"17 yaş ve üzerinde mavi kategoriye geçtik"

Gölcük İlçe Sağlık Müdürü Dr. Yusuf Çolular, aşılama faaliyetleri, maske kullanımının önemi, izolasyon ve aşılama oranları ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Gölcük İlçe Sağlık Müdürü Dr. Yusuf Çolular, aşılama faaliyetleri, maske kullanımının önemi, izolasyon ve aşılama oranları ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Ebeveynler sistemde çocuklarının profiline girerek aşı onamı vermeleri gerekmekte

Müdür Çolular, açıklamasında “2020 yılı Mart ayında başlayan ve halen devam etmekte olan Covid-19 pandemisi ile alakalı olarak son aylarda aşılama faaliyetleri sayesinde büyük bir yol kat ettik. Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu toplantılarına istinaden aşılama faaliyetleri ile alakalı güncellemeler oluyor. Yeni öncelik grupları ekleniyor. Aşılama ile alakalı yapılan incelemeler neticesinde farklı algoritmalar çıkmakta. Sağlık Bakanlığı’mızın son güncellemesi ile birlikte 15 yaş ve üzeri tüm vatandaşlarımız ile 12 yaş ve üzerindeki kronik hastalığı olan vatandaşlarımıza aşı hakkı tanındı. Bu konuda bizlere çok soru geliyor. Tanımlanan aşı hakkı, sisteme hemen entegre olmamakta. Veliler, ebeveynler sistemde çocuklarının profiline girerek aşı onamı vermeleri gerekmekte. Aşı onamı verdikten sonra çocukların aşı hakkı sisteme tanımlanmakta. Sisteme tanımlama yapıldıktan sonra çocukların isteği, velilerin onayı doğrultusunda istedikleri aşıyı olabilmekteler. Bu konuda biz Milli Eğitim Müdürlüğümüz ile bir çalışma yaparak bilgilendirme metni hazırladık. Sağlık Bakanlığı’nın broşürlerini de hazırlayarak okul müdürlerimize gönderdik. Müdürlerimiz de hem sosyal medya platformlarından hem de telefon yoluyla iletişim sağlıyor.

AB ülkeleri için 4. Doz Aşı tanımlandı

İkinci husus; aşılama ile alakalı olarak üçüncü ve dördüncü doz, Covid-19 hastalığını geçirenlerin aşılanması ile alakalı soru işaretleri var. En başta sadece Sinovac aşısı yapılıyordu ve başta sağlık personeli olmak üzere iki doz aşı olundu. Daha sonra Biontech aşısı da verilmeye başlandı. İki dozdan sonra isteyen vatandaşımız Biontech ve Sinovac aşısı olabilmekte. Kişi istediği aşıyı olabilmekte ancak toplumda gözüken varyantlardan dolayı, eğer kişinin aşı olmasında engel yoksa Biontech aşısı olmaları yönünde tavsiyelerde bulunabiliyoruz. Kişi isterse tabii ki Sinovac aşısı da olabilir. Aynı zamanda dördüncü doz aşı hakkı tanımlandı. Bunun sebebi de şu: Özellikle AB ülkeleri, ABD ve Kanada gibi ülkeler aşı pasaportları istemekte. Bu aşı pasaportlarında da mRNA aşısı olan Biontech aşısını baz almaktalar. Biontech FDA onayı aldı. Amerika Gıda ve İlaç Kurumu, Biontech’e onay verdi. Bu onayda Biontech aşısı uygulanabilmekte ve bunun koruyuculuk oranının yüksek olduğunu görmekteyiz. Buna bağlı olarak da iki doz Sinovac sonrasında bir doz Biontech aşısı olan kişiler, yine e-nabıza girerek sistem üzerinden isteğe bağlı olarak, gidecekleri ülkenin aşı talebinde bulunduklarından dolayı aşı talebi oluşturmaları gerekmekte. Aşı talebi oluşturduktan sonrasında dördüncü doz aşıları sisteme tanımlanacak ve bundan sonrasında kişi, MHRS’den randevu alarak, 182’yi arayarak veya ilçe sağlık müdürlüğü gibi randevusuz aşı yapılabilen birimlere gelerek aşısını yaptırabilmektedir. Yani hem çocuklarda hem de yurt dışına çıkacak aşı pasaportunda Biontech aşısı sorgulayan ülkelerde kişiler, aşı olmak istiyorlarsa aşı hakkının tanımlanması için e-nabıza girerek aşı hakkı talebinde bulunmaları gerekmektedir.

