Başkan Gürel'den sert eleştiri

CHP Gölcük İlçe Başkanı Fikret Gürel, ülke ve ilçe gündemi ile koronavirüse karşı verilen mücadele hakkında değerlendirmelerde bulundu.

CHP Gölcük İlçe Başkanı Fikret Gürel, ülke ve ilçe gündemi ile koronavirüse karşı verilen mücadele hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Engelli vatandaşlarımız istihdam edilsin

Başkan Gürel, “Bizim düşüncemize göre engelliler, yılın sadece bir gününde değil, yılın tamamında gündemde olmalıdır. Çünkü herkes potansiyel engelli adayıdır. Bu nedenle Birleşmiş Milletler, engellilerin sorunlarına dikkat çekmek ve onları daha iyi anlayabilmek için 3 Aralık gününü ‘Dünya Engelliler Günü’ olarak ilan etmiştir. Bu vesile ile bütün engellilerimize, Dünya Engelliler Günü’nde yanlarında olduğumuzu ifade etmek istiyor, hükümete çağrıda bulunarak devletin yasaya göre istihdam etmesi gereken ve büyük kısmı boş olan engelli kadrolarına engelli vatandaşlarımızın istihdam edilmesini acilen talep ediyoruz.

5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü’nü kutluyorum

Kurtuluş Savaşı’nın görünmez kahramanları olan Türk kadınımıza, Cumhuriyet devrimleriyle birlikte toplumsal, siyasal ve anayasal haklar verilmesi ve kadınlarımızın devlet yönetiminde söz sahibi olmasına dünyada ilk ön ayak olan Gazi Mustafa Kemal Atatürk, 1934 yılında Türk Kadınına Seçme ve Seçilme hakkının verilmesini sağlamıştır. Bu kazanımla dünyada 5 Aralık günü, Dünya Kadın Hakları günü olarak kutlanmaktadır. Kadınlarımızın 5 Aralık 1934 günü alınan bu karar neticesinde sosyal, kültürel, ekonomik ve siyasal olarak yasa önünde erkeklerle eşit haklara getirilmesi sağlanmıştır. Bu vesile ile tüm kadınlarımızın 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü’nü kutluyorum.

Küçük esnafımız çok kötü durumda

Yaz aylarındaki rahatlama ve serbestlik neticesinde salgının hızla yayılımı ve 2. dalganın etkisiyle vaka ve ölüm sayılarındaki aşırı artış, hükümetin tekrar bir dizi tedbir almasında etkili oldu. Bu tedbirler kapsamında hafta içi 21:00 ve 05:00 saatleri ile hafta sonları tam gün sokağa çıkma kısıtlaması uygulanmaya başlandı. Bununla birlikte kahvehane, kıraathane, internet ve oyun salonları, çay bahçeleri, halı saha, lokal gibi yerlerde esnaflarımız, faaliyetlerini 2. bir karar alınana kadar durduracak. Çay ocakları, sadece esnafa ve ayakta olmak üzere çay servisi yapacak, lokanta ve restoranlar da sadece paket servisi yapmak kaydıyla faaliyetine devam edecekler. 65 yaş ve 20 yaş altına da belli saatlerde sokağa çıkma izni, alınan tedbirler arasında bulunuyor. Devamlı söylediğimiz gibi sağlık her şeyden daha önemlidir. Ama hayatın diğer bir gerçeği de geçinmektir. Bu salgın sürecinde maaşlı çalışan işçi ve memurlarımız ile emeklilerimiz, ekonomik açıdan fazla etkilenmedi. Çünkü maaşlarını almaya devam ettiler. Ama küçük esnafımız çok kötü durumda. Esnafımız adeta iflasın eşiğine geldi. Vergileriyle devlete ekonomik açıdan destek olan esnafımıza hükümetimiz, yeterince destek olmamaya devam etmektedir. Küçük esnafımız daima üretmeyi ve hizmet vermeyi ilke edinmiş, bu yolla da kendi geçimini sağlayarak ekonomiye de yön vermiştir. Dilenecek, el açacak durumu yoktur. Hükümet, salgın sürecinin başından beri birçok destek kampanyası düzenledi. Ama bu süreci iyi yönetemedi. Açıkladığı bütün desteklerde esnafı daha da batağa, yani borç ve faiz girdabına soktu. Yani ‘Ey vatandaşım, ey esnafım bu süreci elbirliği ile atlatacağız. Siz sağlığınızı düşünün, parayı ve nasıl geçineceğimi düşünmeyin. Onu biz düşünelim’ deyip geri dönüşümsüz maddi destekten bahsedemedi.

