Kapısı açık Belediye Başkanlarına

Seçimden önce kapım açık diyerek millete mesaj veren Belediye Başkanları randevusuz kimseyle görüşmüyorsa ne anlamı kaldı kapıyı sökmenin, açmanın anlamadım.

Yenilenen Belediye Başkanlarına ulaşmak, tanışmak için herkes yığıldı. Bununda bir sınırı olmalı ya da hafta sonu bir gün belirleyip o gün herkesle konuşmalı diye düşünüyorum.

Çünkü mesai günleri, mesai saatlerinde iş yoğunluğu olduğundan halkla görüşme yapmanın bir ehemmiyeti yok. Belediye Başkanının kafasında elli tane tilki dolaşıyor. Birde millet kapıda stresi var. Karar almak ve uygulamakta sıkıntı yaşanır.

O yüzden kapım açık laflarına tilt olurum. Bırak, kapınız kapalı olsun hizmet edin, iş görün ama milleti unutmayın. Haftasonu bir gün halkı dinleyin, sorunları çözüme kavuşturmak için mesai başlar başlamaz milletten aldıklarını uygulayın daha verimli olun nokta…

 Bıçak kemiğe dayandı

Sevgili okuyucularım sahilde ya da şöyle söyleyeyim açık alanda toplumun gözü önünde içki içip milleti rahatsız eden her kimse şunu aklından çıkarmasın eskiden kıyı köşede kimseyi rahatsız etmeyelim derdimiz vardı.

 Şimdi açık alanlarda herkesin içinde aile var mı, yok mu? Demeden ağzından pis küfürler savurarak, kızlara laf atarak rahatsız eden bir topluluk türedi.  Adam gibi içme devri bitti.  Kardeşim bunun sebebini de siyasala bağlama diyeceksiniz ama işin özü oraya dayanıyor.

Sen içki ruhsatlarını iptal edersen, içki ruhsatı vermezsen millette açık alanda ağzı salyalı içerek seni rahatsız eder. Aman içki içilmesin diye ruhsat vermediniz, alkole boyna zam yaptınız sonuç millet evde alkol üretmeye başladı, sokakta içmeye başladı.  Evlerde daha ucuza alkol üretimi arttı daha çok içilmeye başlandı.  Bunun sebebi tabi ki siyaset, tabi ki iktidar partisi olacak.

Bundan rahatsız olan 17 yıl öncesine geri dönüp düşünsün. Gölcük ve çevresinde içkili mekân sayısı kaçtı? Sokakta aleni içki içen var mıydı? Bir düşünsün. Bir adap, edep vardı, saygı vardı. Şimdi ne edep, ne saygı kaldı. Açık alanda anası, bacısı görse bu benim evladım olamaz der kaçar. Çünkü kafayı çekerken şişede durduğu gibi durmuyor ki meret karı kıza sarkmalar başlıyor, küfürlü konuşmalar yapılıyor. Sonra ver dayağı, ver kavgayı neymiş delikanlılık. Delikanlılık demek efendilik demektir, delikanlılık demek sevgi, saygı demektir, terbiye demektir. Ağzından çıkanı bilmek demektir. Açık alanda içki içerek milleti rahatsız etmemektir delikanlılık.

Alkol alan biri olarak açık alanda kimseyi rahatsız etmeden, kıyı köşe bulup içene lafım yok. Ama açık alanda toplumun yoğun olduğu yerde alkol alıp, meydan okumaya, küfürlü konuşmaya karşıyım. Özgürlük başka bir bireyin rahatsızlığı ile biter. Özgürlük başkasına rahatsızlık vermek değildir. Özgürlüklerden yanayım ama açık alanda aleni masa kurup yoldan geçenleri konuşmalarınızla, bakışlarınızla rahatsız etmenize karşıyım. Kendi halinde adam gibi alkol alan, alçak sesle efendice konuşma yapan, yoldan geçenlerin varlıklarından bir haber olduğu durumda bende size eşlik ederim. 

İşin özü gençler açık alanda alkol alırken, laf atarken, küfür ederken ananızı, bacınızı aklınıza getirin derim, gerçi şimdi gençler erkek, kız ayırmıyorum küfürün dibine vuruyorlar da neyse…

Kalın SAĞLICAKLA

 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Caner Uzuner - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gölcük Gündem Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gölcük Gündem hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Anket Eriklitepe Tabiat Parkına gittiniz mi? Eriklitepe nerede?