“Milletimiz her şeyi görüyor, biliyor, bize; durmak yok diyor”

AK Parti Kocaeli İl Başkanlığı, yeni ekonomik düzen ve son 19 yılda ekonomiyle ilgili yapılanları özetleyen, “Yatırım, istihdam, üretim, ihracat, büyüme” başlıklı 100 bin adet el broşürünü bugün bütün ilçelerde dağıttı.

+5
Haber albümü için resme tıklayın

AK Parti Kocaeli İl Başkanlığı, yeni ekonomik düzen ve son 19 yılda ekonomiyle ilgili yapılanları özetleyen, “Yatırım, istihdam, üretim, ihracat, büyüme” başlıklı 100 bin adet el broşürünü bugün bütün ilçelerde dağıttı.

AK Parti Kocaeli İl Başkanı Mehmet Ellibeş, “Gördük ki, bizim kağıda dökerek anlatmaya çalıştığımız herşeyin milletimizin farkında. Dokunduğumuz her el, konuştuğumuz her vatandaşımız bize “Durmak yok, yola devam” diyor” dedi.

BÖYLE BİR MİLLETE HİZMETKAR OLDUĞUMUZ İÇİN ŞÜKREDİYORUZ
AK Parti Kocaeli İl Başkanı Mehmet Ellibeş, Çayırova’dan Kandıra’ya bütün ilçelerde broşürle yeni ekomomik düzenlemeleri ve son 19 yılda vatandaşların refahı için yapılanları özetleyen broşürün büyük ilgi gördüğünü belirterek, “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde ülkemizi tüm prangalarından kurtaracak, milletimizin refahını, ülkemizin kalkınmasını, yatırım ve istihdamı önceleyen yeni ekonomik düzenlemeleri içeren 100 bin broşürü bugün sokak sokak, hane hane gezerek tüm teşkilatımızla vatandaşlarımıza ilettik. Gördük ki, bizlerin kağıda dökerek anlatmaya çalıştığı herşeyin milletimizin farkında. Dokunduğumuz her el, konuştuğumuz her vatandaşımız bize “Durmak yok, yola devam” diyor. Cumhurbaşkanımız için çok çalışın, omuzlarınızdaki yük fazla diyor.
Böyle bir millete hizmetkar olmak, bizlere nasip olduğu için bir kez daha Allah’a şükrediyoruz.
Güçlü Türkiye için çok çalışacağız, daha çok çalışacağız. Asla yorulmayacağız” dedi.

VATANDAŞLARDAN ERDOĞAN’A DUYGUSAL MESAJLAR
Milletvekili İlyas Şeker, İl Kadın Kolları Başkanı Yasemin Özdemir, İlçe Başkanı Recep Kaya, il, ilçe yöneticileri, kadın ve gençlik kollarıyla birlikte broşür dağıtımına Gebze’de pazar yerinde katılan Başkan Ellibeş’in konuyla ilgili sosyal medya hesabında paylaştığı videolar da büyük ilgi gördü. Broşür dağıtımı sırasında çekilen bu videolarda vatandaşların Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sevgileri ve desteği görülüyordu. Ellibeş, “Diyorum ya, milletimiz herşeyin farkında. Sokakta arkadaşlarımızı gören bir vatandaşımız şöyle diyor; “Bu Adama sahip çıkın, bu Adama sahip çıkan memleketine dahip çıkar”. O Adam’ın kim olduğunu hepimiz biliyoruz değil mi? Çat kapı bir başka ziyarette, hanım kardeşlerimiz yine büyük bir sevgiyle Cumhurbaşkanımıza dua ediyor. Kartepe’de bir pazarcı kardeşimiz, broşürün üstünde Cumhurbaşkanımızın fotoğrafını görünce öperek sevgisini gösteriyor. Diyor ki, ‘Türkiye’nin kaderi 2023, çok çalışın.’ Bu sevgi, bu muhabbet bitmedi, bitmeyecek.”

SOSYAL DEVLET ANLAYIŞI İÇERİSİNDE SOSYAL DESTEKLERİ ARTIRIYORUZ
Öte yandan broşürde şu bilgilere yer verildi: “2002’den bu güne sosyal devlet anlayışıyla ihtiyaç sahibi her vatandaşımızın yanında olduk. 2002’de 1,6 milyar TL olan sosyal yardım ödemelerini 2022’de 104,2 milyar TL’ye çıkarttık. 2022 yılında, burs miktarını lisans öğrencilerimizde 650 liradan 850 liraya, yüksek lisans öğrencilerimizde 1.300 liradan 1.700 liraya, doktora öğrencilerimizde 1.950 liradan 2.550 liraya çıkartıyoruz Şehit ve gazi çocuklarımıza, engelli gençlerimize, anne ve babası vefat etmiş evlatlarımıza, koruma altındaki öğrencilerimize, milli sporcularımıza öncelikli burs imkanı tanıyoruz. Kamudaki engelli istihdamını 2002’ye göre yaklaşık 10 kat arttırdık. Engelli vatandaşlarımıza ÖTV indirimli araç alım matrahını 330 bin TL’den 450 bin TL’ye çıkarttık. Çiftçilerimize sağlanan tarımsal destek tutarını, iktidara geldiğimiz günden bu güne yaklaşık 13 kat artırarak 26 milyar TL’ye yükselttik. Ayrıca yapılan destek ödemelerinden kesilen stopajı da kaldırdık. Kadın kooperatiflerini destekliyoruz. Kadın girişimcilerimizin sayılarının arttırılması ve finansmana erişimlerinin kolaylaştırılması için teşvik paketleri uyguluyoruz