Katar devletine, koskoca Türkiye Cumhuriyeti olarak el açtık

Salgının başlangıcından bu zamana kadar küçük esnafın SGK ve BAĞ-KUR primini, vergi ve stopaj ödemelerini, bırakın almayacağım demeyi, faiz almadan 1 yıl süreyle erteleyeceğim bile diyemedi. Zaten zor durumda olan esnafımızı torba yasayla kamu alacaklarını tekrar yapılandırmanın yolunu açtı ama esnafın, yapılandırdığı borcunu ödeyip ödeyemeyeceğini düşünemedi. Zorunlu kapatılan ve zor durumda olan esnafımıza kira, elektrik, su ve doğalgaz ödemelerine destek olamadı. Bankalara baskı yapıp kredi ve kredi kartı ödemelerini faizsiz erteletemedi. Tabii zor durumda olan, sadece kapatılan iş yeri sahipleri değil, onların yanlarında çalıştırdıkları kişiler de işsiz kaldıklarından zor günler geçirmektedir. Bu vatandaşlarımız için bile bir şey yapılamadı. Çünkü ekonomi o kadar bozuk ki hükümet, hazinedeki kara günler için ayrılan yedek akçeleri bile kullanmak zorunda kaldı. Bu paralar da suyunu çekince Katar devletine, koskoca Türkiye Cumhuriyeti olarak el açtık. Varlık Fonu ve İstanbul Borsası gibi maddi ve manevi değeri çok önemli olan kurumlara hissedar edildiler. Limanlar, bankalar, önemli ve kritik yatırımlar, tank ve palet fabrikası, su kaynaklarının yönetimi gibi konularda anlaşmalar yapıldı. Dolayısıyla hükümet, ekonomiyi yönetemedi. Bütün bunlara rağmen Sayın Cumhurbaşkanı, zorda olan esnafını ve halkını düşüneceğine ‘Salgın nedeniyle ekonomik sıkıntılarla karşı karşıya kalan bazı ülkelere bütçe desteği vereceğiz demesi bardağı taşırıyor.

17 maddelik yol haritasını açıkladık

Halbuki hükümet, istişareye açık bir tavır sergilemiş olsaydı, mecliste grubu olan siyasi partilerle bu sürecin sağlıklı bir şekilde atlatılması için fikir alışverişinde bulunabilseydi, belki tablo daha da farklı olabilirdi. Kendi başarısızlığını örtmek adına devamlı CHP karalanmaya çalışıldı. Ama her şeye rağmen Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu, esnafımızla alakalı 17 maddelik yol haritasını açıkladı.

Bu 17 madde neydi, tekrar hatırlatmak gerekirse;

1. Esnaf Bakanlığı kurulmalıdır.

2. Sicil affı çıkarılmalıdır.

3. Esnafımızın kullandığı krediler, faizsiz ve ödeme gücüne göre taksitlendirilmelidir.

4. Kiralarda stopaj kaldırılmalıdır.

5. AVM’ler, haftanın bir günü kapanmalıdır.

6. Esnafın sosyal güvenlik primleri, iş yerlerinin kapalı olduğu dönemde Hazine tarafından karşılanmalıdır.

7. Esnafa salgın sürecinde haksız-insafsız ceza yazılmamalıdır.

8. Devlet, esnafa olan borçlarını ödemelidir.

9. madde; hijyen koşullarının sağlanması şartıyla kahvehanelerde oyunlara izin verilmelidir.

