ARKAMIZDAN BAKANLAR…

Her birimizin bugünü olduğu gibi, birde geçmişi vardır. Geçmiş, biz ve bizden öncekilerin yaşanmışlıklarını da içinde barındıran bir süreci ortaya koyması açısından önemlidir. Her nesil kendi geçmişi ve ataları ile övünür. “Benim babam şöyleydi, benim atalarım böyleydi” diye..

Geçmiş, geleceğe tutulan bir ışıktır.

Her dönem, üstüne konularak gelir. Tıpkı bir bayrak yarışı misali.. Her bayrağı alan daha ileriye götürmek üzere bir efor sarf eder. Geçmişte Atalarımızın olağanüstü gayretleri ile edinilen değerleri, miras hakkı olarak kabul ederiz. Bu miras hakkı; taşınır, taşınmaz menkul veya gayrimenkul şeklinde tezahür edebilir. Aynı zamanda bu parçaların bütünü, T.C. tapusu olan VATAN’dır. Bu güzel vatan üzerindeki tüm değerleri bizlere emanet eden atalarımızın üzerimizde haklarının olduğunu düşünerek; her fırsatta dualarımızı, sevgi ve saygılarımızı göndermeliyiz. Bilmeliyiz ki, bilgi yoksunu bu coğrafyada yaşamanın ve ayakta durmanın zorluklarını...

Geçmişe küfretme aymazlığı..

Son zamanlarda geçmişe küfretmenin çoğaldığını görmek; inanıyorum ki yurdum insanını üzmektedir. Tarihini bilmeden okumadan cahilane eylem ve söylemlerde bulunanların cesaret aldığı bir dönemi yaşamaktayız. Cumhuriyet kazanım ve değerleri, yy ‘lara hitap edebilecek evrensel değerlerdir. Bunun gerisi düşünülemez! Bundan sonra hedef; aklın ürettiği ve mantığın kabullendiği hayallerin peşinden koşmak ve evrenin insana bahşettiği değerlerin en üstüne çıkmak olmalıdır. Yaratanın, kafamızın arkasına göz koymamasının sebebi de bu olsa gerek! “Geldiğin yere dönüp bakabilirsin, ama gideceğin yön hep ilerisi olmalıdır” Geriye dönüp baktığımızda; bu ülke için büyük fedakârlık yapan atalarımızı görürüz. Onlar için ne kadar minnet duysak azdır. Çok güzel işler çıkartıp; bu güzel vatanda bizlere yaşama şansını tanıdılar. Her anlamda bitmiş tükenmiş bir toplumu, parasız pulsuz ayağa kaldırmayı başardılar. Atatürk’ün Samsuna çıkışını, Erzurum, Sivas kongrelerini, TBMM’nin açılışını, Çanakkale, Dumlupınar, Sakarya’da verilen mücadeleyi bilmeyen bir güruha neyi anlatabilirsiniz.

Arkamızdan bakanlar; üzerimizde hakları olup sonsuzluğa uğurlanan milyonlardır. “Arkaya bakmaya yüzümüz varsa; şanlı tarihimizdendir.”

Kendimizi ve tarihimizi anlamak için okumalıyız. Sevgi ile kalın…

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hakan Bıçakcı - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gölcük Gündem Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gölcük Gündem hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz