Gölcük'te Kadın Destek Uygulaması KADES tanıtıldı

Gölcük Sanat Galerisinde 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü kapsamında bilgilendirme toplantısı yapıldı.

+1
Haber albümü için resme tıklayın

Gölcük Sanat Galerisinde 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü kapsamında bilgilendirme toplantısı yapıldı.

İlçe protokolü katıldı

1999 yılında BM Genel Kurulu kararı ile kadına yönelik şiddete karşı toplumda farkındalık yaratmak amacıyla ilan edilen 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü kapsamında Gölcük Belediyesi Sanat Galerisinde yapılan toplantıya Gölcük Kaymakamı Cengiz Karabulut Gölcük Belediye Başkanı Ali Yıldırım Sezer ile birlikte ilçe protokolü katıldı.

TURUNCU MASKE VE ÇİÇEK DAĞITILDI

Toplantı da kadına şiddetle ilgili yapılan çalışmalar hakkında bilgi verildi. Farkındalık oluşturmak amacıyla turuncu renkte maske ve çiçek dağıtıldı. Akabinde de Gölcük Emniyet Müdürlüğünde kurulan Aile İçi ve Kadına Şiddetle Mücadele Büro Birimi ziyaret edilip çalışmaları hakkında bilgi alındı. Gölcük Anıtparkta yapılan çalışmalarla ilgili halkı bilgilendirmek için stant açıldı. Gölcük Belediyesi ise billboardlar aracılığı ile yaptığı bilgilendirme de şiddet halinde neler yapılması gerektiğini aktardı.

KADES'İN ÖNEMİ ANLATILDI

Toplantı da ayrıca kadına şiddeti önlemek için Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan ve acil durumlarda ilk akla gelecek acil müdahale uygulaması olan Kadın Destek Sistemi KADES hakkında bilgi verildi. Kadına Şiddeti önlemek amacıyla kadınların ve çocukların maruz kaldığı şiddet taciz gibi kötü eylemleri engellemek amacıyla kullanıcılara sunulmuş resmi bir uygulama olduğu anlatıldı.

Akıllı telefon kullanıcısı bir şiddet mağduru Google Play Store ve Apple Store uygulamasından indireceği Kadın Destek Uygulamasını KADES T.C. Kimlik Numarasını girerek ve gelen aktivasyon kodu ile aktif hale getirebileceği uygulama ile aile içi ve kadına yönelik şiddet mağduru kadınların acil durumlarda cihaz konum bilgisini açarak bir tuşla 155 Polis İmdat Acil Çağrı Merkezine ulaşarak yardım çağrısının yapıldığı olay yerine en yakın ekip veya devriyenin sevk edilerek olaya müdahalesi sağlanmaktadır. Uygulamayı buradan https://www.icisleri.gov.tr indirebilirsiniz.

Ayrıca ALO 183 Sosyal Destek Hattını arayan şiddet mağdurları için önceliklendirme süreci başlamış olup 0 tuşuna basarak herhangi bir sıra beklemeden ilgili destek personeline ulaşılabilmektedir.

Kadına Destek sistemine önem veriyoruz

Kaymakam Karabulut, “Kadına yönelik şiddet, aynı zamanda bildiğiniz gibi bir insan hakları sorunu. Kadına yönelik şiddet, aile içi şiddet sorunu çözümlenmedikçe kadın- erkek eşitliğinin sağlanmasının mümkün olamayacağı aşikardır. Dünyadaki gelişmeler doğrultusunda 2012 yılında ülkemizde 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun kabul edilmiştir. Bu kanunla kadına yönelik şiddetin önlenmesine ilişkin önemli maddeler uygulamaya geçirilmiştir. Bunlardan birisi de bugün Emniyet Müdürlüğümüz ve Jandarmamızın müşterek stantlarında göreceksiniz, kamuoyuna duyurulmasına oldukça önem verdiğimiz Kadın Destek Sistemi (KADES) uygulaması. Bir nevi bu uygulamayı paket uygulama olarak da değerlendirebiliriz. Akıllı telefonlara indirilen bu uygulama ile herhangi bir tehdit ve şiddet ihtimali ile karşılaşıldığı zaman telefon kullanıcısı kişi oradan bir işlem tesis etmek suretiyle en yakın güvenlik birimlerinin olay mahalline sevkini sağlayacak bir mekanizmayı harekete geçiriyor. İçinde bulunduğumuz gün itibariyle 686 bin civarında bir indirme gerçekleşmiş fakat hedef, bu süreçte ve bu toplantının akabindeki çalışmalarla bunun 1 milyonun üzerine çıkarılması. Bu rakamın daha üst sevide olmasını temenni ediyoruz. Bu konuda bir bilgilendirme eksiğimiz olabilir. Kullanılmasını arzu etmiyoruz ama bir güvenlik tedbiri olarak bunun telefonlarda yüklü olması çok önemli. Bugün kuracağımız stantta da görevli arkadaşlarımız oradan geçen vatandaşlarımıza bu konuda bilgiler verecekler. Bu da önemli bir tedbir. Bakanlığımızın verilerine göre, 24 bin civarında bu müracaatlara çok hızlı ve seri bir şekilde müdahale edilerek ortaya çıkması muhtemel üzücü olayların bu vesileyle önlenmiş olduğunu görüyoruz. Bunun da ciddi bir katkı sağladığını ifade edebiliriz.

