Çocuklarda Yabancı dil eğitimi

Öğrenme ne zaman başlar? Teknik olarak öğrenme ana rahminde 4. Ayda beyin gelişiminin başlaması ile öğrenmeye başlar. Doğduktan sonra ihtiyaçlarını ağlayarak dile getirmeyi öğrenir. Dünyaya gelmesi itibarı ile öğrenme hızı artar ve gün geçtikçe değişir ,sistem geliştirir. Keşfetme ve dil gelişimi ön plandadır bu süreçte. Kendini ifade edip iletişim kurmaya başlar, nesnelerin yaşadığı coğrafyadaki kelime karşılığını öğrenir. Yani özetle dil gelişimi ve algısı doğası gereği erken yaşta başlar. Dil öğrenebilmeye ne zaman başlar? Çocuklar 3 yaş öncesinde yabancı dil ile ne kadar çok iç içe olursa o kadar yatkın olur. 0-3 yaş aralığında aynı anda öğrenme denilen yöntemle her iki dili birlikte öğrenebilmekte. Dolayısıyla farkındalıklarını artırarak dil gelişimlerine fayda sağlamak elinizde. Bebeklere dinletilecek yabancı dilde ninni ve şarkılar onların farkında olmadan dili hafızalarına kaydetmelerini sağlayacaktır.

Yabancı dil eğitimine bu yaşlarda başlanmaması geç kalınmış olduğunu göstermez. Dil öğrenme yetkinliği ilerleyen yaşlarda ve ömrünün sonuna kadar devam ediyor. Önemli olan doğru adımları doğru zamanlarda atabilmektir.

Bu süreçte aileler çocuklarına nasıl yardımcı olabilir?

Henüz konuşamayan bir bebeğe İngilizce konuşarak, müzik dinletilerek ve ninni söyleyerek eğitime başlanabilir.

Kelimeleri söyleyen bir çocuğa her hafta veya her gün İngilizce bir kelime öğretilebilir. Yaşına ve gelişim düzeyine göre değişkenlik gösterebilir.

Çocuğun İngilizceye maruz kalacağı rahat bir ortam yaratın. Televizyonda çocuğunuza uygun İngilizce bir çizgi film veya bir sohbet programı bulun, sesler ve kelimeler yavaş yavaş çocuğunuzun hafızasında kalıcı olarak yerleşmeye başlayacaktır.

Yaşına uygun İngilizce kelime içeriği olan eğitim cd leri temin ederek araçta evde her ortamda öğrenmeye devam edebilirsiniz.

İngilizce şarkılar dinletin ve beraber söyleyin kelimeleri fark etmeyi öğrensin.

Çevrenizde yabancı dil bilen yakınınız varsa onunla belirli periyotlarda vakit geçirmesini ve bu vaktin tamamen yabancı dil odaklı olmasını isteyebilirisiniz ondan.

Kelime oyunları oynayın hayatına kattığı her Türkçe nesnenin İngilizce karşılığını öğreterek bunları oyuna çevirebilirsiniz.

Çocuğunuz yeni kelimeler öğrendikçe ufak kalıplara ve daha sonra da cümlelere geçin. Unutmayın bu zaman alacak bu sebeple hızlı sonuç beklemeyin.

Sabırlı olun.

Her şeyden önce beklentilerinizi makul tutun. Her gün İngilizce bir şov programı izleyerek, İngilizce müzik dinleyerek veya İngilizce kelime öğrenerek İngilizce konuşmaya başlamayacak. Ancak ne kadar erken yaşta İngilizceyle iç içe olursa o kadar kolay bir şekilde öğrenebilecektir.

Peki siz çocuğunuza öğretmek istediğiniz yabancı dili bilmiyorsanız bu ona öğretemeyeceğiniz anlamına mı gelir? Elbette hayır. Önerdiğimiz çalışmaları daha da minimize ederek uygulamaya başlayabilirsiniz veya Profesyonel yardım alarak çocuğunuzda kalıcı öğrenmeyi sağlayabilirsiniz.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Nilay Aysun Yenipazar - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gölcük Gündem Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gölcük Gündem hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Anket Başkan Ali Yıldırım Sezer'i başarılı buluyormusunuz?