KADIN, NEDİR?..

Kadın, Allah’ın erkeğe bir emaneti midir?

Kadın, cenneti ayaklarının altına serdiğimiz kutsal bir varlık mıdır?

Yoksa.. Kadın, erkeğin elinin kiri ve kölesi midir?

Veya kadın, erkeği tarafından nasıl dövüleceği tarifle nen değersiz bir nesne mıdır? Nedir?..

Evet, kadına dair bu tarz söylemler toplumumuzda sıkça dillendirilmektedir. Zaman gelir kadın toplumda baş tacı ve cenneti ayaklarına serdiğimiz annedir.  Zaman gelir elinin kiri ve erkeğinin kölesidir. Kadını kutsayıp göklere çıkartıp; bir anda yerin dibine sokan bizden başka bir toplum var mıdır, yeryüzünde!.. Kısacası ikiyüzlü bir toplumun mensuplarıyız.

Kadın, öncelikle toplum içinde; sen ben gibi bağımsız ve özgür bir bireydir. Sonrasında bir eş, bir anne olabilmektedir. Ne göklere çıkartacak kadar kutsaldır, nede yerin dibine batırılacak değersizliktedir. Yaradılış icabı, erkeğe göre fiziki bazı dezavantajları olsa da; yüreği ve cesareti büyüktür.

Toplumsal sorunlardan bunalan ve cesareti kırılan erkekler; aczi yet alt yapısıyla bazen, fiziki zaafından yararlanıp eşlerine sarmakta ve hıncını çıkartabilmektedir. Ülkemizde kadın cinayetlerinde ki artış korkutucu boyutlara ulaşmıştır. İstatistikler her gün birden çok kadın cinayetinin işlendiğini ortaya koymaktadır.

Hiçbir sorun çözümsüz değildir.

Medeniyet çağını yakalamış ülkelerde kadın cinayetleri olmuyorsa; bizde de olmaması için gerekli adımlar atılmalıdır. Aslında bu adımlar 5 yıl önce İstanbul’da kadını her türlü risklerine karşı koruyucu tedbirleri içeren “Uluslararası İstanbul Sözleşmesiyle” atıldı. Ama sonrasında yasa boyutuna getirilmeden sümen altı edildi. Yasalarımız, kadına negatif bakışını değiştirmelidir. Siz, giyiminden dolayı kadına yumrum, tekme atanı, küfür edeni hiçbir şey olmamış gibi dışarıya salarsanız; bunun sonu gelmez! Kendi düşünce yapısında oluşturduğu giyim tarzını karşı tarafa zorba ile kabul ettirmek isteyen kafa, nasıl bir kafadır. Bu kafalar bu hale nasıl getirilmişlerdir? Eğitim sistemi içinde yer alan bazı kaynaklarda hala kadının nasıl dövüleceği konusunun işlenmesi, bu yy konusu olmasa gerek! Yolsuzluğu, hırsızlığı, arsızlığı, kul hakkına karşı okkalı sözü olmayanlar;” ambalajı açılmış teşhir ürünlerinin fiyatı yarı yarıya düşer” vs. söylemlerle, başı açık kadınları hedefe koyma uğraşı içine girmişlerdir.   

Sorunun kaynağı; bireyin gelişiminde aldığı eğitsel alt yapı ve yaşanan ekonomik zorluklardır. Çocukluğu ve gençliği iyi bir ortamda şekillenmeyen, İşi bozulan veya işsiz kalan erkeklerin zayıf kaldığı durumlarda zafiyet gösterdiği, tıpkı denizden karaya vurmuş balık misali çırpınan bir kişiliğe dönüştüğüne şahit olunmaktadır.

Günün sözü: “İnsan=Kadın=Erkek”                                                                                                Sevgi ile kalın…

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hakan Bıçakcı - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gölcük Gündem Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gölcük Gündem hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Anket Başkan Ali Yıldırım Sezer'i başarılı buluyormusunuz?