TÜKODER "İnsanca yaşamak istiyoruz"

TÜKODER Gölcük Şubesi Yönetimi, Cumartesi günü ilçemizde, ülke genelinde de eş zamanlı olarak yapılan bir basın açıklamasında bulundu.

+5
Haber albümü için resme tıklayın

TÜKODER Gölcük Şubesi Yönetimi, Cumartesi günü ilçemizde, ülke genelinde de eş zamanlı olarak yapılan bir basın açıklamasında bulundu.

Açıklamada TÜKODER Genel Başkan Yardımcısı Cihat Anıl Yılmaz, TÜKODER Gölcük Şubesi Başkanı Çetin Kocatürk ve yönetimi, Kocaeli SP İl Başkan Yardımcısı Nihat Yıldız, Gölcük CHP İlçe Başkanı Fikret Gürel, Gölcük  İYİ Parti İlçe Başkanı İsmail Aynacı, Gölcük SP  İlçe Başkanı Mustafa Özsoy, Gölcük Ziraat Odası Başkanı Bekir Çanakçı, Gölcük Hayvan Hakları ve Aktivistleri Derneği Başkanı Oktay Öner, Gölcük Artvinliler Derneği Başkanı Akif Alponat ve bazı vatandaşlar katılım gösterdi.

Asgari ücretli açlığa, emekli ölüme mahkum edilmiştir

 TÜKODER Gölcük Şubesi Başkanı Çetin Kocatürk, “Biz bu ülkenin geçinemeyen, tüketemeyen, insanca yaşamak isteyen tüketicileriyiz. Yapılan fahiş zamlar karşısında tüketiciler olarak geçinemez olduk, tükendik. Evrensel haklarımızdan olan temel ihtiyaçlarımızı karşılayamaz olduk. Yılın ilk üç ayında asgari ücret ile açlık sınırı arasında fark, son yıllarda görülmemiş bir şekilde artmıştır. Asgari ücretli açlığa, emekli ölüme mahkum edilmiştir. Tüketici kiraları, faturaları ödeyemez, sağlıklı gıdaya ulaşamaz, pazara çıkamaz olmuştur. Marketten gramla alış veriş yapmaya başlamıştır. Ulaşıma gelen zamlar ise vatandaşı evde hapsolma durumuna getirmiştir. Kısacası mutfak yanıyor, vatandaş tükeniyor, aç ve yoksul sayısı her gün yükseliyor.

Ülkemiz, kıtlık tehlikesi ile karşı karşıyadır

Tüketici, tüketemeden tükeniyor. Ülkemizde yaşayan vatandaşlarımızın yüzde 30’u açlık sınırının altında, yüzde 60’ı yoksulluk sınırının altında yaşam mücadelesi vermektedir. Tüketiciler aleyhine olan ekonomik politikalar ve ekonomik kriz devam ettikçe açlık ve yoksulluk da artmaya devam etmektedir. Özelleştirmeler, tüketime dayalı ekonomi politikaları, yanlış enerji politikaları, plansızlık, liyakatsizlik, olmayan tarım politikaları sonucu bu noktaya gelinmiştir. Yılbaşından bu güne söylüyoruz; elektrik, doğalgaz ve akaryakıta yapılan zamlar tüm temel ihtiyaçlarımıza zam olarak yansımaktadır. Raflarda gıda etiketleri günlük değişmeye başlamıştır. Devlet, fiyatını kendi belirlediği elektrik, doğalgaz, akaryakıta sürekli zam yapıyor, bu zamların raf fiyatlarına yansıdığını bildiği halde sorumluyu başka yerlerde arıyor. Artarak devam eden zamlar nedeniyle yaşanan kriz, derinleşerek büyümeye devam etmektedir. Hatalı tarım politikaları ve çiftçinin tarladan uzaklaştırılması, verimli arazileri betonlaştırmaya yönelik projeler nedeniyle ülkemiz, kıtlık tehlikesi ile karşı karşıyadır. Tarımda esas kıtlığını yaşadığımız, akıl ve sürdürülebilir tarım politikalarıdır. Kıtlığını hiç yaşamadığımız şey ise üretim gücü potansiyeli ve verimli topraklarımızdır. Kendi kendine yeten yedi ülkeden biri iken ulus ötesi şirketlerin talebine boyun eğilmiş, uygulanan neoliberal ekonomik politikalar nedeniyle yedi ürün üreten ülke haline gelinmiştir. Artık üreten, kendi kendine yeten bir ülke olmak istiyoruz. Ülkenin gıda egemenliğinin ulus ötesi şirketlere teslim edilmesine izin vermeyeceğiz.

Adı ne olursa olsun savaş, işsizlik, açlık ve yoksulluk demektir

Sürekli yükselen enflasyona, yapılan zamlar, dünyada yaşanan savaş ve ekonomik krizler bahane gösterilemez. Dünyadaki yükselişlerle Türkiye’deki yükselişler arasında dağlar kadar fark vardır. Dünyada yaşanan krizlerden ülkenin etkilenmemesi için önlemini alacak, doğru politikalar üretecek olan devlettir. Adı ne olursa olsun savaş, işsizlik, açlık ve yoksulluk demektir. Kazanılmış evrensel hakların gaspı, barınamamak, sağlıklı beslenememek demektir. Ekonomik etkilerinin yanında, yaşam hakkının elinden alınmasıdır. Ulaşım hakkı, diğer haklara erişmeye aracılık eden temel bir insan hakkıdır. Ulaşım hizmetinin, herkes tarafından ulaşılabilir, güvenli, konforlu, eşit bir nitelikte sunulması gerekir. Ulaşım, tüketicinin yaşamını kolaylaştıracak, yaşam kalitesini yükseltecek biçimde ücretlendirilmelidir.

