Suriye Arap Baharı'nın en son ve en acı halkası   

Merhabalar;

Değerli Gölcük Gündem okurları sizlerle beni buluşturan Gölcük Gündem gazetesi sahibi Caner Uzuner'e teşekkür ederim. Haftalık köşe yazılarımı sizlerle paylaşmaktan keyf alacağım,şimdiden ilginize teşekkür ederim.

Irak’a Amerikan müdahalesinin ardından Suriye de batılı emperyalist güçlerin istihbarat servislerince tutuşturulan ve körfez sermayesinin petro-dolarları ile körüklenen; siyasi ve insani kriz yedinci yılına girerken bu yazı kaleme alınmaktadır. Suriye: Arap Baharı’nın son halkası.

         

Birinci Dünya Savaşı sonrası gerçekleştirilen paylaşım ve düzenlemenin yeniden ele alındığı; yeni rejimler, yeni sınırlar, yeni darbeler, yeni despotlar ve tabii yeni büyük acılar. Vekalet Savaşları ile Ortadoğu ve Kuzey Afrika da hesaplaşan emperyalistler. Günümüzde resim kısaca bu.  

          

Peki biz ne yaptık; şimdi ne yapıyoruz : Krizin ilk günleri; Türkiye’de ” A.B.D.’nin Ankara da ki adamı” : (Bu ifade; daha sonra başbakanlıktan alındığı’nda Amerikan “Foreign Policy dergisi”nin 2016/05/05 tarihli sayısında kullanılmıştı.(1)) Davutoğlu , Türkiye Cumhuriyeti’nin başbakanıydı. Türkiye, Suriye de baş gösteren sokak olaylarına benzinle gidiyordu.

           

Şimdi: şimdi can havliyle, o günlerde ki hatalarımızı; emperyalistlerle göze göz dişe diş telafi etmeye uğraşıyoruz.

         

Gözümüzün önündeki bu savaş beni de; özel olarak yakın dönem Suriye, Filistin tarihi çalışmaya sevk etti. Yaptığım çalışmalarda; yukarıda bahsettiğim yerlerin Türklerin elinden çıkışına tekabül eden dönemde, buraların bizim için ne anlam ifade ettiği, etmesi gerektiği ve bağlı olarak geleceği konusunda karşıma baştan beri iki ekol çıkıyor :

 

1-Mustafa Kemal Paşa ekolü

 

2-İttihat Terakki ekolü (Enver-Cemal-Fahreddin Paşalar)

 

           

Mustafa Kemal, Çanakkale ye Yarbay olarak girmiş, General olarak çıkmıştır.(Bir senelik süreçte)Harp boyunca tam bir savaş makinasıdır. Durmaksızın nefes almaksızın savaşır. Fakat Suriye’ye atandığı 7.Ordu Komutanlığında, hiç de öyle hareket etmemektedir. Anladığım kadarıyla buralardan çekilmeyi çoktan kafasına koymuştur. Nitekim 8. Ordu Komutanı Cemal Paşa ile kavga ederler biri “savaşmıyorsun” der öteki “hayır sen geç çekiliyorsun” diye cevap verir.

 

             

Enver-Cemal-Fahrettin ekolünde sınır çekmek diye bir şey yoktur. Elbette her iki ekol için de kanla alınan kanla verilir, vatan toprakları karış karış müdafaa edilir. Fakat arada vatan topraklarının neresi olduğu konusunda ihtilaf vardır. Mustafa Kemal Paşa yine benim anladığım kadarıyla Suriye düzlüğünü sosyolojik ve bağlı olarak politik ve ekonomik anlamda “vatan” olarak görmemektedir. Ayrıca askerlik sanatı açısından teknolojik olarak üstün İngiliz Ordusunu, Suriye düzlüğünde değil sırtını Toroslara vererek karşılamayı daha tercih edilir bulmaktadır.  

 

            

Çalışmalarımın başından beri sıkı bir Enver-Cemal-Fahrettin Paşa takipçisi olmuştum. Okudukça; Araplar ve Arabistan hakkında bilgim arttıkça fikirlerim değişmeye başladı. Anadolu’nun gariban köylerinden çıkıp Yenbug’u , Elvecih’i savunmaya giden Türk evlatları karşılarında “bizim buğdayımız yok savaşmayız-savaşamayız” diyen yaratıklar görüyordu. Yani bugün ülkemizi dolduran “sığınmacıların” büyük dedeleri. Hakikaten tarih tekerrür ediyor. Ben de yavaş yavaş Mustafa Kemal Paşa ekolüne iştirak ediyorum. Oralar “tampon bölge” , “güvenli veya güvenlikli bölge” v.s. olabilir ama asla vatan olmaz olamaz.

(1)Amerika da yayınlana Foreign Policy dergisi, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun başbakanlıktan alınmasını 2016/05/05 tarihli sayısında “America Loses Its Man in Ankara” (Amerika Ankara da ki adamını kaybetti)manşeti ile görmüştü.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Yıldırım Özalp - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gölcük Gündem Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gölcük Gündem hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (533) 945 43 00
Reklam bilgi

Anket Gazi Ortaokulu alanına ne yapılmalı?