THK 96 yaşına giriyor

Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün kurduğu Türk Hava Kurumu 16 Şubat günü 96. Yaşını kutlayacak. Konu ile ilgili Gölcük THK Başkanı Mustafa Cintaş açıklamada bulundu.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün kurduğu Türk Hava Kurumu 16 Şubat günü 96. Yaşını kutlayacak. Konu ile ilgili Gölcük THK Başkanı Mustafa Cintaş açıklamada bulundu.

İşte Başkan Cintaşın açıklaması;

Türk Tayyare Cemiyeti, Mustafa Kemal Atatürk’ün ellerinde şekillenmiş, Türk Havacılığının büyümesinin ve gelişmesinin temeli atılmıştır. Atatürk, Bolu Milletvekili Cevat Abbas Bey'e; “Havacılık askeri bakımdan olağanüstü önemli, Avrupa, Amerika havacılığı ayrıca bir spor konusu olarak görmeye başladı, iyi düşünün. Biz de geç kalmayalım, bilgili, yürekli, kanatlı bir gençlik yetiştirelim. Hayalini geniş tut. Uçak yapmayı bile düşün. Cemiyeti kur ve bana çalışmaya başladığınızı bildir”. Çağdaşlaşmanın bir göstergesi ve batı emperyalizmine karşı mücadelenin bir kalesi olduğu düşüncesinin eseri olarak yönlendirmesi ve önderliğinde havacılığa yönelik çalışmalar yapması için Türk Tayyare Cemiyeti’nin kurulma çalışmalarına başlanmış ve hayata geçirilmiştir.

Gereken hedefi gösterdi

16 Şubat 1925’de “Türk Tayyare Cemiyeti” bugünkü adıyla TÜRK HAVA KURUMU kurulmuş ve başkanlığına Cevat Abbas getirilmiştir. Cemiyetin Nizamnamesi(Tüzüğü) bizzat Atatürk tarafından tespit edilmiş; Yüzbaşı Fazıl, Üsteğmen Şakir Hazım, Pilot Fehmi Yemenli, Mazlum Keyüsk ve Vecihi Hürkuş tarafından hazırlanmıştır. Türk Tayyare Cemiyeti’nin açılış töreninde, Atatürk; “İstikbal Göklerdedir, çünkü göklerini koruyamayan milletler yarınlardan asla emin olamazlar. Her işte olduğu gibi havacılıkta da en yüksek seviyede, göklerde bizi bekleyen yerini az zamanda dolduracaksın. Ey Türk Genci! Kısa zamanda gökte seni bekleyen yerini alacaksın. Yoksa o yeri başkaları istila eder ve işte o zaman bu ülke ve ulus elden gider.” Gelecekte savaşların göklerde olacağını ve hâkimiyetin göklerdeki gücümüze bağlı olduğunu vurgulamıştır. Havacılığın önemine dikkat çekerek Türk gençliğini yönlendirmiş, havacılığın Türk İstiklal ve bağımsızlığının bekası için önemini belirtmiş, ulusuna günümüze kadar ulaşılması gereken hedefi göstermiştir.

THK Devlet bütçesinden pay almıyor

Ulu önder Atatürk’ün gösterdiği hedef doğrultusunda Her şeyiyle Millete ait Türk Hava Kurumu, zorluklar karşısında yılmadan millet ve devlet hizmetinde vatanperver havacılar yetiştirmeyi kendisine ülkü edinmiştir. Kurulduğumuz günden beri hep beraber, Atatürk’ün açtığı yol ve gösterdiği ülküde, muassır medeniyetleri geçme hedefi olan Türkiye’ye katkı için yorulmak nedir bilmeden, havacılık sanayini kurma ve geliştirme, havacılığı tanıtma ve sevdirme misyonunu büyük bir titizlikle sürdürmekteyiz. Türk Hava Kurumu, devlet bütçesinden pay almadan, halkımızın verdiği kurban derisi, fitre zekat, bağış ve diğer ticari gelirleri ile Türk Hava Kurumu Havacılık ve Uzay Üniversitemizin kurulmasıyla büyük bir idealimizi gerçekleştirdik. Havacılık aşkını toplumumuza aşılamayı hiç durmadan sürdürüyoruz. Bu yıl da 96 senedir yaptığımız gibi pahalı havacılık eğitimlerini kadirşinas milletimizin kurumumuza sağladığı destekler sayesinde, gençlerimize ücretsiz olarak sunuyoruz. Amacımız Türkiye'yi dünya çapında bir havacılık merkezi haline getirmektir. Avrupa kıtasının en modern helikopter filosuyla Türkiye'nin 17 noktasında Sağlık Bakanlığımız çatısı altında gece gündüz demeden hava ambulans hizmeti veriyoruz. Ambulans uçaklarımızla organ bekleyen hastalara jet hızıyla organ taşıyoruz. Uçuş Akademimizde verdiğimiz eğitimlerle dünya semalarında gururumuz olan pilotlar yetiştiriyoruz. Türk Hava Kurumu uçan bir Türk ulusu yaratmak, gençlerimize havacılık ilgi ve sevgisini aşılamak amacıyla Havacılık ve Eğitim Merkezlerimizde her yıl binlerce havacılık sevdalısına tüm başlangıç kurslarını ücretsiz olarak vermektedir.

THK'nın ücretsiz kursları şunlardır;

a) Model uçak kursu

b) Planör kursu

c) Serbest Paraşüt kursu

d) Yamaç paraşüt kursu

e) Yelken kanat kursu

f) Uçuş simülatörü pilotaj kursudur.

Tüm Dünyada olduğu gibi 11 Mart 2020 tarihinde ülkemizde de vukubulan Corona Virüs vakası nedeniyle alınan önlemler doğrultusunda Eğitim faaliyetlerimiz, Tanıtım faaliyetlerimize ara vermiş olmanın üzüntüsünü yaşıyoruz. Corona Virüs belasından bir an önce kurtularak kaldığmız yerden faaliyetlerimize devam etmenin heyecanını yaşıyoruz.

Türk Hava Kurumu’nun 96 Kuruluş Yıldönümünün hayırlara vesile olmasın diliyorum. 16.02.2021

SMMM. Mustafa CİNTAŞ

Türk Hava Kurumu Gölcük Şube Başkanı

15 Şub 2021 - 10:04 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gölcük Gündem Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gölcük Gündem hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Gölcük Gündem editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gölcük Gündem değil haberi geçen ajanstır.
Anket Gölcük'te AVM açılsın mı?