CE-HA-PE’NİN ADAYI!..

İstanbul seçimlerine ramak kalmışken; Cumhur ittifak cenahı, Millet ittifakının adayı Ekrem İmamoğlu’nun hızını kesmek adına, bir algı mühendisliği üzerinde kafa yormuş ve sonuçta “Ekrem İmamoğlu” ismi yerine, “Ce-Ha-Pe’nin adayı” telaffuzunun; getirisi olacağı yönünde bir tavır belirlemiş.

Seçim sathında her şey mubah mı?..

“Seçim sathında her şey mubahtır” söylemini, kendi adıma doğru bulmam. Hileli işlemlerden hileli sonuçlar üretilir. Güzel işlerin sonucu da güzel çıkar. Bu ülkenin kurucu rolünü üstlenen bir siyasi geleneğin, yıllarca toplumun bir kesiminin gözünde itibarsızlaştırma girişimleri sistematik bir biçimde yapılmış ve yapılmaya devam edilmektedir. Bilhassa seçim zamanlarında, hizmet odaklı ve rekabetçi kampanyalar yerini; belden aşağı vurmalara, rakibi karalamaya yönelik kumpaslara bırakması; seçmeni yanıltma açısından üzücüdür. Ekrem İmamoğlu’nun ismi yerine “Ce-ha-pe’nin adayı” söyleminin sahada dillendirilecek olması; uzun bir CHP tarihi sürecinin tüm negatif birikimlerini Ekrem İmamoğlu’nun sırtına yükleyerek; sözde CHP üzerinden itibarsızlaştırma algısını oluşturmak. Bunu yaparken de; “ötekileştir, düşmanlaştır” mütedeyyin kesiminin oyunu al! Bence, bu yollara tevessül etmenin önemi yoktur. Kaldı ki, iki adayın da buna ihtiyacı yoktur.

Demokrasi kanalları açık olmalıdır.

Demokrasimizin gelişmesinde; CHP, Ak Parti, MHP, İyi Parti ve diğerlerine ihtiyaç vardır. Demokrasimize can suyu, bu kanallardan akmaktadır. Cumhuriyetle eşdeğer bir siyasi hareketin süreç içinde hataları da, güzel hizmetleri de çok olmuştur. Bu coğrafyada, demokrasiyi özümsemiş sağlıklı ve tam bağımsız bir ülke olarak ayakta kalmanın zorlukları ortada dururken; emperyalizme karşı tavrı ile Atatürk’ün kurucusu olduğu CHP, bu tarihi misyonu üslenmiş ve yerine getirmiştir. Bundan dolayıdır ki; bu ülke, CHP’ye muhtaçtır.

Demokrasimizin gelişmesi için tartışma ortamları olmalı ve sağlıklı bir şekilde yürütülmelidir. İki adayın, İsmail Küçükkaya’nın moderatörlüğünde, 16 Haziran pazar akşamı ortak yayınla seçmenin karşısına tartışacak olması sevindirici bir gelişmedir. Algılar üzerinden değil de, “maç sahada kazanılır” gerçeği ile yüzleşmeleri, ülkenin demokrasisi adına önemli bir kazanımdır.

17 yıllık Ak Parti hükümet dönemlerinde bu tür tartışmalara hiç şahit olamadık. Bunu, Ak Partinin bugüne kadar seçimlerden önce yapılan kamuoyu yoklamalarında hep önde gösterildiğine bağlıyorum. İlk defa, İstanbul gibi bir metropolde millet ittifakı ortak adayının kamuoyu anketlerinde önde gösterilmesi, İktidar adayı Binali Yıldırım’ı tartışma pozisyonuna çekmiştir. Her ne olursa olsun; yine de, Binali Yıldırım ve Ekrem İmamoğlu’nu öz güvenlerinden dolayı kutluyor ve başarılar diliyorum.

“Başkalarının organize ettiği algılara boyun eğmemek ve kendi algımızı yönetebilmek adına lütfen okuyalım” Sevgi ile kalın…

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hakan Bıçakcı - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gölcük Gündem Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gölcük Gündem hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Anket Eriklitepe Tabiat Parkına gittiniz mi? Eriklitepe nerede?