Halkın cebinden alınıp şirketlerin kasalarına aktarılmasından vazgeçilsin

Savaşın, dövizin ve dünyadaki krizlerin faturasını ödemek istemiyoruz. İnsanca yaşamak istiyoruz. Krizin faturasının, halkın sırtına yıkılmasından vazgeçilsin. Halkın cebinden alınıp şirketlerin kasalarına aktarılmasından vazgeçilsin. Bu ülkenin kaynakları kime aktarıldıysa, kimlerin vergileri silindiyse, kimlere geri dönüşümsüz krediler, teşvikler verildiyse krizin faturasını onlar ödesin. Vatandaş, açlık ve yoksullukla yaşam mücadelesi vererek yaşama tutunmaya çalışırken kimler cebini doldurmaya çalışıyorsa krizin faturasını onlar ödesin.

Akaryakıtlarda ÖTV ve KDV kaldırılmalıdır

Halkın yaşam kalitesini yükseltmek kamunun görevidir. Bu nedenle bizi yönetenlerden talep ediyoruz: Vatandaşın gündeminden açlık ve yoksulluk sorunu çıkarılmalıdır. Zamlara bir son verilmeli, yapılan zamlar geri alınmalıdır. Elektrik temel ihtiyaçtır, kamu hizmeti olarak verilmesi sağlanmalıdır. Açlıkla, yoksullukla yaşam mücadelesi verenler için ücret ve maaşlar güncellenmeli, insanca yaşam sınırı olan yoksulluk sınırı seviyesine getirilmelidir. Yıllarca bu ülkeye hizmet etmiş emeklilerimizi bir kenara atıp ölüme terk etmemelidir. Bayram ikramiyeleri ve maaşları güncellenmeli, insanca yaşayabilecekleri bir maaş uyarlaması yapılmalıdır. Tarım arazilerine göz dikilerek bu araziler ranta kurban edilmemelidir. Küresel şirketler ve doların yeşili değil, halk düşünülmeli; onların çıkarlarına göre değil, halkın çıkarlarına göre politika oluşturulmalıdır. Çiftçilere indirimli akaryakıt, gübre ve tohum desteği sağlanmalıdır. Ulaşımda ücretler aşağıya çekilmelidir. Bunun için ulaşım hizmetlerinde kullanılan akaryakıtlarda ÖTV ve KDV kaldırılmalıdır. Köprüleri, otoyolları, havaalanlarını işleten şirketlere hibe para yardımı yerine halka para yardımı verilmelidir. Açlığı ve yoksulluğu ortadan kaldıracak ekonomik ve sosyal politikalar, ivedilikle uygulamaya konulmalıdır. Tek asgari ücretli çalışan ailelere kira yardımı yapılmalıdır. Tüm tüketiciler adına ülke yönetimine çağrıda bulunuyoruz: Zamlara, yoksulluğa, açlığa ve hak ihlallerine karşı çözüm önerilerimizin dikkate alınarak gereğinin gerçekleştirilmesini diliyor ve bekliyoruz. TÜKODER olarak örgütlü gücümüz ve tüketicilerle birlikte mücadelemize devam edecek, taleplerimizin takipçisi olacağız,

Tarımda dışa bağımlılık ortadan kaldırılmalı

 TÜKODER Genel Başkan Yardımcısı Cihat Anıl Yılmaz, bir konuşma yaparak “Yaşadığımız bu durum, hiçbirimiz için bir sürpriz olmamalı. TÜKODER olarak uzun süredir söylediğimiz dışa bağımlılık ve hatalı tarım politikaları, bizi bugün bu noktaya getirmiştir. Yılbaşından bu yana diyoruz ki bu yapılan elektrik, akaryakıt, doğalgaz zamları, bizlere yeni zamlar olarak tekrar gelecektir. Bunu yılbaşından beri söylüyoruz. Kimse bunlara bugün şaşırmış gibi yapmasın. Bunun gerekçeleri ne savaşlar ne de pandemilerdir. Pandemide biz çalıştık. Savaşan ülkeler bile savaştan ötürü bu denli ağır maliyetler altında ezilmiyor. Bu sebeplere sığınmaktan vazgeçilmeli. Tarımda dışa bağımlılık ortadan kaldırılmalı, ülkemize ve ihtiyaca uygun bir tarım politikası, acil eylem planı ortaya konulmalıdır. Diğer bütün ortaya çıkarılacak çözüm iddiaları, sadece birer yamadan oluşacaktır. Bunu kabul etmiyoruz. Zamlar altında her gün eziliyor, her gün yoksullaşıyoruz. Biter dediğimiz yerde bitmiyor. Halkımızın sırtına yeni maliyet kalemleri ekleniyor. Zamlar derhal geri alınmalı, doğru ve etkin tarım politikaları uygulanmalıdır” dedi.

17 Nis 2022 - 12:44 - Gündemgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gölcük Gündem Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gölcük Gündem hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gölcük Gündem editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gölcük Gündem değil haberi geçen ajanstır.Anket Pazar günü seçim olsa hangi ittifaka oy verirsiniz?