İSTANBUL, YSK’NIN İPTAL KARARINI SATIN ALIR MI?..

Ülkemizde Yargı kararlarına şaşmaya devam ediyoruz. Bilhassa, demokratik ülkelerde; seçim işlerini düzenleyen, seçimi organize eden, alt yapılarını hazırlayan ve kararları kesin olan YSK, son yıllarda verdiği çelişkili kararları ile tartışılır hale geldi. YSK, kaybedilen İstanbul Büyükşehir Belediye seçimi sonrası, Ak Parti temsilcilerinin; “sandık kurullarındaki usulsüzlükleri” gerekçe göstererek yapılan olağanüstü itirazını dikkate almış ve bu gerekçe ile İstanbul seçimlerinin sadece Büyükşehir ayağını iptal etmiştir. Aynı zarfın içine konulan İlçe Belediye Başkanlığı, Meclis üyelikleri ve Muhtar seçimlerine dokunmadı. Bu kararın kendi içinde dahi çelişkisini ortaya koymak için bir hukukçu kimliğinizin olması gerekmez!

Parti kimliklerine göre verilen çifte standart kararlar, tartışma yarattı.

Örneğin: Seçim kanununun 98/4 maddesinde; “mühürsüz pusula ve zarflar geçersizdir” yazmasına rağmen; YSK, 16 Nisan 2017 tarihinde, Anayasada “yönetim sistemi değişikliğini” içeren Referandum seçiminin sonlanmasına saatler kala mühürsüz oyları geçerli kabul etmiş. Muhalefetin “Maç oynanırken kural ihdas edilemeyeceği” ve “kanuna aykırılık oluşturduğu” yönünde eleştirileri karşılık görmedi! Bu seçimde ayrıca; oyların %2’si oranında (865.247) oy geçersiz sayıldı. 24 Haziran 2018 tarihinde yapılan Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili genel seçimde de 1.052.269 adet geçersiz oyun kullanıldığı tespit edildi.

Görüldüğü üzere yasanın hükmüne rağmen; mühürsüz oylar geçerli kabul edilmiş ve yüksek oranda geçersiz oy olmasına rağmen; ilgili seçimlerde geçersiz oyların tekrar sayımı gündeme dahi gelmemişti. Mansur Yavaş, bir önceki Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimini az farkla kaybetmesine rağmen; CHP’nin, sonucu etkileyebilecek geçersiz oyların tekrar sayım talebi YSK tarafından reddedilmişti.

İstanbul’u kaybeden Türkiye’yi kaybeder” algısı..

Oysa son yapılan 31 Mart yerel seçimlerde İstanbul’da 290.276 geçersiz oy için kaybedenlerin olağanüstü itirazı, ne hikmetse YSK’da kabul görmüş; önce geçersiz oyların tümü sayıldı, bu yetmedi! Birkaç ilçede tüm oylar sayıldı. Bu da yetmedi! Sondajlama yöntemi ile tüm ilçelerden rasgele seçilen 52 sandık sayıldı. Yine yetmedi. Bazı ilçelerde sahte seçmen varlığının araştırılması için polis gücü kullanıldı. Bunların hiç biri seçimin iptali için yetmedi. Kısıtlı seçmen varlığı ve KHK’dan ihraç edilenlerin oy kullanması gerekçe gösterildi. Buda tutmadı. En son! Seçmen kurullarında memur olması gerekirken; neden dışarıdan eleman talep edilmişmiş. Suç unsuru bulunmuştur. Al sana kanunsuzluk! Sanki bu insanlar daha önceki yapılan seçimlerde hiç görev almamış gibi.. Yüksek Yargı mensuplarından oluşan Seçim Kurulu, kısa kararında; kimsenin vicdanını tatmin etmeyecek basit gerekçe ile İstanbul seçimlerinin dört ayağından birinin yenilenmesine hükmetmiş. Madem seçim, neden aynı zarfın içinden çıkan dördü değil de biri iptal edilmiş; izahata muhtaç bir durum.

İstanbul’da seçim yenileme kararı, YSK’nın seçimlerle ilgili bugüne kadar verdiği çelişkili ve çifte standart uygulamaları ile tarihe not düşülecektir.

Şimdi ne olacak?

İstanbul seçimlerinin yeniden 23 Haziranda yapılmasına karar verildi. Bu güne gelen süreci aşamaları ile sizlerle paylaştım. Bundan sonra ki süreçte, top yekûn ekonomiye odaklanmak gerekirken; anlaşılan odur ki, ülkenin tüm kaynakları ve enerjisi tekrar İstanbul için seferber edilecek. Bence, İstanbullu; YSK’yı tartışma pozisyonuna düşüren temsilcilerinin bu kararını, vicdanında satın almayacaktır.”

Sevgi ile kalın.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hakan Bıçakcı - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gölcük Gündem Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gölcük Gündem hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Gölcüksporlu İsmail Yüksek'in bonservisi ne kadar olmalı?