Sağlıkçılar iş bıraktı, vatandaşlar destek verdi

Türk Sağlık-Sen Genel Merkezi tarafından 1 günlük iş bırakma eylemi nedeniyle Kocaeli şubesi önünde basın açıklaması yapan sağlıkçılar daha sonra sendika binasına kadar yürüyüş yaparak alkışlı protesto yaptılar. Vatandaşlarında sağlıkçılara destek vermesi farklı görüntülere neden oldu. 

+4
Haber albümü için resme tıklayın

Türk Sağlık-Sen Genel Merkezi tarafından 1 günlük iş bırakma eylemi nedeniyle Kocaeli şubesi önünde basın açıklaması yapan sağlıkçılar daha sonra sendika binasına kadar yürüyüş yaparak alkışlı protesto yaptılar. Vatandaşlarında sağlıkçılara destek vermesi farklı görüntülere neden oldu. 

 

SAĞLIK ÇALIŞANLARI BİZİM İÇİN DEĞERLİDİR. DERDİ, DERDİMİZ, İSTEĞİ, İSTEĞİMİZDİR

Türk Sağlık-Sen Genel Merkezinin ülke genelinde aldığı 1 günlük iş bırakma eylemi nedeniyle Türk Sağlık-Sen Kocaeli Şubesi tarafından dün Kocaeli Devlet Hastanesi önünde basın açıklaması gerçekleştirildi. Türk Sağlık-Sen Kocaeli Şubesi Başkanı Ömer Çeker ile birlikte yüzlerce sendika çalışanı iş bırakma eylemi basın açıklamasında hazır bulundu. Basın açıklamasına Türk Eğitim-Sen Kocaeli Şubesi Başkanı Yaşar Şanlı, Türk Diyanet Vakıf-Sen Kocaeli Şubesi Başkanı Mehmet Ali Karadaşlı, Güvenlik Sendikası Başkanı Ali Tatlıgül, Sağlık Çalışanları Sendikası Başkanı Mukaddes Ünlü Türk, Bask Umuttepe Temsilcisi Serkan Şahin, Türk Hemşireler Derneği Kocaeli İl Temsilcisi Muhsine Es, Üroloji Doktoru Ercan Aydınoğlu, Pratisyen Hekim Ahmet Murat Kazan katıldı.

 Sendikamızın aldığı karar uyduk

Basın açıklaması öncesinde Üroloji Doktoru Ercan Aydınoğlu yaptığı açıklamada, “ Biz hekimler ve sağlık çalışanları olarak vatandaşlarımıza gece gündüz demeden hizmet ediyoruz. Ancak sağlık çalışanlarının yok sayılmasına artık bir dur demek adına bizde bugün iş bırakma eylemine katılarak taleplerimizi ilgililere duyurulması noktasında sendikamızın aldığı karara uyduk” dedi.

Hepimiz geçim sıkıntısı çekiyoruz

Pratisyen hekim Ahmet Murat Kazan ise yaptığı açıklamada, “ Doktorları önce döner sermayede dışarıda bıraktılar. Daha sonra diğer sağlık çalışanlarını dışarıda bırakarak doktorlara zam yaptılar. Bu şekilde sağlık çalışanlarını birbirine sokmaya çalıştılar. Hepimiz geçim sıkıntısı çekiyoruz. Tüm toplumda bir öfke var. Bunu da hekimlerin ve sağlık çalışanlarının üzerine kanalize ediliyor. Birlik olmalıyız ve birlikte güçlüyüz” diyerek açıklamasına son verdi.

 Sağlık ekip işidir

Türk Sağlık-Sen Kocaeli Şubesi Başkanı Ömer Çeker ise yaptığı açıklama da, “ Enflasyon altında ezildiğimiz, iğneden ipliğe her ürünün zamla yarıştığı, alım gücümüzün gittikçe azaldığı şu günlerde, tüm sağlık çalışanları Sağlık Bakanlığından ücretlerde ve sosyal haklarda bir iyileştirme beklerken, Sağlık Bakanlığı yapmış olduğu talihsiz açıklama ile infiale sebebiyet vermiştir. Sağlık bir ekip işidir. Ekip de bir kişi eksik olduğu takdirde kaliteli ve ulaşılabilir sağlık hizmeti verilmesi mümkün değildir. Bakanlık bunu görmezden gelerek sağlık hizmetinin sekteye uğraması ve çalışanları birbirine düşürmek için elinden geleni ardına koymadığına toplum olarak şahit olduk. Sağlık çalışanları hayat pahalığı karşısında ezilirken, ay sonunda bütçeyi denkleştirmek için gezginler gibi ucuz ve indirimli satışların olduğu marketleri arşınlamaktadır. Sağlık Bakanlığının hekimlerimiz için açıklamış olduğu zam oranlarının gerçeği yansıtmadığı görülmüştür. Bakanlık zam konusunda hekimlerimiz arasında bile ayrım yapmıştır. Açıklamış olduğu gerçeği yansıtmayan zamdan bakanlığa bağlı faaliyet gösteren hastanelerde görev yapan hekimler dışında diğer hekimlerin faydalanmayacağı bir düzenlemeyi hayata geçirerek hekimler arasında bile ayrım yapmıştır.

