Büyükşehir 50 yıllık hayalini yerli ve milli imkanlarla yapacak

Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin yerli ve milli imkanlarla yapacağı Kartepe Teleferik Projesinin tanıtımı Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varankın katılımıyla gerçekleştirildi.

+3
Haber albümü için resme tıklayın

Kartepede Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılacak olan teleferik projesinin tanıtımı bugün yapıldı. Türkiyenin ilk yerli ve milli teleferik hattı olması nedeniyle dikkat çeken projenin tanıtımını Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın yaptı. Projenin önemine dikkat çeken bakan Varank Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Türkiyede ilk defa Sanayi İşbirliği Projesine dahil oldu ve 50 yıllık hayalini yerli ve milli imkanlarla gerçekleştirecek. Başta Tahir Büyükakın olmak üzere emeği geçenlere teşekkür ediyorum ifadesini kullandı.

KARTEPE TELEFERİK PROJESİ

Kocaelinin ulaşım ağına nefes aldıracak büyük yatırımları hayata geçiren Kocaeli Büyükşehir Belediyesi kentin uzun süredir hayal ettiği bir projenin gerçekleşmesi için çalışmalarını tamamladı. Bu kapsamda Kocaelinin hem il hem de il dışından birçok vatandaşın ilgi odağı olacak ve Kartepeye ulaşımı daha cazibeli hale getirecek olan Kartepe Teleferik Projesi Kocaeli Kongre Merkezinde düzenlenen törenle kamuoyuna duyuruldu.

GENİŞ KATILIM

Kocaeli Kongre Merkezinde gerçekleştirilen tanıtım programına Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varankın yanı sıra Kocaeli Valisi Seddar Yavuz Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın Ak Parti Kocaeli İl Başkanı Mehmet Ellibeş MHP Kocaeli İl Başkanı Aydın Ünlü ilçe Belediye Başkanları sanayiciler STK temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

ONLAR KONUŞUR BİZ ÇALIŞIRIZ

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın konuşmasında Bugün bizim için büyük bir gün. Heyecanlıyız çok mutluyuz. Sevinçler paylaştıkça büyür. Ben daha çocukken duyardım. Derbent Kuzu Yayla arasında teleferik hattı kurulsa diye konuşulurdu. Şehir kamuoyunda gündem olurdu. Ah keşke denir millet iç geçirirdi. Bunlar o zamanlar erişilmez hayallerdi. Sanayi yok teknoloji yok turizm yok. Milletin dizinde kırk yama. Türkiye adeta yoklar yokluklar ülkesiydi. Hamdolsun AK Parti ile o yıllar çok gerilerde kaldı. Bilimde sanayide teknolojide büyük bir hızla koşuyoruz. Devletimizden aldığımız güçle hayalleri gerçekleştirmek için biz de Kocaelide gece demiyor gündüz demiyor çalışıyoruz. İnsanımız hiçbir şeye gıpta etmesin Kocaelide keşke şu da olsun dediği ne varsa. Hepsini yapmak için çalışıyor hayallerimizin peşinden koşuyoruz ifadesini kullandı.

50 YILLIK HAYAL GERÇEK OLUYOR

Kocaeli için birçok projenin hayata geçtiğini belirten Başkan Büyükakın Tramvay hayaldi. Hamdolsun gerçekleştirdik. Yeni hatlarla sürekli büyüyor. Metro hayaldi. Hamdolsun hızla ilerliyor. İstanbul ile Kocaeliyi yerin altında birleştiriyoruz. SEKA arazisi bir zamanlar ıssızdı metruktu kaderine terk edilmişti. Şimdi Türkiyenin en büyük şehir parkı olarak hayata değer katıyor. İzmit Yürüyüş yolunu yayalaştırmak Trafikten arındırmak hayaldi. Projemizi tamamladık Yakında ona da başlıyoruz. Hünkar Çayırı projemiz de hazır

Allahın izniyle orayı da şenlendireceğiz. Onlar heykel yapadursun Biz hayalleri gerçekleştirmeye devam edeceğiz. Dile kolay tam yarım asırlık bir rüya. 50 yıllık hayalimizi gerçekleştirmek için işte bugün Ya Allah Bismillah diyoruz. Kartepenin yıllardır hayalini kurduğunu teleferik hattına başlıyoruz. Planlarımız projelerimiz hazır. Her şeyi ince detayına kadar büyük bir titizlik ile çalıştık. Hattın uzunluğu 5 km olacak. Derbent ve Kuzuyaylayı havadan birbirine bağlayacağız. 2 istasyonlu hatta her biri 10 kişi kapasiteli ve 73 kabin çalışacak. Saatte 1.500 yolcu taşıyabilecek. Yolculuk 14 dakikada sürecek. 1.421 metre yükseklikten muazzam güzelliklere tanıklık edeceğiz. Modern kayak pistleri. Gezi ve yürüyüş yolları sosyal donatılar. Burada her şey dört dörtlük olacak açıklamasında bulundu.

YERLİ VE MİLLİ PROJE

Projenin milli ve yerli imkanlar ile yapılacağını ifade eden Başkan Büyükakın Teleferik hattını Kocaeli Büyükşehrin öz kaynaklarıyla 2 yıl gibi kısa bir sürede tamamlayacağız. Hattın teknolojisi kabinleri ve tüm sistemleri Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızın geliştirdiği Sanayi İşbirliği Projesi SİP modeli ile yerli firmalarımız tarafından üstlenilecek. Bu da bizim için ayrı bir sevinç vesilesidir. Kocaeli Büyükşehir olarak insanımızın hayallerini gerçekleştiriyor ekonomiye destek veriyoruz. İnşallah teleferik hattımız da bu toprakların firmaları tarafından üretilecek. Hem çok daha uygun bir maliyete. Bunlar teslim edilecek. Teleferik hattı şehir ekonomisine önemli bir katkı sunacak. Kocaelimizin de marka değerine inşallah değer katacak. Kartepe Teleferik Hattımız şimdiden hayırlı uğurlu olsun dedi.

