Kaymakamdan önemli açıklama

Gölcük Kaymakamı Cengiz Karabulut, Gölcük İlçe Sağlık Müdürü Dr. Yusuf Çolular ve basın mensuplarının katılımı ile zoom çevrimiçi Pandemi Değerlendirme Toplantısı gerçekleştirdi.

Gölcük Kaymakamı Cengiz Karabulut, Gölcük İlçe Sağlık Müdürü Dr. Yusuf Çolular ve basın mensuplarının katılımı ile zoom çevrimiçi Pandemi Değerlendirme Toplantısı gerçekleştirdi.

Bir ayda 1,125,300 lira ceza kesildi

Toplantıda konuşma yapan Kaymakam Karabulut, “Kalabalık ortamlardan uzaklaşmamız gerekiyor. Denetim konusunda çok önemli bir rakama ulaştık. Denetim konusunda ben dahil bütün kamu görevlisi arkadaşlarımız sürekli alanda, sürekli sahadayız. İşletmelerimizi sürekli denetliyoruz. İnsanlarımızın yoğun olduğu yerleri sürekli denetliyoruz. Bir ay içinde 1 Ekim’den 28 Ekim tarihine kadar 11 iş yerine 198,450 lira, 635 kişiye maske takma kuralını ihlalden 571.500 lira, 69 kişiye sosyal mesafe kuralına uymamaktan 217.350 lira, 44 kişiye karantina kuralını ihlalinden 138 bin lira ceza kesmişiz. Bu rakamlar az bir rakam değil. Hakikaten ciddi rakamlar. Bizim amacımız tabi üzüm yemek, bağcıyı dövmek değil. Esas olan burada vatandaşlarımızın bu kurallara uymasını sağlamak için bu idari yaptırımlarla caydırıcı olabilmek. Amacımız bu, caydırıcı olmaya gayret ediyoruz.

Pazar yerlerini sıkı denetleyeceğiz

Özellikle bizim için tehlike arz ettiğini düşündüğümüz birkaç yer var. Bunların başında pazar yerleri geliyor. Pazar yerlerinde tedbirlerimizi tekrar gözden geçirdik. Açık pazar yerlerimizde tedbirlerimizi üst seviyeye, zaten denetim yapılıyordu ama bir üst seviyeye daha çıkardık, çıkaracağız. Pazar yerlerinde pazar denetim timleri kuruyoruz. Pazar denetim timlerimiz sahayı gezerek orada meydana gelebilecek olumsuzlukları, birikmeleri önlemeye çalışacak. Hakeza pazaryerleri içerisinde bulunan alanın büyüklüğüne göre, biliyorsunuz içerde bulunması gereken vatandaş sayımız belli. Bunu çok sıkı denetlemeye başlayacağız. Aynı anda pazaryerinde kaç kişi olabilecekse onu haricinde kimsenin girmesine müsaade etmeyeceğiz. Girişlerde ateş ölçümü ve kişilerin sayımını zabıta kanalıyla yapacağız. Çünkü bizim için risk faktörlerinin başında pazar yerleri geliyor. Kendim de pazar yerlerini gezdim. Örneğin bazı yerlerde anlık yoğunlaşmalar oluyor. Bazen bir bölgede sosyal mesafenin tamamen ortadan kalkabildiğini görüyorsunuz. Bu gibi hususlara müsaade etmemeye çalışacağız.

HES kodu uygulaması başladı

Bir de kamu kurum ve kuruluşlarda HES kodu uygulaması başladı. Buna ilişkin kaymakamlığımızın girişinde HES kodu sorgulaması yapılıyor. Diğer kamu kurum kuruluşlarında da insanlar HES kodu sorgulaması yapılarak içeriye alınıyorlar. Bu kuralları kamu görevlileri olarak bizler en iyi şekilde uygulamaya gayret ediyoruz. Toplu organizasyonların, toplu törenlerin, kutlamaların, hane ziyaretlerinin, hasta ziyaretleri, taziye evi ziyaretleri gibi aklınıza gelebilecek her türlü sosyal organizasyonun bu dönemde kısıtlanması lazım. Tabi her hanenin başına bir görevli koymamız mümkün değil. Bu insanlarımızın bilinçlenmesiyle alakalı bir durum. Kışa da yaklaştığımız, havaların yavaş yavaş soğuduğu bu dönemde bu durum çok önem arz ediyor.

