"Yaklaşık 10 gündür vakalar arttı"

İlçe Sağlık Müdürü Dr.Yusuf Çolular, Koronavirüs pandemesiyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu

İlçe Sağlık Müdürü Dr.Yusuf Çolular, Koronavirüs pandemesiyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Bazıları maalesef kurallara uymuyor

İlçe Sağlık Müdürü Dr.Yusuf Çolular   “11 Mart'ta  başlayan  pandemi salgınında çok inişli çıkışlı dönemler yaşadık. Yazın bir rahatlama yaşadık. Kasım, Aralık döneminde vaka sayısında çok ciddi artışların olduğu neredeyse her kesin yakın çevresinde bir iki tane  pozitif vakanın olduğu dönem yaşadık.  Ondan sonra  kısıtlamaların gelmesiyle birlikte vaka sayılarında çok büyük düşüş yaşadık. Buna bağlı olarak ölüm ve yoğun bakım hastalarında da düşüş meydana geldi.  Ancak yaklaşık bir on gündür kısmı de olsa vaka sayılarında bir artış var. Dolayısı ile bu sadece vaka sayısının artmasıyla kalmıyor. Kişilerin hastaneye yatması, ağır orta durumda olan zature geçiren aynı zamanda sadece  hastalık akciğerde kalmıyor. Daha farklı organlarda tutunmalardan dolayı sıkıntılar oluyor. Çok fazla yoğun bakım yatışı organ yetmezliği ve daha sonrasında  maalesef ölüm bile gördüğümüz vakalar oluyor.  Dolayısı ile bizim bu süre zarfında elimizde olan daha öncesinde birdi şimdi iki tane olan silahımız var. Birincisi tedbirler Maske, mesafe temizlik dediğimiz artık hayatımızda olan üç şey. Vatandaşlarımızın bazen uygulamakta bazı kişilerde alışkanlık haline gelip bazılarında ise rehavete kapılıyor. Bir kısmı çok dikkatli bu kurallara uyarken bazıları maalesef uymuyor.

Ev içi bulaşlar çok yüksek


Gözlem ve vaka analizleri yaptığımızda artmasında iki husus var. Bir sebep dolaşımın arttığı. Vatandaşlar arasında temasın artığı.  Hafta sonları da dahil bir kalabalık var.  Bu kalabalık  bir etken.  İkinci önemli etken Vakalarda özellikle hane içi temas. Ev içi bulaşlar çok yüksek. Aile içerisinde çok fazla pozitif vakaları gözlemliyoruz.  Buda  Hane içerisinde bulaşın evi havalandırmanın ne kadar önemli olduğunu gösteriyor. Hastalığın yayılmasında birincisinin temasın artması. İkincisi aile içerisi bulaşın artması.  Bu son on gün içerisindeki hızlanmanın kaynağı olarak gösterebiliriz. Ulaşlı özeli için şunu söyleyebiliriz. Aile içerisi bulaşlar çok fazla. Bunun kaynağı nedir net bir şey söyleyemem. Bu müfredit bir hasta ziyareti olmuş olabilir. Bir aile içerisinde bir temasın olduğu akıllara ister istemez geliyor. Sadece bir aile içerisinde değil oradaki aileler içerisinde bir temas  olduğunu gösteriyor. Bunu çok fazla görüyoruz. Kasım, Aralık ayında da gördük. Özellikle virüsün bulaştırıcılığının yüksek olduğu zamanlarda evlerde havalandırmada çok fazla yoksa aile içerisinde bir pozitif çıktıktan sonra kişinin şikayetleri semptonları fazla değilse bilmeden diğer hane üyeleri ile temas ederek diğer aile üyelerine de bulaşabiliyor. Dolayısı ile, Ulaşlı'da da, Şehitlerde de, Kavaklı'da da diğer mahallelerimizde de aile içi bulaş sebebi hem aile içerisinde farklı apartmanlarda oturanların bir araya gelmesi.  Havalandırmanın eksikliğidir. Kış ayında evi  havalandırmak zordur ama mümkün olduğunca evi havalandıralım.

Aşı ve maske çok önemli

Bir diğeri de aşı. İkisi bizim için çok değerli. Maske, mesafe, temizlik dediğimiz üç kural aşılama devam etse de maalesef hayatımızdan  bir süre daha çıkmayacak. Dünyadaki hiç bir aşı yüzde yüz koruyucu aşılar değil. N1A teknolojisi  ile üretilen in aktif aşılarda yüzde yüz koruyucu aşılar değil. Bunların faz çalışmalarına göre koruyuculukları  var. Aşılar hastaneye yatış ve yoğun bakıma yatış oranlarını ciddi oranda azaltıyor. Aşı iki doz 28 gün arayla iki doz aşımızı olsak bile yüzde yüz koruyucu olmadığı için hastalanma riskimiz olduğundan dolayı maske, mesafe ve temizlik kurallarına uymalıyız.