Aşı olmak isteyen çocuklarımız varsa ve ebeveynleri de onay verip kısa sürede Aşı olmalılar

Okullarla alakalı şunu vurgulamak lazım: 6 Eylül’de okullarımız başlayacak ve bizim şöyle bir tecrübemiz oldu. Okulun her başladığı dönemde, okulların açıldığı dönemde vaka sayılarında artış olduğunu gözlemledik. Bu hem sirkülasyonun artmasına hem de insanlar arasındaki etkileşimin artmasına bağlı olarak meydana gelen doğal bir süreç. Dolayısıyla eğer aşı olmak isteyen çocuklarımız varsa ve ebeveynleri de onay veriyorsa aşının en kısa sürede yapılması gerekmekte. Biontech aşıları ilk dozdan 2-3 hafta sonrasında, Sinovac’da 2. dozdan 2 hafta sonrasında antikor cevabının alındığını gözlemliyoruz. Dolayısıyla aşı olmak isteyen vatandaşlarımızı en kısa sürede aşı olmaları yönünde önerilerimizi tekrarlıyoruz.

Bu kısıtlamalar ilerde artabilir

Aşı olmayan kişilerle alakalı olarak en son İçişleri Bakanlığı genelgesinde birtakım kısıtlamalar getirildi. Toplu olarak bulunulan yerlerde 48 saat öncesinden alınmış PCR testi ibraz etmeleri gerekiyor. Aynı şekilde öğretmenlerde de bu tür bir uygulamaya gidiliyor. Bu kısıtlamalar belki ilerde artabilir. Girebilecekleri alanlar azaltılabilir. Bu konuda net bir şey söyleyemiyorum. Bakanlığın önerileri doğrultusunda böyle kısıtlamalar gelebilir.

Aşımı oldum, dolayısıyla maske takmamı gerektirecek durum yok gibi algı var

Her dönem salgının başladığı süreçten beri vaka sayılarında artış ve azalış trendlerine şahit olduk. 2020 yılının Mart-Nisan aylarında küçük bir dalgalanma oldu. Daha sonrasında Kasım-Aralık döneminde vaka sayılarında çok ciddi artış olan yoğun bir dönem geçirdik. Bu yılın Nisan ayında da yoğun bir dönem geçirdik. Şu an vaka sayıları çok ciddi boyutlarda değil ama vakalarda artış olduğunu söylemek mümkün. Bunu da salgının başlarında uyguladığımız tedbirleri azaltmamıza bağlayabiliriz. Toplumumuzda ‘Salgın bitti, aşı bulundu, aşımı oldum, dolayısıyla maske takmamı gerektirecek durum yok’ gibi algılar bazen yaşanabiliyor. Buna biz de şahit olabiliyoruz. Çünkü sokağa çıktığımız zaman maske takan insan sayısında azalma olduğunu görüyoruz. Maskeyi ağzımızı ve burnumuzu kapatacak şekilde, metal klipsi ağzımızı ve burnumuzu kapatacak şekilde takmamız gerekiyor. Nemlendiği zaman değiştirmemiz gerekiyor. İki doz aşımızı olsak da özellikle kapalı alanlarda veya açık alanlarda çevremizde insanlar varken maskemizi takmamız gerekmekte. En azından kendimizi ve çevremizdeki insanların sağlığını korumak için maskemizi takmaya devam edelim.

Aşı olsak da maske, mesafe ve temizlik kurallarına uyalım

Son zamanlarda, özellikle 1 Temmuz’dan bu yana genel olarak vatandaşlarımızın kafe-restoranlarda dolaşması, seyahat etmesi arttı. Maske kullanımı azaldı. Vaka artışlarını biraz buraya bağlayabiliriz. İlk doz aşısını olduktan 1 hafta-10 gün sonra hasta olan kişiler var. Aşımızı olmamız lazım ama aşısını olan kişilerin ekstra dikkatli olması lazım. Çünkü aşı olduktan sonra antikor cevabı hemen olmuyor. Bunun belli bir seviyeyi geçmesi gerekmekte. Bu süre bizim için çok kıymetli. İlk ve ikinci doz aşımızı olduktan sonra belli bir süre geçsin ki vücudumuzun bağışıklık hücreleri, bu mikropla savaşacak kıvama gelsin. İlk dozu olduktan sonra hastalanırsak ikinci doz aşıyı olmak için belli bir süre geçmesi zorunlu. Hastalanan kişilere bir ay aşı yapılamamakta. Dolayısıyla aşı olsak da maske, mesafe ve temizlik kurallarına uyalım.

