"İlçemizde Aşısı tamamlanmış kişi oranı da yüzde 78,19"

Gölcük İlçe Sağlık Müdürü Dr. Yusuf Çolular, koronavirüsün seyri, vaka sayıları, vakalardaki yaş grupları, izolasyon, Omicron varyantı ve aşılama süreci ile ilgili olarak bazı açıklamalarda bulundu.

Gölcük İlçe Sağlık Müdürü Dr. Yusuf Çolular, koronavirüsün seyri, vaka sayıları, vakalardaki yaş grupları, izolasyon, Omicron varyantı ve aşılama süreci ile ilgili olarak bazı açıklamalarda bulundu.

Ümit veren bir gelişme

Gölcük İlçe Sağlık Müdürü Dr. Yusuf Çolular, “Genel durumdan bahsedebiliriz. Geçen senenin Kasım – Aralık dönemi ile bu senenin aynı dönemini mukayese edersek geçen sene ile bu sene arasında vaka sayılarında çok ciddi farklılıklar görüyoruz. Pandemi dönemi başladığı andan itibaren en yüksek piki gördüğümüz dönem aralığı, 2020 yılı Kasım – Aralık periyoduydu. O dönemde ilimiz ve ilçemizde vaka piki görmüştük. O dönemde pandemi ile çok yoğun bir şekilde mücadele çalışmamız vardı. Bu sene aynı dönemde vaka sayılarına göre yüzde 60 – 70 oranında azalma var. Bu tabii ki bize ümit veren bir gelişme. Bunda da aşılamanın artmasının, toplumsal bağışıklığın yavaş yavaş kazanılmasının büyük katkısı olduğunu düşünüyoruz.

Vatandaşlarımızı hatırlatma dozlarını olmaları yönünde önerilerimizi tekrar etmek istiyorum

Elimizdeki verilere baktığımız zaman aşı olan bireylerin hastalığa karşı daha dirençli olduğunu daha net görüyoruz. Hastanede yatışların azaldığını, hastalığın hafif seyrettiğini görüyoruz. Bunlar olmasa bile, kronik hastalığı olsa bile yoğun bakıma yatışlarda ciddi azalma görüyoruz. Bu şöyle bir algı oluşturmasın: Bunlar rehavet oluşturabilecek söylemler değil. Hala maalesef yoğun bakımlarımızda hastalarımız yatıyor ve vakalar kaybediyoruz. Covid-19’a bağlı gelişen zatürree, böbrek yetmezliği veya çoklu organ fonksiyon bozukluklarına bağlı olarak vatandaşlarımızı kaybetmekteyiz. Bu vatandaşlarımız aşı olmuş vatandaşlarımız da var. Ancak bunların önemli bir kısmı, yine iki doz Sinovac aşısı olmuş, üzerinden çok uzun süre geçmiş ve hatırlatma aşısı olmamış vatandaşlarımızın hastalığa yakalandığını ve bu hastalığa yakalandığını yoğun bakıma yatış yapabildiğini görüyoruz. İki doz aşı olmuş ve üzerinden üç ay geçmiş kişilerin aşı olmasını tavsiye ediyoruz. Çünkü görüyoruz ki bu hastalığa karşı antikor cevabında, bağışıklık hücrelerinin bizi hastalığa karşı korumasında bir azalmanın olduğunu gözlemliyoruz. Bizim sahada ve yoğun bakımda gördüğümüz vakalar bize bunu gösteriyor. Vatandaşlarımızı hatırlatma dozlarını olmaları yönünde önerilerimizi tekrar etmek istiyorum. Aktif vaka sayımızda da bir azalma var. Eski periyotlara göre bunu görebiliyoruz. Uzun zamandır stabil bir seviyedeyiz. Önemli olan bunu korumak ve hatta mümkünse aşılamanın artmasıyla bunu aşağıya çekebilmektir. Bu da aşılanma ve toplumsal bağışıklanma ile olacak. Bu vesile ile vatandaşlarımızı aşılamaya davet ediyoruz.

Okullardaki aşılamanın artması ile birlikte vakalarda azalma görüyoruz

Okulların açılması ile birlikte aktif vakaların yaş aralığına baktığımız zaman 10 – 14 yaş grubunda bir artış söz konusuydu. Hatta ilde yapılan çalışmalarda, ildeki vaka sayısının yaklaşık beşte biri okul çağındaki çocuklarda gözüküyordu. Açıkçası son zamanlarda belki okullardaki aşılamanın artması ile birlikte vakalarda azalma görüyoruz. En fazla vaka gördüğümüz yaş aralığı, eskiden de olduğu gibi aktif olarak hayatın içinde olan 35 – 39 yaş arasında en fazla vaka sayımızı görüyoruz. Cinsiyetlerde de çok ciddi bir farklılık yok. Erkeklerde yüzde 45, kadınlarda da yüzde 55 gibi bir vaka dağılımı gözlemlenmekte. Okullar açıldığı zamanda vaka yoğunluğu gördüğümüz 10 – 14 ve 15 – 19 yaş aralıkları ise oldukça düştü. Şu anda vakanın yoğun olduğu yaş grubu, genç erişkin bireylerde.

