Korkmaz, Eğitim açısından İnsan haklarını değerlendirdi

Veli-Der Başkan Yardımcısı Beyhan Korkmaz, 10 Aralık Dünya İnsan Hakları günü nedeniyle mesaj yayımladı.

Veli-Der Başkan Yardımcısı Beyhan Korkmaz, 10 Aralık Dünya İnsan Hakları günü nedeniyle mesaj yayımladı.

Veli-Der Başkan Yardımcısı Korkmaz Veli-der olarak 10 Aralık Dünya  İnsan Hakları Gününü kutlar bu konuyu eğitim acısından değerlendirmek isteriz. 

İşte Korkmaz'ın değerlendirmesi;

Ülkemizin de içinde bulunduğu, İnsan Hakları beyannamesinde belirtilen eğitimle ilgili maddeler ;

1. Herkes, eğitim hakkına sahiptir. Eğitim, en azından ilk ve temel öğrenim aşamalarında parasızdır. İlköğretim zorunludur. Teknik ve mesleki eğitim herkese açıktır. Yüksek öğrenim, yeteneğe göre herkese eşit olarak sağlanır.

2.    Eğitim, insan kişiliğinin tam geliştirilmesine, insan haklarına ve temel özgürlüklere saygıyı güçlendirmeye yönelik olmalıdır. Eğitim, bütün uluslar, ırklar ve dinsel gruplar arasında anlayış, hoşgörü ve dostluğu yerleştirmeli ve Birleşmiş Milletlerin barışı koruma yolundaki etkinliklerini güçlendirmelidir.

3.    Ana-babalar, çocuklarına verilecek eğitimi seçmede öncelikli hak sahibidir.
şeklindedir.

Fakat gözlemliyoruz ki ülkemiz de Anne-babalar seçmeli ders konusunda bile özgür değil ve dayatılan dersleri çocuklarına seçmek zorunda bırakılarak kısmen hak ihlaline mâruz kalmaktadırlar. Yine görüyoruz ki Parasız Bilimsel Laik eğitim yerine, dinsel ve skolastik düşünceye sahip müfredatlarla çocuklarımız bilim adamı yerine din adamı olarak yetiştirilmeye maruz kalmaktadırlar. Sınav istatistikleri Matematik ve Fen derslerinde başarısızlığı maalesef ki doğrular niteliktedir. Temennimiz herkesin eşit ve yeteneklerine uygun bir şekilde Eğitim Hakkına sahip olmasıdır.

Yine görüyoruz ki 4+4+4 sistemi ile çocuklarımız istemeden eğitim sisteminin dışına itilmektedirler bunu da artan çocuk Tarım işçi rakamlarından anlayabiliyoruz. Beklentimiz 8 yıllık kesintisiz eğitim parasız, bilimsel laik, çağdaş eğitim sisteminin uygulanması ve çocukların is cinayetlerine kurban gitmemeleridir. Yine, hükümetten beklentimiz Çıraklık okulları ve meslek edindirme kurslarında staj yapan çocukların is yerindeki ortamlarının sıklıkla denetlenmelidir.

Son yıllarda rakamsal olarak baktığımızda 2017 yılında yüzde 20,3 olan çocuk işçi oranı 2018 yılında yüzde 21,1'e çıkmış; çocuk işçi sayısı bir yılda 7 bin kişi artmıştır. Çocuk işçilikte kayıt dışı oranları da çok yüksektir. Türkiye’de yaklaşık olarak 600 bin civarında kayıt dışı çalışan çocuk işçi mevcuttur”

Çocuklar en fazla tarım ve inşaat gibi mevsimlik işlerde, çırak ve stajyer olarak organize sanayi bölgelerinde, yaz dönemlerinde ise özellikle hizmet sektöründe çalıştırılmaktadırlar. Dolayısıyla çocuk işçiler en çok, çocukların yarıya yakının çalıştığı tarım sektöründe çalışırken yaşamını yitirmektedir. 2019’daki çocuk işçi ölümlerinin yüzde 60’ını tarım işçisi çocuklar oluşturmaktadır. Tarımdaki çocuk iş cinayetlerini sanayideki (metal, tekstil, ağaç vs.) çocuk iş cinayetlerini sanayideki (metal, tekstil, ağaç vs.) çocuk ölümleri izlemektedir. Tarım işçiliğinde maruz kalınan kötü koşullarda barınma, yetersiz beslenme, bulaşıcı hastalık ve yoğun çalışma süreleri çocukların iş cinayetlerine kurban gitmelerinin nedenini ortaya koymaktadır.”

Vermiş olduğumuz verilerle, ilgili makamların bu konudaki hassasiyet geliştirip, böyle bir günde, farkındalıkların gelişmesini arzu ederiz.

Veli-Der Başkan Yardımcısı Beyhan Korkmaz

10 Ara 2020 - 15:49 - Eğitim


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gölcük Gündem Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gölcük Gündem hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Gölcük Gündem editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gölcük Gündem değil haberi geçen ajanstır.
Anket Sizce Gölcük'te en başarılı meclis üyesi kim?