Büyükşehir ilçemize adaletli davranmıyor

CHP Gölcük İlçe Başkanı Fikret Gürel, ulusal ve yerel gündemi değerlendirdi.

CHP Gölcük İlçe Başkanı Fikret Gürel, ulusal ve yerel gündemi değerlendirdi.

Halkımız olayın ciddiyetini anladı

Gölcük İlçe Başkanı Fikret Gürel, “Covid-19 salgının yol açtığı tahribat, alınan bütün önlemlere rağmen artarak devam ediyor. Sağlık çalışanlarımız bile canlarını hiçe sayarak bu salgınla mücadele etmeye gayret gösteriyor. Hatta onlar bile artık vatandaşımıza seslenerek kurallara uymaları yönünde adeta yalvarıyorlar. Gerçekten durum çok vahim. Herkes maske, mesafe ve hijyen kurallarına harfiyen uymak zorunda. Çünkü hem bizim hem de sevdiklerimizin sağlığı çok önemli. Olayın ciddiyetini kavrayan vatandaşlarımız, korkudan sokağa bile çıkmak istemiyor. Sadece işlerini halletmek ve faturalarını ödemek için evlerinden dışarı çıkıyor. Karantinadakiler ve uzaktan eğitimin de olmasıyla cadde ve sokaklar sessizliğe büründü.

8 milyon 500 bin dolar yabancı ülkelere gönderildi

Tabii bundan da en çok etkilenen, küçük esnaf oldu. Yasakların da gelmesiyle esnafımız, adeta bu soğuk günlerde sinek avlıyor. Devamlı belirttiğimiz gibi zorunlu olarak kapatılan esnafımızla birlikte, açık olup iş yapamayan esnaf grupları da çok zor günler geçiriyor. Bırakın borç ödemeyi, evine ekmek götürdüğünde ve ihtiyaçlarını karşıladığında sevinecek duruma geldi. İşsizlik de adeta tavan yaptı. Kapanan işyerinde çalışanların da işsizler ordusuna katılmasıyla sayılar, her geçen gün artmaya devam ediyor. Vatandaşlarımız o kadar zor durumda ki karınlarını doyurmak için çöpleri karıştırır duruma geldi. Bütün bunlara rağmen hükümet ne yapıyor? Geliri olmayan vatandaşların müracaatlarını alarak 500 ile 1000 TL arası aylık nakdi yardım yapmaya çalışıyor. Ekonominin lokomotifi olan küçük esnafa da hibe nakdi destekler vereceğine faiziyle geri almak kaydıyla borç veriyor. Bununla da kalmayıp kaynak sağlamak üzere durumu iyi olan vatandaşlarına da IBAN numaraları vererek yardım toplamaya çalışıyor. Tabii toplanan bu paralar da yerine ulaşıyor mu, bilemeyiz. Ama hükümet, ‘Önce can, sonra canan’ diyeceğine, yani önce kendi vatandaşına hibe destek vereceğine, Somali’nin IMF’ye olan borcunu ödeyebilmesi için bu ülkeye 3 milyon 500 bin dolar, Covid-19 salgını sebebiyle destek olmak amacıyla Tunus’a da 5 milyon dolar nakdi hibe verilmesini kararnameyle açıklıyor. Yani toplamda 8 milyon 500 bin dolar (yaklaşık 67milyon TL)  bu ülkenin vatandaşına değil, bu iki ülkeye gidiyor. Halbuki bu para şu anda salgın nedeniyle zor günler geçiren esnafın, işçinin, memurun ve emeklinin kazançlarından alınan vergilerdir. Böyle zor şartlarda vatandaşına destek olacağına, başka ülkelere destek olunuyor. Tabii ki bunun kötü bir yanı yok ama vatandaşımız, esnafımız gerçekten ekonomik açıdan zor günler geçiriyor. Bizler de vatandaşımızın çıkarlarını gözetmek zorundayız.

