Güner'den Asgari ücret ve Esnaf destek paketi önerileri

GELECEK Partisi Gölcük ilçe Başkanı Kadriye Güner Asgari ücret ve Esnaf destek paketi önerilerini basın açıklamasıyla dile getirdi.

GELECEK Partisi Gölcük ilçe Başkanı Kadriye Güner Asgari ücret ve Esnaf destek paketi önerilerini basın açıklamasıyla dile getirdi.

 İşte Başkan Güner'in önerileri;

Sevgili vatandaşlarımız, Esnafa destek “bugün değilse ne zaman?” Bütün dünya ülkeleri korona salgınına bağlı yaşamsal ve ekonomik zorluklarla karşı karşıya kalmıştır. Ülkemizde de bu salgının etkileri yakından hissedilmiştir. Bir yandan can kayıpları yaşanırken bir yandan da kısıtlamalar ve kapatmalar genelde ekonomimizi özelde ise işçilerimizi ve esnafımızı derinden etkilemiştir. Maalesef bütün dünyada salgından etkilenen işyerleri ve çalışanlar için çok kapsamlı ve hibe bazlı destekler ilan edilmiş, ama ülkemizde AK parti iktidarının daha salgın yokken ülke kaynaklarını müsrifçe çar çur etmesi yüzünden bu mümkün olmamıştır. Merkez Bankasının kefen parasına, yedek akçesine varıncaya kadar harcamış olması sebebiyle zaten zorda olan bir ekonomi ile işyerleri ve çalışanlar için verilen destekler son derece sınırlı kalmıştır.

Esnaf çaresiz durumda

İşini kaybeden insanımız günlük 39 Lira 24 Kuruş ile ailesini geçindirmeye mecbur bırakılmıştır. Bu dönemde kepenkleri kapanmış, evlerine nasıl ekmek götüreceği derdine düşmüş yüzbinlerce esnaf bulunmaktadır.  Bu insanlar bu süreçte ne yiyip ne içecektir? Nisan ve Mayıs aylarında aldıkları kredilerin ödemesini yapabilmek için banka kapılarında bekleyen esnaf, %25 faize karşı çaresiz ve sahipsiz bir durumdadır.

Asgari ücret 3300 tl olmalı

Asgari ücret, çalışanlarımız için yaşam standardı haline dönüştü! Asgari ücret 3.300 TL olmalıdır. Diğer yandan, günümüzde Türkiye’nin en önemli ekonomik sorunu olan işsizlik ve gelir dağılımındaki bozulma da tüm ağırlığı ile halkımızı ezmeye devam etmektedir. İşsizlik artıkça çalışan bireylerin bakmakla yükümlü olduğu kişi sayısı artarken ülkemizde asgari ücretin 4 kişilik bir ailenin açlık sınırının altında olması acı bir gerçek olarak karşımızdadır.

Bordrolardan  vergi yükü kaldırılmalı

Bugün, özellikle pandeminin de etkisiyle insanlarımız ücretsiz izne çıkarılarak asgari ücretin yarısı ile evlerinde açlığa mahkum edilmiş durumdadır. 17 yıl önce yoksullukla mücadele edecekleri vaadiyle iktidara gelenler son üç yılda yoksulluğu milletimizin yaşam biçimi haline getirdiler.  İşçilerimizin bordrolarına yansıtılan vergi yükleri kaldırılmalıdır. İşveren üzerinde yük olan Sgk prim yüklerini 4.5 puan düşürülerek işverenler rahatlat bir nefes almalıdır.Bu kapsamda İstihdam konusunda destekleri arttırılmalıdır.

GELECEK PARTİSİ OLARAK ÖNERİLERİMİZ

Biz, iktidarın almış olduğu önlemleri sönük ve yetersiz buluyor, devleti içine düşürdükleri mali durumu da dikkate alarak, hiç olmazsa ilk planda alınabilecek acil önlemleri kendilerine yol göstermek amacıyla bir kere daha dikkatlerine sunuyoruz.
Gelecek Partisi olarak daha pandeminin başında, 23 Mart 2020 tarihinde esnafımız için hazırladığımız, günümüz şartlarına uyarladığımız önerilerimiz:

1. Esnafın kira, elektrik, su, doğalgaz gibi genel giderlerinin yarısı pandemi süresi sonuna kadar devlet tarafından üstlenilmeli, yarısı için de 1 yıl ödemesiz ve faizsiz kredi desteği sağlanmalıdır.

2. Geliri olmayan işletmelerin bütün vergi ve SGK yükümlülükleri pandemi sürecinin bitimine kadar durdurulmalıdır.

3. Tüm işletmeler için kira stopajları pandemi dönemi boyunca kaldırılmalıdır.

4. 17/04/2020 tarihinden sonra işe girmiş ve/veya ücretsiz izne gönderilmiş çalışanların da 7244 sayılı kanun kapsamına alınarak nakdi ücret desteğinden faydalanması sağlanmalıdır.

5. Pandemi süreci kapsamında SGK prim ödemesi tahakkuk ettirilmemiş çalışanların emekliliğine ilişkin SGK primleri devlet desteğine alınarak emeklilikte gün kaybının önüne geçilmelidir.

6. İşverenlerin pandemi sürecindeki BAĞ-KUR primleri hibe destek kapsamına alınmalıdır.

7. Vatandaşlarımızın 7256 sayılı yasa kapsamına giren borçlarının ödeme başlangıç tarihleri 1 yıl ertelenmeli, 60 eşit taksite bölünerek ödeme kolaylığı sağlanmalıdır.

8. Maliye e-haciz ve her türlü haciz işlemini 1 yıl boyunca uygulamamalıdır.

Gelecek Partisi olarak;
Ekonomide aşılamayacak hiçbir sorun olduğunu düşünmüyoruz. Siyasetimizin temel amacı insan onurunu korumak ve yüceltmektir. İnsanımızın onurunu korumak için eknonomi alanında her türlü önerilerimi sunmaya devam edeceğiz.

Ümitlerimizi kaybetmeden,
GELECEĞİN TÜRKİYESİNİ BİRLİKTE İNŞA EDECEĞİZ.

16 Ara 2020 - 13:04 - Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gölcük Gündem Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gölcük Gündem hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Gölcük Gündem editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gölcük Gündem değil haberi geçen ajanstır.
Anket Sizce Gölcük'te en başarılı meclis üyesi kim?