"Tuik" Gölcüklü vatandaşı tehdit etti

Geçen akşam evde   1 yaşındaki yeğenim ömerle ilgilenirken telefonuma gelen Whatsapp mesajına baktım. Mesajda Tuik’in Gölcüklü vatandaşa bıraktığı kağıt vardı. O kağıdı okuyunca yuh olsun dedim.

Türkiye İstatistik kurumu (TUİK) ülkenin ihtiyaç duyduğu alanlarda veri ve bilgileri derleyen, gerekli istatislikleri üreten, yayımlayan ve dağıtımına yapan kamu kuruluşudur.

4 Aralık tarihinde Tüketici eğilimi araştırması için Gölcük’de bir haneye ziyarete gidilmiş ve evde olmadığı tesbit edilmiş.  Bununa üzerine Tuik görevlisi Gölcüklü evinde bulunmayan hane sahibinin kapısına bir kağıt bırakıyor. O kağıt’ta  “tüketici eğilimi araştırması için  hanenin ziyaret edilmiş,hanenizde size ulaşılamamıştır.Üretilen istatistiklerin dogru, güvenilir ve tüm toplumu yansıtabilecek şekilde olması,  sizler tarafından zamanında, doğru ve eksiksiz bilgi verilmesine bağlıdır. Vereceğiniz bilgilerin gizliliği 5429 sayılı kanunda teminat altına alınmış olup aynı kanunun 54.maddesi gereği geçerli mazereti olmaksızın cevap vermeyen haneler için idari para cezası uygulanmaktadır.En kısa sürede aşağıdaki irtibat numaramızdan bize ulaşmanız beklenmektedir”

Görevlinin adı soyadı ve telefon numarası içinde yer alan kağıdı okuyunca gazetemiz takipcisnin haklı telaşını anladım.

 Tabi kağıdı alan Gölcüklü aile telaş içinde benden yardım istedi. Bende bunu haber yaptım. Türkiye cumhuriyetinde yaşayan T.C kimliği taşıyan bir vatandaş istediği zaman istediği yere izinsiz gider. Kimseye hesap vermek mecburiyetinde değil. TUİK kamu kurumu olunca iş değişirmi? Asla, bu ülke de özgürlük var, demokrasi var. Aile haberli dahi olsa seni beklemek zorunda değil.Kaldı ki haberleri yok.

Sonra hiç bir kişi zorla anket doldurmak zorunda değil? Bu kamu kurumu olsa dahi ama Başkanlık sistemi ile demokrasi ve özgürlük rafa kalktı. Padişah ferman yayınlıyor biz tebalar ona uyacağız.Uymayan ya para cezası, ya hapis cezası ile karşılaşacak bunun adı da demokrasi olacak.Hadi oradan şarlatanlar kimi kandırıyorsunuz?  

Ülke resmen tek adamın nezninde padişahlığın temelleri atılarak peyder pey rejim değişikliğine gidiyor. Bu gün bu sistemi alkışlayanlar yarın sıra kendilerine geldiğinde iş işten geçmiş olacak.

 Böyle bir sistem olur mu? Evde olmadığın tesbit edildi.bu anketi doldurmazsan para cezasına çarptırılacaksın. Yok ya mecburmuyum. Hayırdır Tuik keyfimin kahyasımısın? İster evde otururum,ister gezerin sana mı soracağım?

Peki bu aile ne yapacak? Eğer verilen telefonu aramaz,sorulan soruları cevaplamazsa para cezasına çarptırılacak? Peki bu aile kime itiraz edecek. Olmayan adalete başvuracak,sonuç padişahın fermanı geçerli olacak. Şakşakçılar unutmayın bu adalet bir gün size de lazım olacak.

Kalın SAĞLICAKLA

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Caner Uzuner - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gölcük Gündem Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gölcük Gündem hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket Gölcükspor Başkanı ve yönetimi başarılı mı?