Neden Muhalefet ettik?

Gölcük CHP ilçe Başkanı Fikret Gürel, Şubat ayı meclis toplantısında plan tadilatına neden muhalefet ettiklerini yazılı basın açıklamasıyla duyurdu.

Gölcük CHP ilçe Başkanı Fikret Gürel, Şubat ayı meclis toplantısında plan tadilatına neden muhalefet ettiklerini yazılı basın açıklamasıyla duyurdu.

İşte Başkan Gürel'in açıklaması;

Başkan Gürel "Her ne kadar Covid-19 salgını ve ekonomik sıkıntılarla boğuşsak da, hayatın devam etmesi ve hizmetlerin de aksamaması kapsamında Cumhuriyet Halk Partisi olarak, Gölcük Belediyesi Şubat ayı Meclisinde, belirlenen gündem maddelerinden bazılarında halkımızın bizlere verdiği muhalefet sorumluluğu kapsamında gurup olarak aldığımız kararları açıklamak istiyorum.

Bizlerin önceliği yaşadığımız kentin planlı bir şekilde, kimsenin hakkı yenmeden gelişmesine katkıda bulunmaktır. Gölcük için olumlu yapılacak ne varsa katılımcı, istişareye açık ve samimi olarak destekleyeceğimizi belirtmiştik. Aynı zamanda yanlış ve eksik gördüğümüz konularda ise düşünce ve önerilerimizi sizlerle ve kamuoyuyla paylaşacağımızı da belirtmiştik. Dolayısıyla bu duruşumuzu geçen süreçte Gölcük Belediye Meclisinde yansıttığımız ortadadır. Çünkü Kocaeli genelinde diğer 11 ilçe arasında meclis gündemine gelen maddelerde en çok oy birliği alınması bunun göstergesidir.
Bu ay ki meclis gündemine alınan 3 konuda aldığımız karar konusunda düşüncelerimizi sizlerle paylaşmak istiyorum.,

Ortak karar aldık

Türkiye Büyük Millet Meclisinde bulunan siyasi partilerin ortak önerisi ile verilen ve kabul edilen düzenlemeyle 2021 yılı, “İSTİKLAL MARŞI YILI” olarak kabul edilmiştir. Dolayısıyla Gölcük Belediyesi Meclisinde bulunan siyasi partiler olarak almış olduğumuz ortak karar neticesinde, Gölcük Belediyesi Meclisinin tüm oturumlarında, Cumhuriyetimizin kurucu önderi Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK, Silah arkadaşları, şehit ve gazilerimiz anısına yapılan saygı duruşunun hemen ardından İstiklal Marşımızın da okunması kabul edilmiştir. Bu da her Türk vatandaşı olarak bizleri gururlandırmıştır.

Olumsuz görüş görüş belirttik

Meclis gündemine gelen İhsaniye Çiftlik Mahallesi 89 Ada, 3,4 ve 5 numaralı Parsellere ilişkin 1/1000 ölçekli uygulama imar plan değişikliği teklifine olumsuz görüş belirttik. Çünkü bu teklif ile akaryakıt fonksiyonlu alan ticaret fonksiyonlu alanın içine doğru girerek girintili çıkıntılı bir form oluşturmakta, düz sınır çizgisini bozmaktadır. Ayrıca bu imar plan değişikliği tadilatından etkilenecek olan 89 Ada, 2,6,7,8 ve 9 numaralı parsel sahiplerinden talebimiz ve tüm uyarılarımıza rağmen muvaffakatname alınmamış olması, ticari fonksiyonlu parsellere komşu iken, akaryakıt fonksiyonlu parsele komşu olacakları bilgisi verilmemiştir. Bu; ileride hak kayıplarına sebep olabilecektir.

Kamuya ait bir yol

Meclis gündemine gelen İhsaniye Çiftlik Mahallesi 96 Ada, 3 ve 12 numaralı parsellere ilişkin 1/1000 ölçekli imar plan değişikliği teklifine de olumsuz görüş belirttik. Çünkü bu imar plan değişikliği teklifinde; belirtilen parsellerin meri uygulama imar planında “5/A-3/3 0,35/1,05” yapılaşma koşullarıyla “KONUT ALANI” kullanımında kalmaktadır. Plan değişikliği teklifi ile nazım imar planında 96 Ada 1 numaralı parselde yer alan “Sağlık Tesis Alanı” kullanımındaki Özel Hastanenin kapasitesinin arttırılmasını sağlamak amaçlanmış “Meskun Konut Alanı” kullanımındaki 96 Ada 12 numaralı parselle birlikte uygulama imar planı ölçeğinde tescil harici alanındaki 10 m.’lik imar yolunun da mevcutta yer alan Sağlık Tesisi Alanı ile birleştirilerek kullanıma dahil edilmek istenmiştir. Buna karşılık 96 Ada 3 numaralı parselin “Otopark Alanı” olarak düzenlenmesi planlanmıştır. Vatandaşlardan kamulaştırarak elde edilen ve kamuya ait olan bir yolu amacı dışına çıkarak özelleştirilmesi uygun değildir. Kaldı ki 96 ada 3 numaralı parsel ; diğer parsellerin birleştirilmesi esnasında alınan 10 m lik yola karşılık verilmiş gibi görünse de; otopark kullanımına açıldığında maalesef kamu kullanımından çok, yine aynı özel hastaneye ait bir kullanıma sahip olacağı açıkça görülmektedir. Ayrıca mevcut planlarda konut alanı Emsal 1,05 iken, Sağlık tesisi alanında Emsal 1,50 olmaktadır. Söz konusu alan için hazırlanan proje ile ticaret+konut ruhsatı alınarak inşaatı hızlı bir şekilde devam etmektedir. Neden ruhsatı alınarak devam eden inşaatın imar plan değişikliği başvurusu yapılarak Sağlık tesisine çevrilmek istenmektedir. Kaldı ki bu inşaatın Sağlık Tesisi yapılacağı en başından beri tanıtımı yapılaraktan bellidir. Acaba buradaki zihniyet, Biz yaparız, mevzuatı sonra değiştiririz zihniyeti midir? Bu şekilde imtiyaz mı tanınmaktadır? Bu şekilde uygulamalar herkese açık mıdır? Soruları akla gelmektedir.

Halbuki İlçemize ayrı bir değer katacak olan bu proje için imar plan değişikliği teklifi inşaat başlamadan en baştan gündeme getirilseydi, böyle bir yol izlenmeseydi belki kabul görebilirdi. Ancak bu şekilde haksız bir şekilde uygulanması ister istemez olumsuz görüşlere yol açmaktadır. Çünkü kentimize bu ve buna benzer yatırım yapacak özel şirketlerin kazandırılması, yatırım yapılamasının sağlanması çok önem arz etmekteyse de, yasal mevzuatlar karşısında herkes eşittir, kimseye ayrıcalık tanınmamalıdır. Her ne kadar şirkete ve kente değer katsa da kamusal menfaatler, yasal mevzuatlar açısından usule uygun bir değişiklik olmadığı düşüncesinde olduk ifadelerinde bulundu.

03 Şub 2021 - 17:09 - Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gölcük Gündem Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gölcük Gündem hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Gölcük Gündem editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gölcük Gündem değil haberi geçen ajanstır.
Anket Gölcük'te AVM açılsın mı?