Deprem risk analizi ve eylem planını açıkladı

Gelecek Partisi Gölcük ilçe Başkanı Kadriye Güner Gölcük Deprem risk analizi ve eylem planını açıkladı.

Gelecek Partisi Gölcük ilçe Başkanı Kadriye Güner Gölcük Deprem risk analizi ve eylem planını açıkladı.

İşte Başkan Güner'in açıklaması;

17 Ağustos 1999’da meydana gelen deprem Türkiye’nin kuzeybatısını etkilemiş olup, bölgede çok büyük hasarlara yol açmıştır. Bölgeye giden kurtarma ekiplerinin ihtiyaç duyduğu en önemli eksikliklerden birisi de, hızlı ve güvenilir bilgi temini olmuştur. Depremde meydana gelen hasarın yeri ve büyüklüğü hakkında hızlı ve doğru bilgi temini, bütün kurtarma işlemleri için hayati öneme sahiptir. Bu çalışmada; deprem bölgesi içerisinde en büyük hasarın meydana geldiği Gölcük’te, LANDSAT uydu görüntüleri kullanılarak
yapılan değişiklik tespiti (change detection) yönteminin kullanımı ve doğruluğu ile ilgili bir araştırma
sunulmaktadır. Merkezi üssü Gölcük olan 7.4 büyüklüğündeki 17 Ağustos 1999 depremi, Marmara
Bölgesinde çok büyük hasarlara yol açmıştır. Bölgede bir çok bina yıkılmış ya da kullanılamaz hale gelmiş, yeryüzünün bazı kısımları deniz suları altında kalmış ve bazı kesimlerde çökmeler meydana gelmiştir.

Bölgede meydana gelen değişiklikleri tespit etmek, çok fazla zaman, para ve insan kaynaklarının kullanımını gerektirmiştir. Bunun gibi doğal afetlerde, ilk bir kaç gün içerisinde hasarın büyüklüğünün araştırılması oldukça büyük önem arz etmektedir. Böylesi büyük alanlardaki hasarları hızlı ve güvenilir bir biçimde tespit etmenin bir yolu da, uzaktan algılama tekniklerini kullanmaktır.

Yukarıdaki Uydu Görüntüsü GÖLCÜĞÜN içinde yer aldığı Riskli alanların tespitinde ve Kentsel
Dönüşüm ve Deprem Senaryolarında eylem planları ile mutlaka 5 Yıl içerisinde keskin kararlar ile
hızlandırılarak Gölcükte elimizde bulunan 1999 öncesi ve 2000 Tarihine kadar olan yapı stokumuzun
Zemin , bina risk ve hasar çalışmaları ile Yeniden tespit edilerek bu binalara öncelik verilerek
Dönüşüme hızlıca başlanmalıdır.

Riskli Alanlarımız uydu görüntüleri ve Bilimsel çalışmalar ile bölge risklerimiz belirlenmiş noktasal
riskli bölgeler işaretlenmiştir.

Bu kapsamda mutlaka Gölcük de Jeoloji çalışmaları yapılarak kendi risk haritalarımızı oluşturularak
Risk alanları ve Deprem anında Gölcük içi acil İnsan ı yardım Lojistik Depolama Alanları belirleyerek
bu depolar ile Tüm kötü senaryolara Hazırlıklı olmalıyız. Deprem Sonrası Deniz hareketi ile etkilenen bölgeler de yer almaktadır. Bu bölgelerde Yaşayan Vatandaşlarımız için Acil Eylem planları ile kurtarma senaryoları ulaşım senaryoları kapsamında çalışmalar yapılarak. Hazırlıklı olunmalıdır. Çalışma alanı, doğal afetler ve özellikle de deprem riski altındadır. Bu riskten kaynaklanacak zararları kontrol edebilmek için öncelikle riski ve riski oluşturan sebepleri bilmek gerekir. Çalışmada Değirmendere bölgesi için deprem tehlike analizi yapılarak bu risk değerleri yapı özelinde belirlenmiş ve bu yapılardaki etkilenecek nüfus ve nüfusun özellikleri ortaya konmuştur . Çalışma alanında bulunan 3456 adet yapının yerbilimleri verileri ile tehlike analizleri yapılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre 1502 adet yapı yüksek riskli olarak belirlenmiştir.

Gölcük Değirmendere Mahallesi'nde bulunan Kerimağa Deresi yatağına yapılan apartmanlar dikkat çekiyor.

Dere yatağındaki apartmanlarda yaşayan insanların hayatlarının tehlike altında olduğunu söyleyebiliriz. “Kerimağa Deresi'nin yatağı üzerinde onlarca hatta yüzlerce konut var. Bu sitelerin içerisinde insanlar yaşıyor. Bir tane iki tane daire de değil, onlarca yüzlerce daire, dere yatağına inşa edilmiş durumda. Bu bölgede imar izni 3 kat olmasına rağmen kot farkı gibi bahaneler kullanarak 6 katlı siteler yapılıyor. 'Deprem geliyor' diyoruz, İstanbul depremi yakında. , Geldiği takdirde bu konutlar çok ağır hasar alacak bu konutlarda yaşayan insanlar “ hayatını kaybedebilir" .Depremde ilçedeki binalarda da büyük zarar oluştu. Deprem nedeniyle ilçedeki 2 bin 350 konut ağır hasar, bin 816 bina orta hasar, 2 bin 772 bina az hasar görürken, 2 bin 125 iş yeri ağır hasarlı, bin 314 iş yeri orta hasarlı, bin 95 iş yeri ise az hasarlı duruma geldi.