Gönlümüz bu rakamın sıfıra düşmesi

Diğer 112, 155 gibi acil hatlardaki lüzumsuz yere aramalar maalesef burada da geçerli, üçte birine yakını gereksiz aramış ama tabi ki sağladığı fayda çok çok daha üst seviyede. Biraz önce mevzuatla ilgili değişiklerden bahsettim bu kapsamda Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Adalet Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve Diyanet İşleri Başkanlığı’nca imzalanan bir protokol var bu protokol çerçevesinde uygulamaya sokulan bir eylem planı var. Bu eylem planı içerisinde de il ve ilçelerde yapılacak etkinlikler, projeler, organizasyonlar planlanmış uygulamaya sokulmuş. Biz de bu plan çerçevesinde üzerimize düşen görev ve sorumlulukları yerine getirmeye çalışıyoruz. Buradaki toplantılarla da belli aralıklarla bir araya gelerek hangi safhadayız, neleri uyguluyoruz, ilçemizdeki durum nedir onu irdeleme şansımız oluyor. İlçemizde bu konuyla ilgili olarak bir cinayet olayı meydana gelmedi. Bu sevindirici, gerekli tedbir kararlarını uyguluyoruz. Ülkemizdeki rakamlara baktığımızda da 2020 yılının ilk 11 ayındaki rakamlar 2019’a göre bir miktar düşmüş durumda. Herhalde 100 civarında bir cinayet vakasından bahsediliyordu. Tabi gönlümüz Sayın İçişleri Bakanımızın da ifade ettiği gibi bu rakamın sıfır olması. Bir kişi bile olsa bu bizi ziyadesiyle üzüyor. Bütün sivil toplum kuruluşlarının, medyanın, yerel yönetimlerin, siyasi partilerimizin, aklınıza gelebilecek her alanda faaliyette bulunan grupların bu konunun üzerine eğilip katkı sağlamasını bekliyoruz. Pandemi sürecinde aile içi şiddet olaylarında bir miktar artış olduğunu biz gözlemledik. Maalesef bu pandemi sürecinin insanların psikolojisine de olumsuz etkisi olduğunu tespit ettik. Bu bağlamda Kent Konseyiyle istişarelerimizle belediyemizin de içerinde bulunduğu bir proje hazırladık. Bunun ilk birkaç ayağını Kent Konseyimiz gerçekleştirdi. Daha sonra da devam edecek. Özellikle dezavantajlı gruplara yönelik bir projemiz söz konusu.  Zannediyorum bu önümüzdeki süreçte engellilere yönelik bir çalışma yapacağız. Aile içi şiddet vakalarının da bu şekilde azaltılmasını umuyoruz, bekliyoruz. İlçemizde kadına yönelik şiddetle mücadele, başta Kaymakamlığımız olmak üzere tüm kurumların iş birliliği ve koordinasyonu içerisinde bu mücadeleyi gerçekleştireceğiz. Ümit ediyorum şiddetin minimuma indiği hatta sıfırlandığı karşılıklı sevginin, saygının, hoşgörünün hüküm sürdüğü bir ortamda mücadelemizi sürdürürüz. Bu vesileyle projelerin hazırlanmasında katkı sunan kurum, kişi ve oluşumlara teşekkür ediyorum. Umarım bu süreçte gerçekleştireceğimiz farkındalık çalışmaları birçok insanımıza pozitif anlamda bir katkı sağlar” sözleriyle konuşmasını tamamladı.

Kadına şiddete yönelik sunum gerçekleşti

Ardından Gölcük Sosyal Merkezi Klinik Psikolog Ali Ruhan Çelik, Aile, Çalışma Sosyal Hizmetler Bakanlığı Kadının Statüsü Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü konulu sunum gerçekleştirdi. Son olarak Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi (Şönim) tanıtım videosunun izlenmesi ile toplantı programı son buldu. Akabinde de; Gölcük Emniyet Müdürlüğü’nde kurulan, Aile İçi ve Kadına Şiddetle Mücadele Büro Birimi ziyaret edilip, çalışmaları hakkında bilgi alındı. Gölcük Anıtpark’ta, yapılan çalışmalarla ilgili halkı bilgilendirmek için stant açıldı.

25 Kas 2020 - 13:44 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gölcük Gündem Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gölcük Gündem hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Gölcük Gündem editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gölcük Gündem değil haberi geçen ajanstır.
Anket Sizce Gölcük'te en başarılı meclis üyesi kim?