Gölcük'ün borcu dudak uçuklattı!!!

Geçen gün CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar tarafından mailimize gelen basın açıklaması dikkatimi çekti.

Kocaeli deki tüm ilçe Belediyelerin borçlarını ortaya döktü. Gelin beraber bakalım;

CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, özellikle Gebze Belediyesinin 2018 yılı sonu itibari ile 429 Milyon TL borcu bulunduğunu ancak israftan da kaçınmadığını belirterek kiralık binek araçlar için yaklaşık 4 Milyon TL ödediğini söyledi. Gebze Belediyesinin geçtiğimiz yıl 448 Milyon TL bütçesi olduğunu belirten Akar, bakıyoruz bu bütçe Türkiye’deki birçok ilden fazla bir bütçe, Kırklareli’nin 3 katı bir bütçe, Anadolu’daki birkaç kenti birleştirseniz böyle bir bütçeye sahip değiller. Ama Gebze Belediyesi bu tablo ile başarısızlığın, vizyonsuzluğun kitabını yazıyor, dedi.

AKP’den CHP’ye geçen İzmit Belediyesinin 207 Milyon TL borçla devralındığının altını çizen Akar, maalesef hangi belediyeye dokunsak borçla karşılaşıyoruz ancak hizmete baktığımızda bunu göremiyoruz dedi. 300 Milyon bütçesi olan İzmit Belediyesi ne yapmış ne kazandırmış kente… 2 yıldır tasarruf diyen AKP’de Belediyelerinin durumunu rakamlar ortaya koyuyor.

 İzmit Belediyesinin 2018 yılında 35 Binek araç kiraladığını belirten Akar, Gebze Belediyesin de bu sayının 81 olmasının dikkat çekici olduğunu söyledi.

EN AZ BORÇ GÖLCÜK BELEDİYESİNDE

İlçe Belediyelerindeki borç tablosunu açıklayan CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar’ın vermiş olduğu tutarlara göre Belediyelerin borçları şöyle gerçekleşti;

Başiskele 72 Milyon TL, Darıca 128 Milyon, Derince 68 Milyon, Gölcük 3 Milyon,   Kartepe 115 Milyon, Karamürsel 19 Milyon, Körfez 117 Milyon,  İzmit 207 Milyon, Gebze 429 Milyon olmak üzere toplam ilçe Belediyelerindeki borç tutarı 1 Milyar 158 Milyon TL oldu.  Çayırova ve Kandıra Belediyelerinin yasal süre içerisinde kendisine cevap vermediğini belirten Akar, önümüzdeki süreçte yapılan hizmetlerin ve borçların da yakın takipçisi olacaklarının altını çizerek vatandaşa kim hizmet ederse onu alkışlarız dedi.

Akar, geçtiğimiz yıl Kocaeli’deki Belediyelerin toplam bütçesinin 5 Milyar 400 Milyon TL gibi bir bütçe olduğunu bu bütçe ile Kocaeli’nin çağ atlaması gerekirken olmazı ve başarısızlığı gerçekleştiren Belediyeler deki borçların açıklanmaya muhtaç olduğunu söyledi.

Gölcük Belediyesinin borcunun 3 milyon olarak yayınlanması Başkan Ellibeş’in gurur tablosu olarak hanesine yazıldı. Zaten o da bunca Belediye Başkanı içinden AKP’ye il Başkanı olarak atandıysa bunu ödül olarak görmeli diye düşünüyorum…. Ha bu arada bu borç normal diyen çıkar hatta ne yaptıki borç olsun diyen de çıkar mı öıkar. Onlara diyecek sözüm yok onlara cevabı AKP verir...

İzmit Belediyesi CHP’ye geçti borç 207 milyon lira 5 yıl sonra bu rakam ne olacak, İzmit’e neler yapılacak o gün geldiğinde halk karar verecek.  Ekonomik kriz ülke insanını vurduğu gibi Belediyelerde bundan nasibini alıyor olacağından herkes ayağını yorganına göre uzatmak zorunda  çünkü seçim zamanında verilen vaatlerin hepsi atmacaydı şimdi seçilen Başkanlar gerçekleşti yüzleşti. O yüzden realiteye göre çıkıp aslan gibi bunu söz verdim ama şartlardan dolayı yapamadım, yapamayacağım demeli yoksa halkın sillesiyle karşılaşır…

 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Caner Uzuner - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gölcük Gündem Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gölcük Gündem hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

01

Orhan Doğru - Borç az tebrikler diyeceğimize, hizmet yapılmadan bu borç da neyin nesi demeliyiz.

Yapılan hizmetler de Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından yapıldığını düşündüğümüzde, sorulması gereken bu kanımca.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 24 Ağustos 10:14

Anket Başkan Ali Yıldırım Sezer'i başarılı buluyormusunuz?