Güvenilir yöntemle üretilen aşı

Biz aşılamaya başladığımız zaman ilk sağlık çalışanlarından sonra huzur evleri sonra 90 yaş, 85 yaş diye gitti.  85 yaş üstü gurubu direk bizim ve evde sağlık ekibinin sorumluluğundaydı. Kişileri aradık. Bir kısmı aşı olmak istemiyor. Aşıyı güvenilir bulmuyor. Aşılara karşı olan genel bir gurupta var. Buradaki temel argümanlar aşının içerisindeki bazı maddeler olabileceği. Aşının farklı sıkıntılara sebebiyet vereceği yönünde bazen de aşı menşeine göre olabilecek soru işaretleridir. Şunu söyleyebilirim. Birincisi bu in aktif aşı. Eski geleneksel yöntemlerle yapılan aşı. Güvenilir yöntemle üretilen aşı. İkincisi ise şu aşılar geldikten sonra bizim tıbbi cihaz kurumunda denetimden geçiyor. Hiç bir ülke buna sadece Türkiye değil kendi  vatandaşını bunun içerisinde çok ciddi bürokratlar, bilim adamları, Tıp insanları sadece bunlar değil bu ülkeye ciddi emek vermiş yıllarca çalışmış emekli  ve diğer vatandaşlarımıza bilmediği emin olmadığı bir aşıyı yaptırmaz. Koruyuculuğundan emin ki bu aşıyı yaptırıyor. Vatandaşlarımız müsterih olsunlar. Ben ilk gün gönül rahatlığı ile aşıyı yaptırdım. Sadece aşıyı yaptırma sebebim insanları teşvik etmek değil. Gerçekten inandığım  için koruyucu olduğunu düşündüğüm için yaptırdım. Vatandaşlarımıza bu konularda tabi kendi pencerelerinden baktıktan sonra güvendikleri kişilere sorduktan sonra  kararlarını verip aşılarını yaptırsınlar.

Pozitif vakaların İzole şekilde 10 gün kalmaları gerekiyor

Filyasyon yapılırken temaslı bildirilmesi. Şununla karşılaşıyoruz. Filyasyon yapılırken bizim ekiplerimiz pozitif vakayı arayarak  temas ettiği kişileri sorgulamasını yapıyor. Bu kişi bir işyerinde çalışmıyorsa bir kuruma bağlı değilse direk bireyi arıyoruz. Kurumda çalışıyorsa kurumu arayıp bilgi alıyoruz. Kişiden direk bilgi  aldığımızda maalesef bazı durumlarda temaslı kişilerin bildirilmesi eksik bildirilmesi  gibi  durumlar oluyor. Bu vicdani bir sorumluluk.  Hem de halk sağlığı sorunu . Bu konuda vatandaşlarımızın dikkatli olması bilgi paylaşımında bize yardımcı olması lazım. Biz filyasyon yaparken pozitif vaka çıktığında iki şeye bakıyoruz.  Şikayetleri başladığı tarihi 48 saat öncesini baz alarak kişinin yakın temasta bulunabileceği kriterlerde bilim kurulu tarafından belirlenmiş  şekilde arkadaşlar soruyorlar. Temaslılarında izole şekilde 10 gün kalmaları lazım. Bende her hangi bir şikayetim yok gencim. Daha öncede temaslı eklendim. Şeklinde gelebiliyor. Enfekte olabilirsiniz ama bunun farkında olmayabilirsiniz. Farkında olmadan bir çok kişiye bulaştırabilirsiniz. Bulaştırdığınız kişiler yaşlı bir kişi olabilir. Hastane yatabilir. O yüzden vatandaşlarımız bilgi paylaşımında daha hassa olsunlar.

Bu ziyaret kısıtlaması kararıdır

Yeni bir karar aldık. Ziyaret kısıtlaması. Daha önce evler için almıştık bu kararı. Farkındalığı arttırmak için bazı mahallelerde vaka sayılarında artış gördükten sonra 2 Şubat 'ta filyasyon kurulu kararınca ziyaret kısıtlaması. Karantina değil. Her apartmana. Pozitif vaka çıktığı zaman. Apartmanın kapısına haneye 10 gün süre ile ziyaret kısıtlama kararı aldık yazıyoruz.  Buradaki amacımız şu Pozitif vaka ile ilişkisi olmayan bina sakinleri evlerine girip çıkabilir. Dışarıdan biri binaya girdiği zaman farkına varsın istedik. Şunu da gözlemlemekteyiz. Bu kısıtlamalara rağmen. Pozitif vaka olmasına rağmen binaların içerisine çok fazla ziyaretçi  olduğunu da görüyoruz. Bunların hepsini bizim tespit etmemiz. Kolluk kollarımızın tespit etmesi , yada muhtarlarımızın tespit etmesi mümkün değil.  Muhtarlarımızda kolluk görevlilerimizde bu konuda çok özverili  çalışıyorlar. Bu konuda  vatandaşlarımız dikkat etsinler. Bu bir karantina kararı değildir. Ziyaret kısıtlaması kararıdır. Vatandaşlarımız o binaya girmesinler.  Aşılamada İlçemizde iyi seviyedeyiz. 5514 kişiye Gölcük'de 1. doz aşı yaptık. 2 doza Perşembe günü itibari ile yapacağız. Yeterli antikora ulaşacağımızı umut ediyoruz. Önemli risk gurubu 65 yaş üstü bunların yoğun bakıma gidişi yüksek. Onları korumamız lazım” dedi.
Kaynak:
Editör:

10 Şub 2021 - 17:15 - Sağlık


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gölcük Gündem Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gölcük Gündem hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Gölcük Gündem editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gölcük Gündem değil haberi geçen ajanstır.
Anket Gölcük'te AVM açılsın mı?