İzolasyon kurallarına uymada bir azalma var

Vakalarla alakalı şöyle bir durum var. Vakaları bir şekilde durdurabiliyoruz veya vakaların seyrini değiştirebiliyoruz. Bunlardan en önemlisi aşılama. Aşılamanın yanında, hasta olan bireylerin hasta olduktan sonra uyması gereken kurallar da bizim için önemli. Bunlar da izolasyon kurallarıdır. Ancak gözlemlediğimiz kadarıyla son zamanlarda izolasyon kurallarına uymada bir azalma var. Burada şunu hatırlatmakta fayda var: Kişi pozitifse bu süreyi evde izolasyonda geçirmeli. Sağlık problemi varsa bizler bu kişilerin sağlık kuruluşlarına naklini sağlıyoruz. Tam aşılı bireylerin, eğer temaslıysa beşinci gün PCR testi çalışması devam ediyor. Beşinci gün bu testi yaptırmalarını tavsiye ediyoruz. Bu süre sonunda negatif çıkarlarsa izolasyon altına alınmıyor. Bu kişiler aşılı oldukları için beşinci güne kadar normal yaşantılarına devam edebiliyorlar. Ama bizim izolasyon kurallarına uymayı, maske, mesafe ve temizliği hatırlatmamız gerekiyor.

Ülkemizde de bu varyantla alakalı vakalar tespit edildi

Omicron varyantı ile ilgili olarak şu ana kadar elimize net bilimsel veriler gelmedi. Bu varyantın daha hızlı bulaşması dışında elimizde bir bilgi bulunmuyor. Daha öncesinde İngiliz varyantı, delta varyantı gibi hadiseleri yaşadık. Omicron varyantının daha kötü bir varyant olduğunu düşünsek bile biz önlemlere uyup aşılamayı daha düzgün bir şekilde yaparsak daha önceki varyantlarda olduğu gibi salgın tehlikesini daha az hasarla atlatabiliriz. Ülkemizde de bu varyantla alakalı vakalar tespit edildi. Önümüzdeki günlerde bununla alakalı bilimsel çalışmalar yapıldığı zaman bizler de daha net bilgi sahibi olacağız.

Vatandaşlarımızdan Aşı'ya yoğun bir talep var

Üzerinde durduğumuz en önemli husus, hatırlatma dozudur. Kişi aşı olduktan 3 ay sonra hatırlatma dozunu olabilir. Birinci doz aşısını olmuş ve üzerinden 6 hafta geçmesine rağmen ikinci doz aşısını olmayan birey sayımız şu anda 5 bin 442. Yaklaşık 5 bin 500 kişi bir doz aşısını olmuş ama ikinci doz aşısını olmamış. Biz bu vatandaşlarımızı, altında yatan farklı bir sebep yoksa muhakkak aşılarını olmalarını tavsiye ediyoruz. Yoksa yapılan birinci dozlar da pek bir anlam ifade etmeyecek. Şu anda ilçemizde 142 bin 525 kişilik bir hedef nüfusumuz var. Bu nüfus içerisinde en az bir doz aşısını olmuş kişi oranı yüzde 83,49. Aşısı tamamlanmış kişi oranı da yüzde 78,19. Bu fena bir oran değil ama bunu arttırmak elimizde. Umarım aşılarını olmamış kişiler de sağlık kurumlarına gelerek aşılarını olurlar. Şu an önemli olan bir başka konu da üçüncü doz aşılar. Bu aşılarda da son güncelleme ile birlikte bir ivmelenme oldu. Geçtiğimiz haftalarda 32 – 33 bin bandında olan üçüncü doz aşılar, şu an itibariyle 37 bin 652’ye çıktı. Vatandaşlarımızdan yoğun bir talep var. Biz de bunun devam etmesini temenni ediyoruz.

Vatandaşlarımız testlerini ve tetkiklerini ihmal etmesin

Bir de özellikle kış ayı olduğundan dolayı bu dönemde tek tehdidimiz Covid-19 değil. Bunun yanında zatürre etkeni mikroplar, mikroorganizmalar, influenza ve diğer solunum yolu hastalığı yapabilecek hastalıklar var. Bunlara karşı beslenmeye dikkat etme, bol sıvı tüketme, düzenli uyku gibi kriterleri yapmamız gerekir. Kapalı ortamlarda uzun süre bulunmama, ortamın doğal hava ile havalandırılması gibi faktörlere dikkat etmeliyiz. Salgın döneminde göz ardı edilen belli başlı şeyler var. Kronik hastalar, muayene olmalı. Düzenli takip edilmesi gereken hastalıklar var. Kanser hastaları, bazı kronik hastaların takiplerine devam etmesi gerekmekte. Bazı kişiler, pandemi döneminde bunları erteleyebiliyor. Bu konuda önlemlerini alarak muayene olmalarını tavsiye ediyoruz. Toplum sağlığı merkezimizde kanser taramaları yapıyoruz. Vatandaşlarımız testlerini ve tetkiklerini ihmal etmesin. Bunlar çok basit testler ama çok erken bir şekilde tanı konduğu zaman kişinin yaşamında radikal farklar yaratabiliyor. Dolayısıyla pandemi dönemi dışında benim tavsiyem, ertelenmiş ve ertelenmemesi gereken sağlıkla ilgili hususları ertelemesinler. İlgili sağlık kuruluşlarına başvursunlar. Şu anki durum kötü değil, ileriye dönük umutlarımız var. Omicron varyantının seyrini göreceğiz. Çok olumsuz bir tablo çizmiyoruz. Umarız daha güzel günlerle karşılaşırız” dedi.

20 Ara 2021 - 18:09 - Sağlık


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gölcük Gündem Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gölcük Gündem hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gölcük Gündem editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gölcük Gündem değil haberi geçen ajanstır.