Karantina kuralına uymayanı Yurda alıyoruz 

Karantinada olan vatandaşlarımızın evden çıkmamaları yönünde ekiplerimiz sürekli kontroller gerçekleştiriyorlar. Ama maalesef zaman zaman bu kurallara uymayan vatandaşlarımızın olduğunu tespit ediyoruz. Bu konuda kural ihlali yapanların yurda yönlendirilmesi konusunda bir karar alınmıştı. Bizim de ilçemizdeki yurdumuz faaliyete geçti. İlk başta sadece askeri personeli orda istihdam ediyorduk ama bir hafta 10 gün önce yapılan değişiklikle bizim ilçemizde de kural ihlali yapanların tespiti halinde bu yurtlarda barındırıyoruz. Çünkü yaptığımız çalışmalarda şu sonucu elde ettik. Maalesef bu sayının artmasında aile içi bulaşların sayısında da oranında da azımsanamayacak bir etken olduğunu gördük. Yani bir kişi bir evde bir hane de pozitif olduğu zaman diğer aile bireylerine de bunu geçirme oranı yüksek oluyor. Evde izolasyonunu yapması zaman zaman sıkıntı yaratabiliyor. Hekim arkadaşlarımız, sağlık personelimiz bu anlamda eğer evin fiziki imkanları yeterli değilse bu arkadaşlarımızı yurtta kalmaları yönünde yönlendirmeye gayret ediyor. Çünkü yurtlarda bu vatandaşlarımızın izolasyonu çok daha kolay gerçekleşecektir diye düşünüyoruz.

Kapalı mekanlarda bulunmamaya gayret edin

Konuşmamın başında da ifade ettiğim gibi bu topyekûn bir seferberlik hali. Yani hepimiz bununla mücadele etmek durumundayız. Kurumlarımızın yaptığı faaliyetleri sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz, denetim faaliyetlerimizi diğer ekip faaliyetlerimizi, sağlıkla ilgili yaptıklarımızı sizlerle sürekli paylaşacağız. Kamuoyunun bilgilendirilmesine sunmaya devam edeceğiz. Özellikle kış günlerinin yaklaştığı insanların kapalı mekanlara yönelmeye başladığı bu süreçte mümkün mertebe kapalı alanlarda bulunmamaya gayret edilmesi, kapalı alanların da sürekli doğal şekilde havalandırılmasının daha sağlıklı sonuç vereceğini düşünüyoruz.

Okul giriş ve çıkış saatlerinde velilerin bir yığılmaları söz konusu

Karababulut son olarak "Eğitimle ilgili birkaç husus ifade etmek istiyorum. Okullarımızda biliyorsunuz kademeli olarak yüz yüze ilköğretime geçmeye başladık. Pazartesiden itibaren yine iki, önümüzdeki haftadan itibaren yine ara sınıflardan iki sınıf eğitim öğretime devam edecek. Okullarımızda tedbirlerimiz üste seviyede alındı. Öğrenci sayıları sınıfların kapasitesine göre planlaması yapıldı. Yarıya düşürüldü. Bütün öğrencilerin maskeli bir şekilde okula gelmeleri takip ediliyor. Okullarda yeterince maske ve dezenfektan mevcut. Ben bir gözlemimi iletmek istiyorum. Okul giriş ve çıkış saatlerinde velilerin bir yığılmaları söz konusu. Okul idarecilerimiz ve emniyet ekiplerimiz bu konuda gerekli bilgilendirme ve eğitim çalışmalarını yapıyorlar. Salgınla mücadelede ilçemizde,  bölgemizdeki sıkıntının bertaraf edildiği sağlıklı günlerde tekrar birlikte yüz yüze olmayı temenni ediyor, Cumhuriyet Bayramımızı tekrar en içten dileklerimle kutluyorum” diyerek sözü Gölcük İlçe Sağlık Müdürü Dr. Yusuf Çolular’a verdi.

20 ile 40 yaş arasında daha fazla bulaş var

Gölcük İlçe Sağlık Müdürü Dr. Yusuf Çolular konuşmasında, "son zamanlarda Marmara Bölgesi’nde vaka sayılarında bir artış oldu. Tüm vakaların içeresinde aile içi bulaşın yüzde 50’lik bir orana sahip 2. sırada iş yerlerinin geliyor. Daha önce Kovid 19’un erkek bireylerde daha fazla görülürken son bir aylık süre zarfında özellikle kadın bireylerde özellikle ilçemizde bir artış trendinde olduğunu gözlemliyoruz. Bu anlamda ortak alanların ve ortak eşyaların kullanımının minimalize edilmesi gerek. Ayrıca, evin fiziki koşullarının uygun olmadığı ve hanede yaşayan kişi sayısının fazla olduğu yerlerde kişinin insiyatifine bırakılarak bu kişilerin yurtlara alınmasını sağlıyoruz. Kış aylarında hastanelerin servis ve yoğun bakım yükünün artacağından dolayı vatandaşların kendilerini koruması ve toplu bulunulan ortamlardan mümkün olduğu kadar kaçınması gerek. 20 ile 40 yaş arasında daha fazla bulaş var.  Ancak hastane yatış endikasyonu 60 yaş ve üzeri ile kronik hastalığı olan bireylerde daha fazla var. Dolayısı ile her yaş grubundan kişilerin kişisel sorumluğunu bilerek, maske, mesafe, temizlik kurallarına uyarak hareket etmesi lazım. Bunlara uyarsak vaka sayımız inşallah kademeli olarak düşecek” şeklinde konuştu. 

27 Eki 2020 - 18:38 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gölcük Gündem Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gölcük Gündem hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Gölcük Gündem editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gölcük Gündem değil haberi geçen ajanstır.
Anket Gölcük'te en başarılı ilçe Başkanı kim?