Gölcük İlçe Merkezinde Hasar Durumu ve Yerleşimin Yer Değiştirmesi Depremlerin kentsel yerleşim birimlerinde, kırsal alanlardakinden daha fazla zarara yol açtığı bilinmektedir. Zararın kentsel alanlarda daha fazla olmasının nedeni, kuşkusuz ki bu alanlardaki nüfusun, dolayısıyla insan eseri yapıların (binalar, yollar, altyapı vb.) yoğunluğudur. Gölcük’te de deprem, en çok ilçe merkezinde can kaybına ve hasara yol açmıştır. Marmara depremi nedeniyle meydana gelen hasarın dağılışı ve büyüklüğü üzerinde fiziki ve beşeri pek çok unsur etkili olmuştur. Hasarın en fazla olduğu yerler, genel olarak fay hattına yakın ve alüvyon alanlarda kurulu yerleşim merkezleridir. Deprem sonucunda hasar meydana gelmesi, doğrudan depremin büyüklüğü ile değil, depremin şiddeti ile yakından ilgilidir. İnsan eseri yapıların dayanıklılığı, depremin etkisini azaltabilir hatta pek çok deprem, sağlam alt ve üst yapı sayesinde hasarsız atlatılabilir.
“Marmara depreminin bu kadar ağır sonuçlar doğurmasında, ülkemizdeki hızlı ve çarpık kentleşme süreci, yerleşimler için yanlış yer seçimi, gecekondulaşma, plansızlık ve denetimsizliğin etkili olduğu tartışılmaz bir gerçektir. Gölcük’te büyük hasar gören yerleşim alanlarının ortak özelliklerine baktığımız zaman, bunların fay hattı üzerinde veya yakınında ve depreme karşı son derece dayanıksız zeminler üzerinde kurulmuş olduklarını görmekteyiz. Özellikle, Gölcük depremi sonucunda ayakta kalabilmiş binalarda birinci etken, yıkılmış binalara göre daha uygun zeminde kurulu olmalarıdır. O halde, Gölcük depremi sonucunda hasarın fazla olmasının başlıca nedenleri arasında, yerleşim birimlerinin yanlış yere yapılmasının birinci
derecede etkili olduğunu söyleyebiliriz.

Özellikle, yeraltı su seviyesinin yüzeye çok yakın olduğu, taşıma gücü zayıf zeminlerde ve kıyıdaki dolgu alanlarında hiçbir inceleme yapmadan gelişigüzel bir biçimde çok katlı binaların ve sanayi tesislerinin yapılması Gölcük depreminde adeta felakete davetiye çıkarmıştır

Gölcük Deprem Bölgelerinde Yapılması Gereken Çalışmaları :

Yukarıda özetlenen yaklaşımların ve çağdaş mikro-bölgeleme tekniklerinin ışığı altında; hem Gölcük ve Düzce Deprem Bölgelerinde yapılacak yeni yerleşimler, hem de ülkemiz genelinde deprem tehlikesine sahip bölgelerde bundan sonra yapılacak fiziksel plânlama aşamalarında aşağıdaki çalışmaların yapılmasında zorunluluk görülmektedir.

a. Plânlama yapılacak alandaki;
-Yerel sismik etkinlik ve diri fayların meydana getireceği, yüzey kırıklarının ve
diğer mühendislik jeolojisi verilerinin,
- Farklı yerel zemin cinslerinin neden olabileceği sıvılaşma, farklı oturma,
heyelanlar, zemin büyütmeleri, zeminlerin davranış spektrumlarının,
- Deniz dalgası (tsunami), su baskını, kaya düşmesi, çığ vb. gibi diğer doğal afet
tehlikelerinin belirlenmesi,

b.Belirlenen bu verilerin üst üste getirilerek, bütünleştirilmiş afet tehlike haritalarının hazırlanması,

c. Bu haritalar üzerinde, doğal afetlerden en az etkilenebilecek, bölgeleme, altyapı, yapı yoğunlukları ve yapı nizamları kararlarının alınması, Yukarıda özetlenen bu çalışmalardan açıkça anlaşılacağı üzere mikro-bölgeleme çalışmaları çok disiplinli ekip çalışmalarıdır. Aktif fayların, muhtemel yüzey kırıkları ile yüzey jeolojisinin, heyelan, çığ, kaya düşmesi vb. gibi diğer doğal afet tehlikelerinin belirlenmesi için jeoloji mühendislerine,
- Bölgedeki yerel depremsellik ve azalım ilişkilerinin belirlenmesi için sismologlara;
- Yerel zeminlerin mekanik özelliklerinin belirlenmesi için zemin mekanikçilerine,
- Zeminlerdeki büyütme, sıvılaşma, farklı oturma, zeminlerin dinamik özellikleri ve davranış spektrumlarının belirlenmesi için de jeofizik mühendislerine ihtiyaç vardır. Bu nedenle, plânlama kararları; şehir plâncıları ve yukarıda sayılan meslek mensupları tarafından birlikte alınmalıdır.

Gelecek Partisi Gölcük İlçe Başkanlığı Kentsel Dönüşüm öncesi Eylem planı birçok kaynak incelenerek
detaylarını ortaya koyarak bir eylem planı oluşturmaya çalıştık mutlaka Gölcük için Risk Haritaları
oluşturularak Çarpık kentleşme yerine kentsel dönüşümü hem hayat kurtarma hem güçlü yapı düzeni
ile geliştirebiliriz.

11 Ara 2020 - 17:57 - Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gölcük Gündem Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gölcük Gündem hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Gölcük Gündem editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gölcük Gündem değil haberi geçen ajanstır.
Anket Sizce Gölcük'te en başarılı meclis üyesi kim?