İYİ Parti Genel Başkanı Akşener, İZGİM'i açtı

İzmit Belediyesi tarafından kadınların ekonomik ve sosyal hayatına destek olması amacıyla kurulan İZGİM İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in katılımı ile birlikte açıldı.

+10
Haber albümü için resme tıklayın

Girişimci kadınların yeni iş fikirlerini geliştirmesini sağlamalarına ve üretimde katma değer oluşturmalarına destek vermek amacıyla İzmit Belediyesince hayata geçirilen Kadın Girişimciler Merkezi’nin açılışı gerçekleşti.

Kadına yönelik şiddetin önüne geçilebilmesi, toplumsal cinsiyet eşitliliğinin sağlanması, eşitlikçi bir toplumsal yapının inşası ve kadınların sosyal ve ekonomik hayatta daha aktif olması için çalışmaların gerçekleştirileceği İZGİM’in açılışına İYİ Parti Genel Başkanı Akşener’in yanı sıra İYİ Parti Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Sakarya Milletvekili Ümit Dikbayır, İYİ Parti Trabzon Milletvekili Hüseyin Örs, İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Muğla Milletvekili Metin Ergün, İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Berna Sukas, İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Burak Akburak, İYİ Parti İstanbul Milletvekili Ümit Beyaz, İYİ Parti GİK Üyesi Gik Orhun Ertürkmen, CHP Kocaeli İl Başkanı Harun Yıldızlı, İYİ Parti Kocaeli İl Başkanı Şanbaz Yıldız, Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Başkanı Canan Güllü, Demokrat Parti İl Başkanı Mustafa Nazlıgül, İYİ Parti ve CHP İlçe Başkanları, STK Başkanları, partililer ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Cumhuriyet tarihinde kadının emeği vardır

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan programda ilk konuşmayı Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Başkanı Canan Güllü gerçekleştirdi. Güllü konuşmasında, “10 ay önce buarya prtokol imzalamaya geldim. “Acil Yardım Hattı Protokolü” imzaladık. İmzaladığımız zaman bu hayelden bahsettiler. Bir hayaldi şimdi gerçekleşti. Biz bunları ülkede ayakta durabilmek için istiyorduk. Daha geçtiğimiz aylarda İstanbul Sözleşmesi hukuksuz olarak engellendi. Bu ülkenin Cumhuriyet tarihinde kadının emeği vardır” dedi ve projede emeği geçenlere teşekkür etti. Program İzmit Belediyesinin çalışmalarının anlatıldığı sinevizyon gösterisi ile devam etti.

Başkan Hürriyet açılışta yaptığı konuşmada kadınlara verilen desteklerin devam edeceğini belirtti.

“Birçok kadın öncelikli çalışmalar gerçekleştirdik”
Göreve geldikleri ilk andan itibaren kadın öncelikli çalışmalar gerçekleştirdiklerini ifade eden İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, “Göreve geldiğimizde özellikle kadınlar ve çocukların önceliğimiz olduğunu söylemiştik. Bütün projelerimizi, faaliyetlerimizi ve yapacağımız işleri bu öncelik çerçevesinde oluşturuyoruz. Atıl olan Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü’müzü göreve gelir gelmez hemen hizmete geçirdik. Kadınlara girişimcilik anlamında nasıl destek verebiliriz diye düşündüğümüzde, dikimevleri, çınar kadın kooperatifi, İzmit çarşısı ve e ticaret, anne taksi, gülümse bebek, kadın istihdamı gibi birçok kadın öncelikli çalışmalar gerçekleştirdik” dedi.

“Kadın, çocuk ve ailelerinin ihtiyaçlarına yönelik tüm çalışmalar bu merkezde gerçekleştirilecek”
Açılan Kadın Girişimciler Merkezi ile birlikte bir çok konuda kadınlara destek verileceğinin altını çizen Başkan Hürriyet, “Kadın Girişimciler Merkezi ile kadına yönelik şiddetin önüne geçilmesi, toplumsal cinsiyet eşitliliğinin sağlanması, eşitlikçi bir toplumsal yapının inşası ve kadının sosyal, ekonomik hayata katılması için çalışmalar yapacak bu merkez. İzmit’te yaşayan, desteklenmesi gereken kadın, çocuk ve ailelerinin ihtiyaçlarına yönelik tüm çalışmalar bu merkezde gerçekleştirilecek. Yine bu merkezde kadınların yeni iş fikirlerinin geliştirilmesi sağlanarak yeni iş geliştirme döneminde destek sunulacak. Ekonomik yönden güçlenmeleri sağlanması için de girişimcilik ofisleri yer alıyor bu merkezde. Kadınların ortak ofis, ekipman, yönetim, mali kaynaklara erişim ve teknik destek verilerek kadın girişimciliğin büyümesine ve gelişmesine yardımcı olacak. Düzenli olarak eğitimler, seminerler, sosyal ve hukuksal destek, ve kapasite güçlendirme eğitimleri verilecek. Kadınların kendi kendine gelir oluşturmaları amacıyla da özellikle mikro kredi imkanlarını yine bu merkezde vermiş olacağız. Özellikle projeleri olan ve kendi hesabına çalışan 5 kadın bir araya gelerek mikro kredi sayesinde bin ila 15 bin TL arasında bu merkezin kredi imkanından da faydalanabilecek. Evde üretim yapan kadınlara da satış üniteleri ile ev bütçelerine katkı sunmalarına destek olacağız. Çocuk, ergen bireysel ve aile danışmanlığı merkezinin ücretsiz olarak vereceğimiz aile rehberlik merkezi var. Gerektiğinde ölçek, anket, form ve çocuklar için oyun terapisi gibi birçok materyali kullanabilecek ailelere yönelik ücretsiz psikolog hizmeti bu merkezimizde ailelerimize verilecek. Gebe eğitim sınıfımızı oluşturduk. Gerek ekonomik destek almak isteyen, gerekse sosyalleşmek isteyen, sosyal alanda güçlenmek isteyen kadınlar merkezimizin hizmetinden rahatlıkla faydalanabilecek” diye konuştu.

