İKİ ADAYLI SEÇİM

Sevgili Gölcük Gündem okuyucuları bugünden itibaren sizlerle haftada bir buluşacağız. Gölcük Gündem gazetesi sahibi Caner Uzuner'in ricası üzerine kentle alakalı düşüncelerimiz sizlerle paylaşacağım,inşallah beğenirsiniz...

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile birlikte ülkemizde koalisyon dönemi de sona erdi. Ancak partiler arası işbirliği çalışmaları seçimlerden önce yapılmaya başlandı. 31 Mart Mahalli idareler öncesinde de yapılan ortaklıklar ile bir çok yerde belediye başkanlığı seçimi iki adaylı bir yarış haline geldi. Bu durumda seçilmek için gerekli oy %50 civarında olmalı. Gölcük’e baktığınızda 2004 yılında %34.5, 2009 yılında %41, 2014 yılında %45.5 oy oranı ile belediye başkanı seçilmiş. 31 Mart akşamı başkan olacak adayın hedefi ise %50 üzeri olmalı.

Büyük bir sürpriz olmazsa 2 kişiden birinin oyunu almak zorundadır. Hal böyle iken adaylar belirlenirken ince elenip sık dokunmuş mudur? Kocaeli özelinde baktığımızda ana muhalefet partisinde aday belirleme konusunda bir çalışma yapılmadı denilebilir. Gölcük’te YSK’nın takvimi bile beklenmeden aday ilan edilmiştir. Başarılı bir Kamu görevlisinin çıkıp aday olabileceği ihtimali bile düşünülmemiştir. Bazı ilçelerde aday dahi çıkarmayacağı görülmektedir.

Diğer taraftan AK Parti tarafında bol aday adaylı bir aday belirleme süreci yaşandı. Burada dikkat çeken bazı tespitlerimi paylaşmak istiyorum. AK Parti’de adaylar nasıl belirleniyor? Anladım dersem yalan olur. Açıklanan adaylara bakıldığında eğitimin önemli olduğu tartışılmaz bir gerçek. Teşkilatta görev almış olmak önemli. Temayül ve anketlerin çok önemli olmadığı da tahmin edilebilir.

Merkez yoklaması ile aday belirlenirken, Gölcük’te AK Partili olan Belediye Başkanın görüşü alındı mı? Yeni İlçe başkanına fikri soruldu mu? Aday adayı olarak bana neden aday oldun? Gölcük’te neler yapmak istiyorsun? Gibi herhangi bir soru soran olmadı. Tabi 13 aday adayı olan bir AK Parti ve karşısında YSK takvimini beklemeden ilk aday adayını aday olarak ilan eden muhalefet olunca bunlara gerek olmayabilir.

Sonuçta Gölcük’te 1 Nisan sabahı Belediyenin yolunu tutacak aday çok büyük bir aksilik olmazsa MHP’nin de desteği ile Avukat Yıldırım Sezer olacaktır.

Çok zor gibi görünse de iki adayın dışında ki bağımsız adaylar, diğer partilerin adayları dengeyi bozar da AK Parti Gölcük’te seçim kaybederse, avukat hâkim siyaseti tartışmaya başlar.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Ekrem Aktuğ - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gölcük Gündem Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gölcük Gündem hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

01

Hasan İşeri̇ - Şu anda bile anketlerde %52 yi yakalayan İSMET İŞERİ 'nin adını bile anmamışsınız, helal olsun.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 31 Ocak 14:20

Anket Eriklitepe Tabiat Parkına gittiniz mi? Eriklitepe nerede?