin yaya geçidinde yavaşlayarak durmaları, kontrollü şekilde yayanın geçişinden sonra yoluna devam etmeleri gerektiğini belirtmişler.

İzmit'te yaşıyorum ve bir yaya olarak günde en az 10 - 12 kez bazen daha fazla yaya geçitlerinden geçiyorum.Her geçişimde, yaya geçidinin ortasına geldiğimde, üzerime doğru hızla gelmekte olan bir arabayı görerek, adımlarımı hızlandırıyorum ve bir an önce geçişimi tamamlamaya çalışıyorum.Çünkü yaya geçidinden geçmekte olan bir yayayı gören araç sürücüleri bırakın durmayı, yavaşlamıyorlar bile!Araç sürücüleri yaya geçidine doğru, nasıl olsa ben gelene kadar yaya geçer diye düşünerek, hız kesmeden geliyorlar. Yayaların, hasta, yorgun, dalgın olabileceklerini düşünmüyorlar.Sürücülerin bu davranışı ve trafikte yayaların önceliğine önem vermeyişleri ne yazık ki ölümlü ve yaralamalı kazalara yol açıyor. Bu sebeple, İçişleri Bakanlığı'nın başlattığı trafikte yayaların önceliği uygulamasını önemsiyorum.Ancak, hemen her gün hepimizin yaşadığı sorunun farkındalık yaratmak ve bilinçlendirmek gibi uygulamalar ile çözülebileceği konusunda ümitsizim.Ümitsizliğimin sebebi, ülkemizde insana ve insan hayatına verilen değerin her gün biraz daha azalması. İnsan hayatının önemsenmediği bir yerde sizin trafikte yaya önceliği konusunda farkındalık yaratmanız mümkün mü? Tabi ki değil! O zaman ne yapmalıyız? Çocuklarımıza İnsanın, insanın hayatının önemli ve değerli olduğunu küçük yaştan itibaren anlatmalıyız. İlkokuldan itibaren çocuklarımıza trafikte nasıl davranacakları konusunda eğitim vermeliyiz, onları küçük yaştan itibaren bilinçlendirmeliyiz. Trafik kurallarına uymayan araç sürücülerine yönelik  önleyici nitelikte cezalar getirmeli ve bunları etkin bir şekilde uygulamalıyız.Yargı mercileri, ölümlü, yaralanmalı olaylarda, kusurlu araç sürücülerine  caydırıcı ve toplumun genelinde kabul gören cezalar vermelidir. Bütün bunları yapmayı becerebilirsek göreceksiniz bir yaya, yaya geçidine adım attığında,gelmekte olan araç sürücüsü duracaktır.


Saygılarımla.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mehmet Tamer Solakoğlu - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gölcük Gündem Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gölcük Gündem hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Gölcüksporlu İsmail Yüksek'in bonservisi ne kadar olmalı?