Yaptıkları propagandaları boşa çıkardığınız için teşekkür ederim

Hürriyet’in ardından kürsüye İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener çıktı. Gazilerin günün kutlayarak konuşmasına başlayan Akşener İzmit’te çok güzel bir tablo olduğunu ifade etti. Akşener konuşmasında, “Burada çok güzel bir tablo var. Birçok siyasi partinin temsilcileri var. İzmit Belediyesinin Kadın Belediye Başkanın, kadın arkadaşları ile birlikte oluşturduğu kadın merkezinin açılışı için bir araya geldik. Millet ittifakı belediye başkanları seçildikten sonra bir iddia vardı; Sosyal Belediyecilik kavramından uzak olacakları halk ile aralarında mesafe olacağı gibi propagandalar yapıldı. Böyle bir iddianın muhatabı oldular. Allah’a şükür ki hiçbiri İzmit Belediye Başkanı, İstanbul’da ilçe belediye başkanlarına baktığınızda her biri sosyal devlet anlayışına uygun davranışlar gösterdiler. Sizlerle ilgili yaptıkları propagandaları boşa çıkardığınız için teşekkür ederim.

Şeffaf belediyecilik için de teşekkür eden Akşener, “O şeffaflık 51 milyon borç ödemenize neden olmuş. Demek ki Türkiye’nin İzmit’in kaynakları var ki hizmetlerin dışında borç ödemişsiniz. Allah yardım edecek, Cumhurbaşkanlığı Hükümet sisteminden ister erken ister zamanında yapılan seçim ile önce Cumhurbaşkanı değişikliğini sağlayacağız daha sonra liyakat önem verilen parlamenter siteme geçeceğiz. Türkiye elindeki kaynakları refahın sahaya yayıldığı bir anlayışla yoluna devam edecek. Siz belediye başkanlarına ve meclis üyelerine düşen, dikkat etmeniz gereken şey bu ilkelere riayet etmek” dedi.

Bugün birbirimizin ayağına basmayacağız

Kocaeli’nin enteresan bir yer olduğunu söyleyen Akşener, “Çok önceleri bir il belediyesinin Kadın Belediye Başkanını seçmiş bir yerdir. Bu kentte her bir kadının ablası olan Leyla Atakan’ı seçmiştir sonra Fatma Kaplan Hürriyet’i seçmiştir. Demek ki Kocaeli ilginç bir yer. Aynı Kocaeli kurtuluş mücadelesinde bir kadın kahramanı Kara Fatma’yı çıkarmıştır. Biz kadınlar varız. Allah’a şükür. Buradaki birlik ve beraberliği muhafaza etmek gibi bir görevimiz var. Partili Cumhurbaşkanlığı geçtikten sonra rekabet etmeye hakkımız olacak. Bugün birbirimizin ayağına basmayacağız. Birliktelik için her birimize büyük iş düşmektedir” şeklinde konuştu.

Zenginler var hepsi AK Partili

Akşener konuşmasının devamında, “İlginç bir 20 ay geçirdim. 20 Ocak 2020’den beri şehir şehir esnaf geziyorum. En son Doğu Anadolu'daydım. AK Parti’nin ilçe belediyeleri üzerinden oluşturduğu bir farklı insan zengin etme durumu oluşmuş. Yolsuzlukla mücadele iddiası ile yola gelen arkadaşlar bu işleri belediye eliyle kamulaştırmış. Belediye eli ile zengin olmuş insanlar var. Zenginler var hepsi AK Partili. Bir de dışlanmışlar var. Zenginler AK Partili gerisi her partili. Ağrı’da da Kars’ta da aynı başka şehirde de aynı. Vatandaşın artık yeter dediği bu kayırmacılık anlayışını yıkmak gibi bir göreviniz var. Bugüne kadar sizden razı olduk ama gözlerimiz üzerinizde haberiniz olsun. Bunu da herkesin gözü önünde söyleyeyim. Allah gayretleriniz zayi etmesin. Her birinize Başarılar diliyorum” sözlerini kullandı.

KADINLAR İÇİN ÖNEMLİ ÇALIŞMALAR
Kadın Girişimciler Merkezi’nin bodrum katında; spor salonu ve çocuk oyun odası, zemin katta; ofis, etüt odası ve çocuk kütüphanesi ile mutfak, birinci katında; mum-sabun-tokat baskı atölyeleri, mozaik atölyeleri, seramik-çini atölyesi, keçe atölyesi ve hediyelik eşya atölyesi, ikinci katında; makrome atölyesi, su kabağı atölyesi, deri atölyesi ve takı tasarım atölyesi, çatı katında ise; gebe eğitim sınıfı, diyetisyen ve psikolog hizmetleri sunulacak. Kadınları iş yaşamına hazırlayacak olan sosyal ve teşvik merkezinden yolu geçen kadınların işletme sahibi olması, işletmelerini rahatlıkla idare edebilmesi, evinden çalışan kadınların ise katma değeri yüksek ürün üretebileceği atölyeler açması planlanıyor.

20 Eyl 2021 - 09:15 - Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gölcük Gündem Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gölcük Gündem hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Gölcük Gündem editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gölcük Gündem değil haberi geçen ajanstır.
Anket Gölcük eski sanayi çarşısı alanında hangi proje uygulansın istersiniz....