“TANZİM SATIŞ” LİGİNE Mİ DÜŞTÜK?..

Sebze ve meyve fiyatlarında ki aşırı yükseliş; dar ve sabit gelirli milyonların ceplerini delip geçti. O derece ses getirdi ki, hükümeti önlem almaya sevk etti! Belediyeler aslı vazifelerini bırakıp; domates, biber, patlıcan satar oldu.

Tarım ve Hayvancılık sektöründe kendi kendine yetebilen bir ülke iken; bu hale, şöyle geldik.

-İnşaat sektörünün para yaptığını fırsat bilen arazi sahipleri, şehre yakın ekilen arazilerini müteahhitlere vermeleri.

-Köy Okullarının kapatılması ile şehirlere göçün hızlanması ve Köylerin yaşlı nesle bırakılması.

-Ekilemeyen arazilerin, üretime açılması için yeterli ıslah çalışmalarının zamanında yapılamaması.

-Üretim girdi maliyetlerini önemli ölçüde etkileyen; akaryakıt, enerji, tohum, gübre ve ilacın $’la ithal edilmesi.

-Ürünün, üreticiden tüketiciye ulaşma aşamalarında aracıların boy göstermesi. Aslında bilinçli toplumlar, üretim ve tüketim kooperatifleri kurarak; ürettikleri malları kurdukları Kooperatif birlikleri ile tüketiciye kadar ulaştırmasını başarmıştır. Ülkemizde Kooperatifleşme nimetlerinden yararlanan birçok sektör vardır. Ovacık Belediyesi buna canlı örnektir. Bu konuda çözüm üreten bir Belediyecilik anlayışı ile takdire şayandır.

-Burada en önemli sorunun, geleceği planlayamayan politikacılar olduğunu görüyor ve işin ehli olmayan kişilere verilen yetkinin; olumsuz sonuçlarına şahit oluyoruz. Kayırmacılık anlayışı ile dayıoğlu, teyze oğlu, “benden olsun çamurdan olsun deyip” liyakatten saparsanız; çok daha kötüleri ülkemizi bekliyor demektir. Böyle giderse, Belediyeler arasında bir Tanzim Satış ligi oluşturulup; hangisi daha ucuza satacak yarışmaları düzenlenebilir.

Liyakatin önemi..

Siz, her şey benim kontrolümde olsun diye kurumları liyakatsiz ve işin ehli olmayan kişilere teslim ederseniz; bir süre sonra o kurumların yapılarında bozulmalar başlar. Oysa gözün arkada ve beklentilerin cevapsız kalmaması için güven duyulacak işin ehilleri ile çalışılmalıdır.

İnsanoğlu her şeyi bilemez! Ama Bilenleri tespit edip onlardan yararlanabilir.

Her başarılı kurumun arkasında, mutlaka eğitimli ve başarılı bir ekip vardır. Kurumlar; işinde ehil ve başarılı kadrolara teslim edilseydi, ülkemiz tarımda ve hayvancılıkta bu duruma düşer miydi?

Tanzim Satış Noktalarının uzun sürdürülebilirliği yoktur. Fabrikalarını satan bir devlet yönetim anlayışı; pazarcılığa, marketçiliğe soyunamaz. Bu durum, olağanüstü veya savaş koşullarında başvurulacak yöntemlerdir. Devletin imkânlarıyla, üreten üretici ve esnaf sektörü küstürülürse; yarın bu sektörlerde önemli kırılmalar yaşanabilir.

Son yıllarda $’ın aşırı yükselmesi ile paramız önemli ölçüde değer kaybettiğinden. Bu saatten sonra üretici sebze meyve fiyatlarının eskisi gibi olmasının mümkün olmadığı apaçık ortada.. Ya, üretici girdi maliyetlerini etkileyen; tohumu, gübreyi, ilacı ithal etmeyip; kendiniz üretecek ve üretim için Traktörde kullanılan mazottan ÖTV’yi kaldıracaksınız, zaten doğrusu da bu, yâda insanların geçim standartlarını yükseltecek ekonomik atılımları yapacaksınız. Bunun başka yolu yok!

Kurumların daha iyi yönetilebilmesi ve daha geniş düşünme adına kitap okuyalım.

Sevgi ile kalın…

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hakan Bıçakcı - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gölcük Gündem Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gölcük Gündem hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket Gazi Ortaokulu alanına ne yapılmalı?