Temaslı bildirimi konusunda da sıkıntı yaşıyoruz

İlçemizde yaşadığımız birtakım sıkıntılar var. Diğer ilçelerde de yaşanmakta. Kişi klasik Covid-19 hastalığına enfekte ise 14 gün, delta varyantı ile enfekte ise izolasyon süresi 20 gün. Kişilerin izolasyon sürecinde evlerinde kalmaları gerekmekte. Bazen kolluk kuvvetlerimizin yaptığı denetimlerde bu kişilerin izolasyon süreleri bitmeden evlerinden çıktığı tespit edilmekte. Bunlarla ilgili yasal işlemler yapılmakta. Vatandaşlarımıza tavsiyemiz, kendi sağlıkları ve toplum sağlığı için izolasyon süreci boyunca evlerinde bulunmalarıdır. Temaslı bildirimi konusunda da sıkıntı yaşıyoruz. Bazen yakın temaslı olduğunu tespit ettiğimiz veya aynı evde yaşayan kişiler, yakın temaslı olmadıkları konusunda maalesef sağlık ekiplerimize sıkıntı çıkarmakta. Buradaki amacımız, halkımızı ve çevremizdeki insanları korumaktır. Temaslı bildirmemek, yanlış bildirmek veya temaslı olmadığı halde temaslıymış gibi bildirmek yasal suçtur. Bu konuda da bir genelge var. O bakımdan temaslının doğru bildirilmesi ve izolasyon kurallarına uyulması yönünde vatandaşlarımıza tekrar hatırlatmak istiyorum. Vaka sayılarının artmasındaki sebeplerden biri de bu.

Delta varyantı daha fazla bulaşıcı

Son zamanlarda varyant vakalarında artışlar var. İngiliz varyantı olduktan sonra dominant tür olma yoluna gitmişti. Şimdi diğer varyantlarda da buna benzer hadiseler yaşanabilir. Delta varyantı ile alakalı şöyle bir sıkıntımız var: Daha fazla bulaşıcı olduğunu görüyoruz. Hastane ve yoğun bakıma yatışta büyük fark olmayabilir ancak daha fazla insana bulaştırırsa daha fazla hasta olabilir. Bunda da hastaneye ve sağlık sistemine daha fazla yük binmektedir. Dolayısıyla delta varyantının daha bulaşıcı olduğunu bilelim ve önlemlere sıkı sıkıya bağlı kalalım.

Yeni grup eklendiği zaman aşılama oranlarında düşüş oluyor

Aşılama ile alakalı verileri iki gruba ayırabiliriz. Birincisi 17 yaş üzeri ve sadece TC vatandaşı olan toplam nüfusumuz 130 bin 535. Burada yüzde 75’lik orandayız ve mavi kategoriye geçtik. Sağlık Bakanlığı 18 yaş üzerindeki kişileri baz alıyor. Biz de düşük riskli kategorideyiz. Şu ana kadar bu gruptan 97 bin 873 kişiye en az bir doz aşı yapıldı. 79 bin 779 kişinin de aşısı tamamlandı. Bu da hedef nüfusun yüzde 61,12’sine tekabül ediyor. İşin içine Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı son grup olan 12 yaş üzeri kronik hastalığı olan ve 15 yaş üzeri kişilerle birlikte TC vatandaşı dışındaki kişiler de girince hedef nüfusumuz 141 bin 147’ye çıkıyor. Burada yapılan bir doz aşı sayısı 98 bin 836, yüzde 70,02’ye tekabül ediyor. Aşısı tamamlanan kişi sayısı ise 79 bin 914. Bu da yüzde 56,62’ye tekabül ediyor. Yeni grup eklendiği zaman aşılama oranlarında düşüş oluyor. Ama bu muhtemelen son eklenen yeni grup oldu.

TC vatandaşı dışında olup aşı hakkı olan kişi sayısı 2 bin 695

İkinci husus ise TC vatandaşı dışındaki diğer gruptaki aşılama oranı. Bu hususta ise kafamızda çalışmalar var. Gölcük’te TC vatandaşı dışında olup aşı hakkı olan kişi sayısı 2 bin 695. Bir doz aşı olan kişi sayısı 332, aşısı tamamlanan kişi sayısı ise 137. Bu sayılara bakınca bir doz aşısını olanların oranı yüzde 12,32. Bu çok düşük bir oran. Maalesef ilimizde de oran bu şekilde. İlimizde de bu oran paralel seyrediyor. Vakıf müdürlüğümüzle bir metin hazırladık ve Arapça diline çevirerek TC vatandaşı dışındaki kişilere mesajlar gönderdik. Aşılarını yaptırmaları konusunda bilgilendirdik. Aşı toplumsal bir görevdir. Herkesin bu faaliyete destek olmasını istiyoruz. 17-24 yaş arasında 18 bin 142 gencimiz var. Bir doz aşısını olan 10 bin 942, yüzde 60,31 oranında. Gençlerin talebi şu an güzel bir seviyede. Özellikle okul çağında olan gençlerimizi aşıya davet ediyoruz. Umarım yaşadığımız salgın dönemi, bu hastalıkla ilgili son dönem olur. Aşılanmanın artması ile birlikte salgını hayatımızdan çıkartırız. 30 Ağustos Zafer Bayramı’nı da şimdiden kutluyorum” dedi.

25 Ağu 2021 - 19:11 - Sağlık


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gölcük Gündem Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gölcük Gündem hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Gölcük Gündem editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gölcük Gündem değil haberi geçen ajanstır.
Anket Gölcük eski sanayi çarşısı alanında hangi proje uygulansın istersiniz....