ARSA ALIRKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ

Bu günkü konumuz. !

Arsa almak ev almaktan çok daha Zordur. Çünkü aldığınız Daireyi istediğiniz zaman fiyatını yüzde 15 aşağıya çektiniz mi hemen satarsınız. Ev alırken daha çabuk karar verirsiniz, çünkü karşınızda hazır bir görsellik var. Arsa da ise , arsanızın üzerine yapacağınız hayalleriniz var.

Hayalleri gerçekleştirmek çaba ve güç ister. Çoğu insan arsa alırken üzerine yapacağı ev veya ekeceği mahsulü düşünür. Ama bu hayalleri her zaman gerçekleştirmeden arsayı tekrar satışa çıkartırlar. Arsa alırken öncelikle Google dan arsa parsel sorgulama ya girin . Daha sonra alacağınız arsanın ada ve parselini yazın yol tarifine basın , ve arsanın başına kadar gidin.

Arsanın iyisinin yolu ,suyu ,elektriği kanalizasyonu olmalı. Tabii alacağınız arsaya ev yapıp satmak İçin mi, kendinize, günlük kullanacağınız ev mi yapacaksınız, yada hafta sonları dinleneceğiniz bir ev mi , bu ve bunun gibi her sebep alacağınız arsanın fiyatını belirlemenize yardımcı olacak.

Öncelikle arsa almadan muhakkak belediyenin imar servisine gidip imar durumu nu, yola terk var mı, şuarlandırma yapılmış mı, üzerinden elektrik hattı geçiyor mu. Bunları öğrenin. Daha sonra arsa da meyil var mı.

Meyil olan yerde hafriyat ve istinat duvarı masrafı vardır. Arsa nın etrafında komşular da çok önemli . Komşularınızın gelir seviyesi , kültür seviyesi dikkat edilecek konulardan biri. Arsa nın Güney mi kuzey mi , manzarası, ilerde önü kapanma şansı var mı, ve yola cephesi kaç metre, bunların hepsi arsanın fiatını belirler.

Arsa yı inşaat yapıp satmak İçin istiyorsanız , arsanın üzerine kaç daire yapılabildiğini hesaplamalısınız. Yani 500 m2 arsa üzerine 6 daire yapılıyorsa, arsa fiatı da 240 bin olsun , bu durumda daire başı maliyet 40 bin tl oluyor. Daire maliyeti de ortalama 120 bin olursa , dairenin maliyeti size 160 bin tl ye gelir . O çevrede daire fiyatları en az 180 bin olmalı ki sizde 180 ile 250 bin tl arasında daire satarsanız en az karla kendinizi kurtarabilirsiniz.

Arsa almak İçin bu yüzden profesyonel yardım almak çok önemli. Arsa eksperliği çok zordur. En az 200 kıstası bir araya getirip, fiatı bu kıstasların önceliğine göre belirleriz.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Ömer Faruk Helvacıoğlu - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gölcük Gündem Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gölcük Gündem hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Anket Gölcük en önemli sorunu sizce nedir?