Sağlık bakanlığını ve bu işe ön ayak olan bürokratlarını kınıyoruz

Sağlık Bakanlığında görev yapan personel kamuda en düşük ücreti alan kesimdir. Ücretlerine acilen zam yapılmalı. Sağlık çalışanlarımızın tamamının ücretlerine zam yapılması için başlattığımız mücadeleye bugünde iş bırakarak tepkimizi gösteriyoruz.  Bizim talebimiz ve tüm sağlık çalışanlarının beklentisi makul, sürdürülebilir ve kalıcı bir ücret politikasının benimsenmesi, sağlık çalışanlarımızın tamamının bundan faydalanmasıdır. Doktorlarımız zammı hak ediyorlar, yapılsın bir itirazımız olmaz, olamazda. Sağlık Bakanlığı kendine bağlı faaliyet gösteren hastanelerde görev yapan hekimlere iyileştirme yaparken, Aile Sağlığı Merkezlerinde görev yapan Aile Hekimlerini ve YÖK’e bağlı faaliyet gösteren Üniversite hastanelerinde görev yapanları, yapılan iyileştirmeden muaf tutmak hangi vicdana sığar.  Aynı meslek gurubu arasında bile ayrım yaparak böl parçala yönet mantığı ile hareket ederek çalışanları birbirine düşüren, sağlık bakanlığını ve bu işe ön ayak olan bürokratlarını kınıyoruz.

TBMM’de kabul edilen düzenleme eksik olmuştur  

Türk sağlık sen olarak isteğimiz tüm sağlık çalışanlarının ücretlerinin arttırılmasıdır. İnsanca yaşayacağı ve emeklerinin karşılığın olan bir ücretin kendilerine ödenmesidir. Çünkü sağlık çalışanlarımızın tamamı ekonomik sıkıntı çekmektedir. Çünkü tüm sağlık çalışanlarının ücretleri enflasyon karşısında erimiştir.  Bir günde hem açıklanıp hem de TBMM’de kabul edilen düzenleme eksik olmuştur. Pandemi de omuz omuza cephede savaş veren kahramanlar, Tüm zorluklara rağmen hiç yılmadan devletine ve milletine hizmet eden cefakârlar, Kısacası cefanın talipleri sağlık çalışanlarımızın tamamıdır. Ayrı, gayrı olmaz. Sağlık çalışanları bir bütündür. Sağlık hizmetleri bir ekip işi olduğuna göre bu ekibin her bir çalışanı değerlidir. Bizde çalışanlara bir bütün olarak bakarız. Ne ayrımcılığı kabul ederiz, ne de ekonomik kayıplarımızın görmezden gelinmesine razı oluruz. Çünkü biz Türk Sağlık-Sen’iz. Bizim için her bir çalışan değerlidir. Onların derdi, derdimiz, isteği, isteğimizdir. Son günlerde görüyoruz ki, özellikle sosyal medyada algı oyunları ve yalanlarla sağlık çalışanlarının arasına fitne sokulmaya çalışılıyor. Çalışanlar için verdiğimiz haklı mücadeleye nifak tohumu ekip, ilgiyi ve gündemi başka yönlere çekmek isteyenler var.

Talebimiz Nettir; Talebimiz çalışanların ekonomik sıkıntılarının giderilmesi içindir

Gerçekleri değiştirip farklı yansıtmak gibi çirkinliklerle uğraşanlar var. İyi bilsinler ki onlara ne bizler ne de çalışanlarımız fırsat vermez. Bu kirli oyunlar tutmaz. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonrada kaynağından doğru bilgilere itibar edilmelidir. Talebimiz Nettir; Talebimiz çalışanların ekonomik sıkıntılarının giderilmesi içindir. Çalışanları memnun edecek, sağlık kurum ve kuruluşlarının tamamında görev yapan çalışanları kapsayacak makul bir ücret artışı bekliyor ve bunun gerçekleşmesi için mücadelemizi her platformda sürdüreceğiz. Sağlık Müdürlüklerinden, Toplum Sağlığı Merkezlerine, Aile Sağlığı Merkezlerinden, Acil Sağlık Hizmetlerine, Bakanlık Hastanelerimizden, Üniversite Hastanelerine kadar tüm sağlık kurum ve kuruluşlarımızın tamamında görev yapan tüm çalışanlarımız ve mesai arkadaşlarımıza insanca yaşayabileceği maaş artışları yapılmalıdır. TBMM’de bu konuda düzenleme yapılacağı yetkililer tarafından ilan edilmişse de, biz bunun bir an önce hayata geçmesini, kamuoyu ile paylaşılmasını istiyoruz. Mücadelemizde kararlıyız, sağlık çalışanları ile birlikte hakkımızı almanın gayreti içerisindeyiz. Türk Sağlık-Sen olarak tüm platformlarda mücadelemizi sürdüreceğiz. Sağlık çalışanlarının gür sesi olmaya devam edeceğiz. Birlikte mücadele edeceğiz, birlikte kazanacağız.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya tepkilerini dile getirdiler

Türk Sağlık-Sen Genel Merkezi tarafından alınan 1 günlük iş bırakma eylem kararı nedeniyle Kocaeli Devlet Hastanesi önünde gerçekleşen basın açıklamasının ardından sendika üyeleri sendika binasına kadar şehir merkezinde de yürüyüş yaparak, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya tepkilerini dile getirdiler. Vatandaşlarında sağlık çalışanlarına alkışla destek verdikleri görülürken, yürüyüş sağlık çalışanları ile vatandaşlar arasında da renkli görüntülere neden oldu.

 

 

                                   

 

06 Ara 2021 - 14:17 - Sağlık


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gölcük Gündem Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gölcük Gündem hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gölcük Gündem editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gölcük Gündem değil haberi geçen ajanstır.