Siyaset ve iş dünyası

Bu iki kavram iç içe girince sokağın diline düştü millet. İş adamı siyasi partiye üye olup hele birde yönetici olunca yandı gülüm keten helva….

Efendim nerden ihale alacak diye herkes takip etmeye başlar. Kaza ile ihale falan aldı mı? Parti ve o kent ayağa kalkar.

Bak gördün mü adam dün partiye girdi, yönetici oldu, parayı buldu meselesi cuk diye gündem olur. Bu anlattığım her parti için geçerlidir. İktidar da muhalefet bundan nasibini alır.

Oysa çoğu iş adamını partiye alan,  yönetici yapan ilçe başkanıdır. İlçe başkanı yönetim kurulu üyesi yaptığı iş insanın ne iş yaptığını bilir. Toplumda karşılığı olup, olmadığına dikkat eder. Kişiliğini araştırır hem maddi hem manevi destek olsun diye görev verir. Buraya kadar kimse konuşmaz, hatta oooo bilmem ne şirketinin sahibi bizim partiye yönetici olmuş diye hava yapar. Nereye kadar bu adam araba, ev değiştirene kadar. Kazayla birde ihale falan aldı mı? İşin b… çıkar.

Hangi siyasi parti olursa olsun bir iş adamı o partiye yönetici olduğunda iş yerine kilit vurmaz, kimse de vursun istemez. Zaten böyle bir hakkınız da yok. Aldığınız iş insanı geçimini ticaretten kazanıyorsa namusuyla kimse ona bir şey diyemez.

Asıl mesele g....... donu olmayıp, iş insanı bile olmayanların birden yönetici olunca müteahhit olması, ihale kovalaması olunca mesele büyüyor. Yıllardır mesleğini namusu ile yapıp, ticareti düzgün yapan insanlar bile eleştirilir hale bunlar yüzünden geliyor.

Partiye esnafı davet edip ona yönetici görevi veren ilçe başkanı kendi işi olmadığı halde benim yöneticim deyip onunla ihale kovalıyorsa sıkıntı var demektir. Partiye davet edilen esnaf kendi iş dalında ihaleye girince kimse ona kızamaz. Ama kendinle alakası olmayan bir işi yapmaya kalkışırsa o zaman orda dur denmesi lazım.

Geçenlerde Gölcük’te böyle bir olay yaşandı. Adamın kendi işi ile alakalı iş istemesi normal ama siyasi kimlik kullanması anormal bir durum olmuş. Tabi bu konuyu kendiyle konuştum, yemin billah etti ben siyasi kimliğimi kullanmadım dedi.

 Peki, kim kullandı? Yanında götürdüğü arkadaşı kullanmış adam saklamıyor hatta çok ta kızıyor. Açıkçası bende kendisine sarf ettiğim cümlemi yazayım. Bak kardeş ben bu olayı baştan sona en az 2 öncesinden biliyorum, yazmadım. Çünkü sen mesleğinle alakalı bir işe talip olmuşsun, bunu doğal karşıladım. Diğer mesele ise siyasi kimlik ona pek emin olamadığım için söz söylemem sana ama kardeş buda sana ders olsun, yanındaki dostun ağzı sıkı olsun deyip uğurladım. Kimden mi bahsediyorum AKP eski yöneticisi şimdinin meclis üyesinden.  Adam mermerci ve yapımı devam eden kompleks için mesleği ile ilgili teklif vermeye gitmiş, şartları konuşmuş olay bu kadar basit öküz altında buzağı aramayın…

Bu adam aç mı kalsın? İşini takip edecek tabi siyasi kimliğini kullanmasında da bence sıkıntı yok çünkü onun yerine kim olsa aynısı yapardı ve yapan çok var. Yalandan esip gürlemeyin hangi parti iktidar olsa o partinin iş insanları siyasi kimliği ile iş yapmak için adam arar. AKP,CHP, MHP,İYİ PARTİ,SP ayrımı yapmadan bu yazıma yorum yapın, yalandan kahramanlık yapmayın, hepiniz aynısınız….

17 yıldır kimlerin neler yaptığını iyi biliyorum. Bu olayı siyasallaştırmayın, kimsenin ekmeğiyle oynamayın.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Caner Uzuner - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gölcük Gündem Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gölcük Gündem hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

02

Samimsun - ulan Caner tam kurnazsın adaları ketenpereye getirecenye al ihaleyi bir şey olmaz bir alsın adamın iflahını sökersiniz ver gazı yansın ne olacak ha ne olacak sizin ağzınıza sakız olacak

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 16 Ağustos 09:29
01

Orhan Doğru - Bence iş hayatında ve özellikle belediye ve kamu ihalelerinde yer alan şirket sahipleri siyasette yer almamalı. Alıyorsa da ASLA İHALE PEŞİNDE OLMAMALI.. Yok öyle çalışan kesimin hakkını gasp etmek. Ya ticaret, ya siyaset...

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 15 Ağustos 14:11

Anket Gölcük en önemli sorunu sizce nedir?