Yarışmada kazananlara ödülleri verildi

Gölcük İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün düzenlediği ‘12 Mart İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma’ konulu yarışmaların ödül töreni, önceki gün KSO Dumlupınar Ortaokulu’nda gerçekleştirildi.

+8
Haber albümü için resme tıklayın

Törene Gölcük Kaymakamı Cengiz Karabulut, Gölcük Belediye Başkanı Ali Yıldırım Sezer, Gölcük İlçe Milli Eğitim Müdürü Caferi Tayyar Mert, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Vedat Sever, KSO Dumlupınar Ortaokulu Müdürü Hamit Ümit Şişman, okul müdürleri, öğrenciler ve veliler katılım gösterdi. Törende ilk olarak bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu ardından İstiklal Marşı’mız okundu.

 İstiklalini ve bağımsızlığını koruma azminin ortaya konduğu bir marştır

 Gölcük Belediye Başkanı Ali Yıldırım Sezer, “12 Mart 1921, İstiklal Marşı’mızın kabul tarihidir. İstiklal Marşı’mız, bundan tam 100 sene önce, ülkemizin emperyalist saldırıya uğradığı ve düşmanın Ankara’ya kadar yaklaştığı, top seslerinin Ankara’dan duyulabildiği bir dönemde milletimize, ordumuza bir cesaret vermek amacıyla yazılmıştır. O anki durumu gözler önüne seren bir tabloyu ortaya koymaktadır. ‘Korkma’ diye başlayan ve milletimizin istiklalinin haklı olduğunu söyleyerek son bulan bir marştır. Marşımız, savaş esnasında yaşanan zorluklara karşı bir direnme, mücadele etme azmini ortaya koyduğu gibi bu koşulların her zaman yaşanabileceğini öngörüp geleceğe yönelik olarak da tüm nesillere bu mücadele azmini, istiklalini ve bağımsızlığını koruma azminin ortaya konduğu bir marştır. Biz 25 Aralık 2020 tarihinde 2021 yılının İstiklal Marşı’nın kabulünün 100. yılı olması hasebiyle Sırat-ı Müstakim ve Sebilürreşat sempozyumu ile birlikte, Mehmet Akif konulu bir sempozyum da düzenledik. 12 Mart günü de yine İstiklal Marşı ve Mehmet Akif Ersoy konulu bir sempozyum yaptık. Mehmet Akif’in bu şiiri yazmasının özellikle TBMM tarafından istenmesi, İstiklal Marşı için konulan ödülün Mehmet Akif Ersoy tarafından kabul edilmemesi, aslında hepimizin bildiği ve ders almamız gereken olaylardır” dedi.

Mehmet Akif Ersoy’u rahmetle anıyorum

Başkan Sezer, “İstiklal Marşı’mızın ilk kıtası okunduktan sonra İstiklal Marşı’nı, Kurtuluş Savaşı’mızın önderi ve cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ayağa kalkarak dinliyor. Yine ikinci, üçüncü, dördüncü ve beşinci sefer okunduğunda da yine ayakta dinliyor. Bizim istiklal ve bağımsızlığa ne kadar düşkün olduğumuzu, bu milletin kaderini birebir yansıtan marşa, cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün gösterdiği saygıyı size hatırlatmak istiyorum. Bütün ülkelerin istiklal marşı var. Ancak bizim marşımız, sıradan bir marş değildir. Bu, ezelden beri hür yaşamış Türk milletinin karakterini yansıtan ve sadece dönemi değil, geleceği, bugünü ve bugünden sonra yaşanacak olan istikbale tutkunun dile getirildiği bir marştır. Ben 100. yılında İstiklal Marşı’mızın yazarı Mehmet Akif Ersoy’u rahmetle anıyorum. Bugünlere gelmemizde, bağımsız olarak yaşamamızda, canlarını ve kanlarını seve seve feda eden tüm aziz şehitlerimizi rahmet ve minnetle anmak istiyorum. Mekanları cennet olsun. ‘12 Mart İstiklal Marşı’nın Kabul Günü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma’ konulu yarışmalarda dereceye giren öğrencilerimizi tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyorum. Son olarak, yaşanan ağır koşulları bilen Mehmet Akif Ersoy’un ‘Allah bir daha bu millete istiklal marşı yazdırmasın’ temennisini yineleyerek sizlere saygılar sunuyorum” dedi.