Meclis üyelerimiz sayesinde  38 milyon 800 bin TL bütçe ayrıldı

Büyükşehir Belediyesi meclis üyelerimizin özverili çalışmaları neticesinde yapmış oldukları tespitler ışığında, ilçemizde meydana gelen taşkınların tekrar oluşmaması için Asar Dere ve Karınca Deresi başta olmak üzere birçok derenin ıslah ve bakımlarının yapılması adına verdiği önergeler, İSU tarafından dikkate alınarak Kasım 2020 de yapılan İSU 2. Olağan Genel Kurulu’nda Çiftlik Mahallesi 13,3 km içme suyu projesi, Yukarı Değirmendere Caddesi 327 m yağmursuyu projesi, Yazlık Başöğretmen Caddesi 655 m kanalizasyon ve 1,4 km yağmursuyu projeleri, Karaköprü Mahallesi 432 m kanalizasyon – 640 km yağmursuyu projeleri, Piyalepaşa Mahallesi kanalizasyon ve yağmursuyu projesi, Halıdere 14 km içme suyu şebeke projesi (3400 m³ toplam hacminde 7 adet içme suyu deposu, 8,4 km içme suyu hattı projeleri), Karınca Dere atık su hattı (1,9 km dere ıslahı ve 491 m kanalizasyon olmak üzere) ve dere ıslahı projesi, Ekşi Dere ıslah projesi (180 m dere ıslahı ve 160 m kanalizasyon olmak üzere), Batak Dere Islah Projesi (1,4 m dere ıslahı ve 763 m kanalizasyon olmak üzere) yapılması performans planına konulmuştur. Ayrıca İSU Genel Kurulu’nda 2021 yılı yatırım tutarı 468 milyon 960 bin 700 TL‘den Gölcük ilçemiz için yüzde 8,10 oranı ile 38 milyon 800 bin TL bütçe ayrılmıştır. Ayrılan bu pay, tarafımızca memnuniyetle karşılanmıştır. Kentimizin sorunlarını gerekli kurumlara aktarmak ve takip etmek, bizlerin görevidir. Daha önce olduğu gibi bundan sonraki süreçte de gerek mecliste, gerek sahada ve istişarelerde meclis üyelerimizin verdikleri önergelere ilgisiz kalmayarak vatandaşlarımızın sorunlarına çare üreten başta İSU Genel Müdürü Sayın Ali Sağlık ve ilgili bürokratlara da halkımız adına teşekkür eder, bu projelerin takipçisi olmaya devam edeceğimizi de belirtmek isterim.

Büyükşehir gelirlerinden yatırım hakkımızı alamıyoruz

Daha önce yaptığım basın açıklamamda Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Gölcük ilçemize üvey evlat muamelesi yapıyor demiştim. Büyük yatırımlarını Gebze, Derince ekseninde yaptığını, hatta daha önce kendilerinden olan ve geçtiğimiz seçimlerde Cumhuriyet Halk Partisi’nin kazandığı İzmit Belediyesi projelerine de sonraki seçimlerde hizmetleriyle tekrar kazanırım düşüncesiyle yatırım yaparken 165 bin nüfuslu Gölcük’ümüze yeterli yatırım yapmadığı, 2021 Mali Yılı Performans Programı’nda gözler önüne serilmiştir. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi 2021 Mali Yılı Performans Programı ve Bütçesi Kasım ayı meclisinde görüşülmüştü. Yapıcı muhalefet anlayışımızla CHP ve İYİ Parti Millet İttifakı grubu olarak olumlu görüş bildirip oybirliği ile bu madde kabul edilmiştir. Dolayısıyla Kocaeli Büyükşehir Belediyesi 2021 Mali Yılı Bütçesi, 3 milyar 400 milyon TL olarak onaylanmıştır. 2021 mali yılında planlanan 481 adet proje için 2 milyar 236 milyon 9 bin 100 TL ödenek planlanmış olup bunun 673 milyon 640 bin TL’si ilçeler için, 1 milyar 562 milyon 369 bin 100 TL’si Kocaeli geneli için hazırlanmıştır. Kocaeli’nin, nüfus ve vergi tahakkuku oranlarına göre ülke gelirlerinden hakkı olan payı yeterli olarak alamadığını kamuoyu bilmektedir. Gölcük ilçemiz de 165 bin nüfusu ile Kocaeli ilimizin 5. sırasında, nüfusunun yaklaşık yüzde 8,25 oranına sahip olmasına rağmen aynı haksızlığı bu kentin ilçeleri arasında da yaşamaktadır.