10. Küçük esnafımızın yanında çalışanların kısa çalışma ödeneği ile ilgili yaşadığı sorunlar giderilmelidir.

11. Kamu kurumları, iş yerleri kapalı olduğu sürece kiracısı olan esnafımızdan kira almamalıdır.

12. Ertelenen vergi ve sigorta primleri için salgın sonrasında yeniden yapılandırma olanağı getirilmelidir.

13. Esnafımıza yönelik icra işlemleri durdurulmalıdır.

14. Okul kantinlerinden bir yıl süreyle kira alınmamalıdır.

15. Servis işletmecilerinden alınan teminat mektupları iptal edilmelidir.

16. Altı milyon sokak esnafımız kayıt içine alınmalı ve güvenceye kavuşturulmalıdır.

17. Salgın boyunca zarara uğrayan esnafa kira desteği sağlanmalıdır.

Esnaf yemek temin edin dedik

Ama maalesef biri bile uygulanmadı. Cumhuriyet Halk Partisi olarak halkımızın ve esnafımızın devamlı yanında olduk ve olmaya devam edeceğiz. Hatta bu ayki belediye meclis toplantısında, meclis üyelerimizin verdiği önerge ile salgın sürecinde evlerinde Covid-19 tedavisi devam eden hemşerilerimizin, evde yemek yapmakta zorluk ve sıkıntı çekmemeleri ve istirahat edebilmeleri için; aynı zamanda Covid-19 tedbirleri kapsamında sadece paket servisi ile ayakta kalmaya çalışan lokanta esnaflarımıza destek olmak amacıyla yerel esnaflarımızdan yemek temin ederek hastalarımıza ulaştırmanın faydalı olacağını düşündüğümüzü beyan ettik.

En az 6 ay ertelenmeli

Bununla birlikte, salgın tedbirlerinin sağlıklı bir şekilde uygulanmasını sağlamak ve esnaflarımızın varlıklarını da sürdürebilmeleri kapsamında 415’e yakın meslek kolundaki bütün esnafımıza acilen destek verilmelidir. Çünkü bütün esnafımız salgının başlangıcı olan Mart ayından beri bir türlü belini toplayamadı. Dolayısıyla öncelikle bu esnaflarımızın kendilerine ve yanında çalıştırdıkları çalışanlarına asgari ücret düzeyinde nakit desteği ve kredi borçlarının faizsiz olarak ertelenmesi gibi desteklerin verilmesi, kaçınılmaz bir hal aldı. Bu süreçte özellikle dükkanları kapatılan esnafımıza SSK, BAĞKUR, vergi, elektrik, su ve doğalgaz gibi ödemelerinde de muafiyet sağlanmalıdır. Torba yasayla uygulanmaya başlanan yapılandırma tekrar revize edilerek ödemelerin başlangıcı en az 6 ay ertelenmeli, 48 veya 60 ay olarak taksitlendirmesi yapılmalıdır. Ayrıca yüzde 70’i kiracı konumunda olan esnafımıza kira desteği sağlanarak stopaj vergisi alınmamalıdır. Aksi takdirde salgın geçtikten sonra ayakta kalan esnaf bulunamayacak. İcra dairelerinde adım atacak yer kalmayacak. İşsizlik ve geçim sıkıntısı tavan yapacak. Tek temennimiz, hükümetin radikal ve olumlu karalar alması, bu süreci en az kayıpla atlatmaktır” dedi. 

04 Ara 2020 - 16:07 - Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gölcük Gündem Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gölcük Gündem hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Gölcük Gündem editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gölcük Gündem değil haberi geçen ajanstır.
Anket Sizce Gölcük'te en başarılı meclis üyesi kim?