2022 YILI BÜTÇESİ
2002’de 119,6 milyar olan bütçemizi 2022’de yaklaşık yüzde 1500 büyüterek 1,7 trilyon liraya yükselttik. Faiz ödemelerinin bütçe içerisindeki 2002’de %43 olan payını bugün %13’e gerileterek bütçe disiplinini koruduk, yatırımı, üretimi, istihdamı ve ihracatı arttırdık. Vergi gelirlerinin faiz harcama oranını 4 kat düşürerek faize giden gelirlerimizi vatandaşımıza her alanda hizmet olarak yansıttık

VATANDAŞIMIZIN YANINDAYIZ
Yüzde 50’nin üzerinde bir artış yaparak Asgari ücreti 4.253 liraya çıkardık. Asgari ücretten alınan Gelir Vergisini ve Damga Vergisini kaldırarak çalışanımızın alım gücünü arttırdık ve işverenlerimizin vergi yükünü azalttık. Memurlarımız ve tüm ücretli çalışanlarımızı da unutmadık, onların da gelirlerinin Asgari ücret miktarı kadarki kısmını Gelir Vergisinden ve Damga Vergisinden muaf tuttuk. Hane halkımızın atıl bulunan tahmini 5 bin ton altınını güvenli ve cazip bir şekilde finansal sisteme dahil edecek imkanları sağlıyoruz Aşıda dışa bağımlılıktan kurtulmak için tamamen yerli ve milli imkanlarla geliştirdiğimiz TURKOVAC aşımızın seri üretimine başladık

TÜRK LİRASI GÜÇLENİYOR KORUMALI TL VADELİ MEVDUATI
Bundan sonra hiçbir vatandaşımız kur daha yüksek olacak kaygısıyla mevduatını Türk Lirası yerine dövizde tutmaya ihtiyaç duymayacak. Kur getirisi mevduat kazancının üstünde kalırsa, aradaki fark vatandaşımıza doğrudan ödenecek.

STOPAJ DESTEĞİ
Devlet iç borçlanma senetlerinde uygulanan yüzde 10’luk stopaj oranı sıfıra indirilerek Türk Lirası tasarrufları cazip hale geliyor.

BİREYSEL EMEKLİLİKTE DEVLET KATKISI ARTIŞI
Fon büyüklüğü 250 milyar liraya ulaşan ve 18 yaşın altındaki çocuklarımızın da dahil olabildiği bireysel emeklilik sistemimizdeki devlet katkısı oranını yüzde 5 daha artırarak Yüzde 30’a çıkartıyoruz.

GELİRE ENDEKSLİ SENET FIRSATI
Kamu iktisadi teşebbüsleri gelir paylarına endeksli kamu borçlanma senetleri çıkarıyoruz.

İHRACATA DAYALI BÜYÜMEYİ DESTEKLİYORUZ
220 milyar doları aşan rekor ihracatımızla Cari açığımızı azaltıyor, önümüzdeki yıl cari fazla vermeyi hedefliyoruz. Dünya genelinde ticaret hacmimiz katlanarak artmaktadır. 1 milyar doların üzerinde ihracat yaptığımız ülke sayısını 2002’de sadece 9 iken 2021’de 48’e ulaştırdık

İHRACATÇIMIZA KUR GARANTİSİ
Döviz kurundaki dalgalanma sebebiyle ihracatçı firmalarımıza doğrudan Merkez Bankası aracılığıyla ileri vadeli kur rakamı verilerek, ihracatımızdaki rekor seviyelerin sürdürülebilirliği sağlanacaktır.

YATIRIM ORTAMINI İYİLEŞTİRİYORUZ
İhracat ve sanayi şirketleri için Kurumlar Vergisinde 1 puanlık indirim yapıyoruz. Şirketler tarafından yapılacak temettü ödemeleri üzerindeki stopajı yüzde 10’a indiriyoruz. Basit usulde vergilendirilen yaklaşık 850 bin esnafımızın kazançlarını gelir vergisinden istisna tutuyoruz.”

26 Ara 2021 - 16:51 - Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gölcük Gündem Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gölcük Gündem hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gölcük Gündem editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gölcük Gündem değil haberi geçen ajanstır.