KOCAELİ TÜRKİYENİN YÜZ AKIDIR

Türkiyenin üretimine yaptığı katkı ile Kocaelinin ülkenin yüz akı illerinden biri olduğuna dikkat çeken Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ise konuşmasında Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Kartepe Teleferik Hattı Projesi tanıtım toplantısı vesilesiyle sizlerle bir arada bulunmaktan büyük bir mutluluk duyuyorum. Her geldiğimde ifade ediyorum Kocaeli adeta bizim ikinci adresimiz. Bu güzel şehir Türkiyenin üretimine yaptığı katkı ile ülkemizin yüz akı illerinden birisi. Neredeyse iki ayda bir yeni bir program için sizlerle bir araya geliyorum. Bugün de Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin Türkiyeye örnek olacak bir hizmet modelini tanıtıyoruz. Şehrimizin 50 yıllık hayali olan Kartepe Teleferik Hattını Kocaeli Büyükşehir Belediyemiz tamamen kendi kaynaklarıyla Türkiyede bir ilk olarak Sanayi İşbirliği Projesi kapsamında gerçekleştirilecek. Yani Kocaeli Büyükşehir Belediyemiz Kartepe Teleferik Hattı Projesini yerli sanayinin gelişimi için kullanacak açıklamasında bulundu.

BÜYÜKŞEHİR TÜRKİYEDE BİR İLKİ GERÇEKLEŞTİRDİ

Türkiyede ilk defa Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin Sanayi İşbirliği Projesine dahil olduğunu belirten Bakan Varank Cumhurbaşkanımızın liderliğinde Millî Teknoloji Hamlesi Vizyonuyla oluşturduğumuz yerli ve millî bir anlayışla yolumuza devam ediyoruz. Yerli ve milli bir bakış açısı sanayiden sağlığa tarımdan enerjiye her alanda sahiplenilmeli. Kartepe Teleferik Hattı da en önemli Sanayi İş Birliği Projelerimizden bir tanesi olacak. Hepinizin bildiği gibi teleferik hattı Kocaelinin 50 yıllık hayali. Hem kısıtlı imkanlar hem bazı teknik sorunlar nedeniyle bu proje bir türlü hayata geçirilemedi. Ama Tahir başkanımız sağ olsun ben bu teleferiği belediyemizin kaynaklarıyla yaparım dedi. Yerli sanayinin önünü açmak için de proje ihalesini Sanayi İşbirliği Programı kapsamında yapma kararı aldı. Biz de Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olarak ihale için gerekli teknik çalışmaları belediyemiz ile birlikte yürütüyoruz. Sanayi İşbirliği Projesi kapsamında gerçekleşecek bu ihaleyle teleferik hattının üretiminde yurt içindeki imkan ve kabiliyetlerin azami oranda kullanılacağı bir sanayileşme modeli oluşacak dedi.

Bakan Varank sözlerine şu şekilde devam etti Teleferik sistemini oluşturan araçlar sistem alt sistem ve bileşenlerden yurt içinde tasarlanması geliştirilmesi ve üretilmesi mümkün olanlar Bakanlığımız tarafından belirlenecek. Katma değerli ve nitelikli faaliyetlerin yerli firmalarımız tarafından gerçekleştirilmesi sağlanacak. İnşallah en geç Nisan ayında teleferik ihalesini yapmayı hedefliyoruz. Zengin bitki örtüsü ve Sapanca Gölü manzarasına sahip Kuzuyayla Tabiat Parkına ulaşımı sağlayacak hat 47 km uzunluğunda olacak. 2 istasyona ve saatte 1500 kişi taşıma kapasitesine sahip olacak teleferiğimiz aynı anda 10 kişiyi taşıyabilecek kabinlerden oluşacak. Vatandaşlarımıza yerli ve yabancı turistlere eşsiz bir deneyim yaşatacak. Hem Kocaeli 50 yıllık hayaline kavuşacak hem de yerli sanayimiz çok önemli bir tecrübeye sahip olacak. Bu projeyle Türkiyede ilk defa bir belediye Sanayi İşbirliği Projesine dahil oldu. Bunun tüm belediyelerimize örnek olmasını temenni ediyorum dedi.

SAATTE 1500 YOLCU

Derbent ve Kuzuyayla arasında olacak teleferik hattı 4 bin 695 metre uzunluğunda olacak. 2 istasyonun yer alacağı teleferik projesinde 10 kişilik olacak şekilde 73 kabin hizmet verecek. Saatte 1500 kişi kapasiteli teleferik hattındaki kot mesafesi bin 90 metre olacak. Buna göre başlangıç kotu 331 metre varış kotu ise 1421 metre olacak. İki istasyon arasındaki mesafe 14 dakikada aşılacak.

09 Mar 2021 - 13:43 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gölcük Gündem Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gölcük Gündem hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Gölcük Gündem editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gölcük Gündem değil haberi geçen ajanstır.
Anket Sizce Gölcükte Kentsel dönüşüm hangi yıl başlayacak?