"Bu Virüs daha bulaşıcı, acil Aşı olalım"

Gölcük İlçe Sağlık Müdürü Dr. Yusuf Çolular, koronavirüste vaka durumu, aşı programı, PCR testleri ve aşılama oranı hakkında açıklamalarda bulundu. Çolular, “Hedefimiz, aşılama oranını arttırmak” dedi

Gölcük İlçe Sağlık Müdürü Dr. Yusuf Çolular, koronavirüste vaka durumu, aşı programı, PCR testleri ve aşılama oranı ile ilgili olarak bazı açıklamalarda bulundu.

İlçemizde ülkemizde olduğu gibi vaka sayılarında artış oldu

Çolular, ilk olarak vaka durumuna değindi ve “Özellikle 1 Temmuz’daki normalleşme süreci sonrasında vaka sayıları Temmuz ve Ağustos aylarında belli bir seviyede sürdü. Daha sonrasında özellikle vatandaşlarımızın tatil dönüşü, ilimize geri gelmesi, toplu organizasyonların başlaması, okulların açılması şehir içerisindeki sirkülasyonun artması ile birlikte, tüm Türkiye’de olduğu gibi bizde de biraz artış oldu. Ancak bu artış şu an bizim saha ekibimiz için tolere edilebilir bir sayı. Bu artışın devam etmesi, genel olarak sağlık sistemini sıkıntıya sokabilir. Dolayısıyla tekrar etmekte fayda var. Koruyucu tedbirlere dikkat edilmesi, maskenin düzgün bir şekilde takılması, kapalı ortamlarda uzun süre kalınmaması gibi kriterlere uymamız lazım.

Kapalı ortamlarda daha az süre bulunalım

Bilim Kurulu rehberi ilk yayınlandığı zaman sosyal mesafe ve kapalı alanlarda kalma süresi ile alakalı şöyle bir kriter vardı: Mesafe 1,5 metre olmalı, kapalı alanda maskesiz 15 dakikadan uzun süre kalınmamalı. Özellikle pozitif vaka ile temaslı olan kişilerde bu kriterleri baz alıyorduk. Şu an delta varyantı ve toplumdaki diğer varyantlardan dolayı mesafeyi uzatmak zorunda kaldık. 1,5 metre mesafe, 2 metreye çıktı. Kapalı ortamlarda bulunma süresini de kısalttılar. 15 dakikadan 10 dakikaya çekildi. Bu da şu anlama geliyor: Bu virüs daha bulaşıcı. Virüsten korunmak için hem kişisel koruyucu tedbirlere dikkat edelim, hem sosyal mesafemizi arttıralım hem de kapalı ortamlarda daha az süre bulunalım. Ortamın doğal hava ile sık sık havalandırılmasını özellikle vurgulamak lazım. Ortam temizliğine dikkat edilmesi, sulandırılmış çamaşır suyu ile yüzeylerin temizlenmesi üzerinde duralım.

Muhakkak üçüncü doz aşısı olunmalı

Aşı programı ile alakalı birkaç güncelleme var. Aşısı tamamlanmış kişi ne anlama gelmektedir? Hangi aşıları ne zaman yaptırdıktan sonra aşıların tamamlandığını söylemek lazım. Hem Bilim Kurulu hem de Sağlık Bakanımızın açıklamalarına istinaden bu sorunun cevabı şudur: Aşısı tamamlanmış kişi, iki doz Sinovac aşısı olup ikinci doz aşısından 3 ay sonra hatırlatma aşısını olan, son 6 ay içerisinde iki doz Biontech aşısını yaptıran kişidir. Vatandaşlarımız bazen aşısı tamamlanmış kişi ne anlama gelir bilmeyebilirler. Bu HES kodlarında, seyahat ederken önemli olabilir. Şunu da özellikle vurgulamak istiyorum: Türk Yoğun Bakım Derneği’nin paylaşmış olduğu veriler ve bizdeki veriler de şunu gösteriyor ki özellikle bundan 6 – 7 ay aşısı öncesinde iki doz Sinovac aşısı olup üçüncü doz olmayan kişilerde muhtemel antikor cevabında düşme görülüyor. Bu kişilerin virüse karşı koruyuculuklarında azalma var. Dolayısıyla bu kişilere muhakkak şunu hatırlatmakta fayda var: Üçüncü doz hatırlatma dozlarını olsunlar. Sağlık Bakanımız da bunu açıkladı. 2 doz Sinovac aşısı olduktan sonra 3 ay içerisinde tekrar dozu vurgulanmakta. Dolayısıyla biz bu kişileri ısrarla tekrar aşı olmaya davet ediyoruz. Bu kişiler tek doz Sinovac da olabilir, Biontech de olabilir. Muhakkak üçüncü doz aşısı olunmalı. Çünkü antikor cevabındaki düşmeyi, en azından sahadaki gözlemlerde, kliniklerdeki gözlemlerde, yoğun bakım verilerinde bunu görebiliyoruz.