Gölcük, ilçeler arasında 8. sırada kaldı

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin 2021 yılı performans programında yer alan 154 adet projenin 11’inin yapılacağı ilçemiz,  673 milyon 640 bin TL’lik bütçeden 22 milyon 581 bin TL pay alacaktır. Bu tutar, ilçelere ayrılan yatırım bütçesinin yüzde 3,35’ ine,  genel bütçenin de yüzde 1,009’una tekabül etmektedir. Bu da göstermektedir ki Gölcük, ilçeler arasında 8. sırada kalmıştır. Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin 2021 yılı performans programında yer alan 154 adet projenin 46 sının yapılması ve bu yatırımlar için 266 milyon 479 bin TL harcanması planlamasıyla ilk sırada yer alan İzmit, yatırım bütçesinin yüzde 39,56’sını, genel bütçenin de yüzde 11,92’sini almaktadır. Hatta Kocaeli’nin en az nüfusuna sahip olan Kandıra ilçesine de 154 adet projenin 11’inin yapılması planlanmaktadır. 673 milyon 640 bin TL’lik yatırım bütçesinin yüzde 8,36’sının ayrıldığı Kandıra ilçesi, 56 milyon 300 bin TL’lik yatırımla genel bütçeden yüzde 2,51 pay almaktadır.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin 2021 yılı performans programında yer alan 11 projenin açılımı da bu şekilde belirtilmiştir:

Gölcük Asardere Kavşağı (Kamulaştırma) 50 bin TL,

Gölcük Mareşal Fevzi Çakmak Caddesi Yol (Kamulaştırma) 250 bin TL,

HisareynBatakdere Islah Projesi (Kamulaştırma) 1 milyon 650 bin TL,

HisareynKarıncadere Islah Projesi (Kamulaştırma) 3 milyon TL,

Gölcük Bölge Otoparkı (Kamulaştırma) 500 bin TL,

Kavaklı Sahil Yolu 3 milyon 300 bin TL,

Değirmendere Kuruçeşme Mevkii Sahil Düzenlemesi 2 milyon 800 bin TL,

Gölcük Lumbarağzı 1 milyon TL,

Gölcük Hamidiye Halı Saha (Protokol) 531 bin TL,

Gölcük ve Karamürsel İlçeleri 2020 Yatırım Programı Yol Üst Yapı Düzenleme İşi 6 milyon 500 bin TL, Kocaeli İli Genelinde Kullanılmak Üzere Muhtelif İş Makinası, Kamyon ve Kamyonet Kiralama Hizmeti  (1-3-4. KISIM) 3 milyon TL. Görüldüğü üzere Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, ilçemize adaletli davranmamış, bütçenin yüzde 3,35’ini layık görmüştür. Bu eksiklik nereden kaynaklanmıştır? Büyükşehir Belediyesi’nin Gölcük’e bakışından mı? Yatırım talepleri konusunda Büyükşehir Belediyesi ile gerekli ve yeterli istişarelerin yapılamamasından mı? Yaptığımız değerlendirmeler, Gölcük’ün menfaatleri gözetilerek her türlü önyargıdan uzak olarak yapılmıştır. İlçemizde yaşayan her bir birey adına, Büyükşehir bütçesinden daha fazla pay alabilmek en büyük beklentimizdir. Bu amaçla üstümüze düşen ne varsa şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da yapmaya hazırız” dedi.

14 Ara 2020 - 15:07 - Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gölcük Gündem Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gölcük Gündem hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Gölcük Gündem editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gölcük Gündem değil haberi geçen ajanstır.
Anket Sizce Gölcük'te en başarılı meclis üyesi kim?