 Marşımız, vatandaşımıza, milletimize büyük bir motivasyon kaynağı oldu

Gölcük Kaymakamı Cengiz Karabulut, “Bugün 2021 yılı İstiklal Marşı’mızın yazılışının 100. yılı. Belediye başkanımız da hangi koşularda marşımızın yazıldığını ifade etti. Osmanlı İmparatorluğu’nun son döneminde ülkemiz, birçok işgalci devlet tarafından parçalanmak, küçük bir yerde vatandaşlarımızı sıkıştırmak için büyük bir mücadele içine girmişlerdi. Bu süreçte başta idrak edeceğimiz 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi’miz başta olmak üzere bu emperyalist güçlere karşı vatandaşlarımız, çok yoğun bir mücadele sergilediler. Bunun sonunda da istikbalimize kavuşmanın büyük mutluluğunu yaşadık. Mehmet Akif Ersoy, tam bir vatanperverdi. İçerisinde bulunulan atmosferde İstiklal Marşı’mızı yazdı. Marşımız, vatandaşımıza, milletimize büyük bir motivasyon kaynağı oldu. Birçok ülkenin milli marşı var ama okunduğu zaman milli heyecanı veren marş sayısı çok az. Zaten şairimizin büyüklüğü de oradan geliyor. Kendisinin daha öncesinde Çanakkale ile ilgili şiirleri vardı. Hakikaten İstiklal Marşı’mız, milli duygulara seslenen, o dönemin şartlarını çok iyi anlatan bir üslupta yazılmış bir şiir” dedi.

 Bugün bu ödül törenimizi özellikle yapmak istedik.

Kaymakam Karabulut, “İçinde bulunduğumuz yılda Mehmet Akif’i ve İstiklal Marşı’mızın yazılma sürecini tekrar masaya yatırıp geçmişte yaşananları anımsayıp süzgecimizden geçirerek ileride nelerle karşılaşma riskimiz olduğunu tahmin edip ona göre hareket etmemiz lazım. Bu sebeple 2021 yılı, Cumhurbaşkanlığımız tarafından Mehmet Akif ve İstiklal Marşı yılı olarak ilan edildi. Bu çerçevede yapılacak faaliyetlerin planlanması ve yıl içerisine yayılması için biz de ilçe olarak benim başkanlığımda, belediye başkanımız, diğer kurumlarımızın müdürlerinden oluşan bir komisyon oluşturduk. Bu komisyon sadece 12 Mart haftasında etkinlikler yapılmasını değil tüm yıla yayılan, pandemi koşullarını da dikkate alarak etkinliklerin planlamasını ve organizasyonumuzu gerçekleştirecek. Bu planlamada yerel yönetimlerimizin, muhtarlarımızın, kaymakamlık müdürlüklerimizin etkinlikleri olacak. Bu yılın en iyi şekilde değerlendirilmesi sürecine gidilecek. Bugün bu ödül törenimizi özellikle yapmak istedik. Çünkü hatırladığım kadarıyla bir kitap okuma yarışması yapıldı. 138 kişi katıldı. Ciddi bir yarışma gerçekleştirildi. Bu yarışmaya katılan arkadaşlarımız çok iyi bir performans gösterdiler. Onları ve bütün katılımcıları da buradan kutluyorum. Pandemi koşullarına rağmen çevrimiçi de olsa arkadaşlarımız bu yarışmaya katıldı ve değerlendirme yapıldı. Bizler de onlara yüz yüze ödül vermek istedik. Gençlerimizi, başarı gösteren arkadaşlarımızı kutluyorum. Velilerini tebrik ediyorum. Bu vesile ile başta vatan şairimiz Mehmet Akif Ersoy olmak üzere tüm şehitlerimizi, Ulu Önder Atatürk ve silah arkadaşlarını rahmet ve şükranla anıyorum. Hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum” dedi.

 Ödülleri verildi

Konuşmaların ardından, Gölcük İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün düzenlemiş olduğu yarışmalarda dereceye giren öğrencilere yönelik olarak yapılan ödül törenine geçildi. İlk olarak Gölcük Kaymakamı Cengiz Karabulut, Mehmet Akif Ersoy ve İstiklal Marşı temalı lise öğrencileri arası online bilgi yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödüllerini verdi. Ardından ilkokul, ortaokul ve lise öğrencileri arasında yapılan resim, şiir ve kompozisyon yarışmalarında birinci olan öğrencilere Gölcük Belediye Başkanı Ali Yıldırım Sezer, ikinci olan öğrencilere Gölcük İlçe Milli Eğitim Müdürü Caferi Tayyar Mert, üçüncü olan öğrencilere ise İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Vedat Sever, ödüllerini verdi. 

18 Mar 2021 - 09:11 - Eğitim


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gölcük Gündem Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gölcük Gündem hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Gölcük Gündem editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gölcük Gündem değil haberi geçen ajanstır.
Anket Gölcük eski sanayi çarşısı alanında hangi proje uygulansın istersiniz....