Vatandaşlarımız isterse PCR taleplerini ve aşı taleplerini karşılıyoruz

PCR testleri konusunda hem İçişleri Bakanlığı hem Çalışma Bakanlığı hem de Sağlık Bakanlığı, belli başlı kriterler getirdi. Özellikle toplu etkinlikler, sinema, tiyatro, okul gibi yerlerde bulunabilecek kişiler, seyahat edebilecek kişiler, SGK kapsamında çalışan kişiler, öğretmenlerimiz, bazı resmi kurumlarda çalışan kişiler, belli başlı periyotlarda PCR Testi isteniyor. Bu testleri düzenli aralıklarla yaptırmaları ve kendi kurumlarına ibraz etmeleri gerekmekte. PCR konusunda vatandaşların mağdur olmaması için hem İlçe Sağlık Müdürlüğü hem de hastanemizde PCR konusunda destek verilmekte. Bu konuda Kamu Hastaneleri Başkanlığı ve İl Sağlık Müdürlüğü’müzle çalışma yaparak kurumlarda düzenlemeyi yaptık. Biz yine de vatandaşlarımız isterse PCR taleplerini ve aşı taleplerini karşılıyoruz. Biz yine de halkımızı her halükarda aşı olmaya davet ediyoruz. Hem kendi sağlıkları hem de çevrelerindeki insanların sağlıklarını korumaları açısından halkımızı aşıya yönlendirmek istiyoruz. Bizim burada baz alacağımız Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu, saygıdeğer hocalarımızdır. Onların beyanlarını, çalışmalarını baz aldığımız zaman biz vatandaşlarımıza aşı olmalarını tavsiye ediyoruz.

Gençlerimizin aşıya ciddi talepleri var

Bizdeki güncel hedef nüfusumuz, ki bunun içerisinde 12 yaş üzeri vatandaşlarımız ve TC vatandaşı kişiler de dahil, 141 bin 556. Bu kişilerden 108 bin 825 kişi, 1 doz aşısını olmuş. Bu da yüzde 76,88’e tekabül ediyor. İyi bir oran ancak bu oranı en geç Ekim ayına kadar yüzde 80 bandına ulaşmasını umuyoruz. 89 bin 548 kişi de aşısı tamamlanmış kişi. Bu da yüzde 63,26’ya tekabül ediyor. Bu da fena bir oran değil ancak bu oranın da artmasını bekliyoruz. Muhtemelen önümüzdeki günlerde, son bir ay içerisinde 1 doz aşısını olan kişiler, ikinci dozlarını da yaptıracaklardır. Yaşlara göre oranda uzun zamandır 60 yaş üzerinde olan kişilerde yüzde 90 bandının üzerindeyiz. Bu çok güzel bir oran. Bu yaş grubunda özellikle aşısı tamamlanmış kişi oranı da çok iyi; yüzde 88 – 89 bandında. Bu kişiler tek doz aşısını olmuşsa genellikle ikinci dozlarını da olmuşlar. Bir diğer pozitif ayrılan grubu da söyleyebilirim: Bu da 20 – 24 yaş. Bu gruptaki oranımız da şu an yüzde 74,66. Kendinden sonraki iki yaş grubunu geçmiş. 30 – 34 ve 25 – 29 yaş gruplarının aşı hakkı çıktı ama 20 – 24 yaş grubu, diğerlerini geçmiş. 15 – 19 yaş grubu da çok güzel. Onların da sonradan başlamasına rağmen oranları yüzde 51,71. Gençlerimizin aşıya ciddi talepleri var. Aşı olma eğilimindeler. Bu oranlar çok güzel. Bizim de umudumuz, burada gördüğümüz sayısal verilerin aşıların tamamlanmış olmasından sonra sahaya yansımasıdır. Bunda da açıkçası inşallah Ekim ayından sonra olumlu bir dönüş alabiliriz. Burada özellikle kişisel koruyucu tedbirleri tekrar etmekte fayda var. Aşımızı olalım, kişisel koruyucu tedbirlere uyalım ki önümüzdeki kış rahat geçsin, bundan sonraki senede hastalıktan, salgın durumundan kurtulalım” dedi. 

17 Eyl 2021 - 15:50 - Sağlık


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gölcük Gündem Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gölcük Gündem hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Gölcük Gündem editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gölcük Gündem değil haberi geçen ajanstır.
Anket Gölcük eski sanayi çarşısı alanında hangi proje uygulansın istersiniz....