Bu paket sömürüyü artırma paketidir!

EMEP Kocaeli İl Başkanı Arzu Erkan, AKP milletvekillerinin imzası ile Meclise sunulan İşsizlik Sigortası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda kabul edilmesiyle ilgili yazılı açıklama yaptı.

Büyütmek için resme tıklayın

AKP milletvekillerinin imzasıyla Meclise sunulan İşsizlik Sigortası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda kabul edildi. 

Konuyla ilgili açıklama yapan EMEP Kocaeli İl Başkanı Arzu Erkan Hükümet bir kez daha pandemiyi bahane ederek işçi haklarına saldırıyor. Kovid-19 salgının istihdam üzerindeki etkilerini azaltmak üzere gündeme getirdiğini iddia ettiği İstihdam Paketinden bir kez daha patronlara teşvikler çıkarken işçilerin payına ise yine haklarının budanması düştü dedi.

AKP milletvekillerinin imzası ile Meclise sunulan İşsizlik Sigortası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda kabul edilmesiyle ilgili yazılı açıklama yapan Emek Partisi EMEP Kocaeli İlçe Başkanı Arzu Erkan Eğer işçiler haklarının gasbına karşı birlikte ve güçlü bir karşı koyuşu örgütleyemezse AKP-MHP çoğunluğu ile teklifin Meclis Genel Kurulunda yasalaşması işten bile değil ifadelerini kullandı.

Komisyonda kabul edilen teklife göre 25 yaş altı ve 50 yaş üstü çalışanların belirli süreli iş sözleşmeleri yoluyla kıdem tazminatı hakkı ortadan kaldırılıyor diyen Erkan Kayıt dışı sigortasız işçi çalıştıran patronların cezalandırılması şöyle dursun teşviklerle ödüllendiriliyor. İşsizlik Sigortası Fonu bir kez daha teşvikler yoluyla patronların yağmasına açılıyor dedi.

MİLYONLARCA GENÇ VE EYTLİ MAĞDUR EDİLECEK

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda kabul edilen teklifi değerlendiren Erkan Teklif 25 yaş altı ve 50 yaş ve üstü işçilerle hiçbir koşul aranmaksızın keyfi olarak belirli süreli iş sözleşmesi bilinen haliyle sözleşmeli çalışma yapılmasının önünü açıyor. Teklif yasalaşırsa bu gruptaki işçilerle toplam iki yıl süreyle iki defa üst üste sözleşme yapılabilecek. Bu işçiler 2 yıl sonunda işten çıkarıldığında işe iade hakkı olmayacağı gibi kıdem ve ihbar tazminatı da talep edemeyecektir. Bu teklif yasalaşırsa milyonlarca genç ve EYTli mağdur edilecek kıdem-ihbar tazminatı olmadan iş güvencesinden yoksun çalıştırılacaktır. Bilindiği gibi EYTliler çalışma yılı ve prim gün sayısını doldurup yaş koşulu nedeniyle emeklilik bekleyen çoğunlukla 50 yaş ve üzeri işçilerdir. Teklif bu haliyle yasalaşırsa EYTliler belirli süreli sözleşmeyle çalışmaya zorlanacaktır diye konuştu.

GENÇLERİN EMEKLİLİK HAKKI ELLERİNDEN ALINIYOR

Gençlerin emeklilik hakkının ellerinden alındığını vurgulayan Erkan Teklifle 25 yaşın altında olanlar genç işçilerin kısmi yani parttime olarak ay içerisinde 10 günden az çalışmaları halinde uzun vadeli sigorta primi dediğimiz ve emeklilik için geçerli olan prim ödenmeyecektir. İşverenler sadece çalıştırdıkları gün kadar meslek hastalığı iş kazası ve genel sağlık sigortası primi ödeyeceklerdir. Uzun vadeli sigorta ödemesini isterse işçi kendisi yapacaktır. Bu düzenlemeyle genç işçilerin kısmi süreli çalışmaları emeklilikte dikkate alınmayacaktır. Bu madde genç işçilerin emeklilik hakkının adım adım ortadan kaldırılmasıdır dedi.

SİGORTASIZ İŞÇİ ÇALIŞTIRAN PATRONA AF VE ÖDÜL

Patronların kayıt dışı işçi çalıştıracağı için ödüllendirileceğini belirten Erkan Teklife göre eğer patron yasaya aykırı bir şekilde kimi işçileri sigortasız çalıştırdığını kabul ederse prim ödeme gün sayılarının 44.15 TL ile çarpımı sonucu bulunacak tutar kadar işsizlik sigortası fonundan destek alacaktır. Sigortasız kayıt dışı işçi çalıştırdığını kabul ettiği için ödüllendirilen patronun aldığı bu teşvik her ay bu patronların Sosyal Güvenlik Kurumuna ödeyecekleri tüm primlerden mahsup edilecektir. Sadece bu da değil sigortasız işçi çalıştırdığı için patrona idari para cezası uygulanmayacak işsizlik sigortası primi de dahil olmak üzere sigorta primi tahakkuk ettirilmeyecektir. Teklif yasalaşırsa sigorta primi indirimi teşvik ve desteklerden yararlanabileceği gibi daha önce yararlanmış oldukları indirim teşvik ve desteklerden ötürü borç da çıkarılmayacaktır. Teklifle yasadışı bir şekilde işçileri sigortasız çalıştıran patronlara af getirilip teşvik adı altında ödüller verilirken Biz sigortasız çalıştırılıyoruz diye başvuruda bulunan işçilerinse patronun kayıtdışı çalıştırdığını kabul etmesi karşılığında sigortasız çalıştıkları dönemde işçi alacakları dışındaki tüm haklarından feragat etmeleri istenmektedir diye konuştu.

BU SALDIRIYI PÜSKÜRTECEK OLAN İŞÇİLERİN ÖRGÜTLÜ GÜCÜDÜR

18 yıldır işçilerin haklarının korunması ve geliştirilmesi için tek bir adım atmayan tek bir düzenleme yapmayan AKP Hükümetinin tüm yaptıklarıyla bir Patron Partisi olduğunu söyleyen Erkan Şimdi Pandemi fırsata dönüştürülerek işçi hakları budanmak işsizlik fonu bütünüyle patronların yağmasına açılmak istenmektedir. AKPnin hayali gençlerin kıdem-ihbar tazminatı hakkı olmadan iş güvencesinden bütünüyle yoksun emeklilik hakkından mahrum bırakıldığı bir düzende çalıştırılması ve yaşamasıdır. Aynı tutum EYTliler için de geçerlidir. Anayasanın Eşitlik ilkesi ayaklar altına alınarak 25 yaş altı gençler ve 50 yaş ve üzeri işçiler geleceksizliğin kucağına atılmıştır. Kıdem tazminatı hakkını fon adıyla gasp etmeye hazırlanan iktidar işçilerin tepkisi ile karşılaşınca bu planını işçileri yaş gruplarına göre bölerek adım adım hayata geçirme derdine düşmüştür. Gerek işçiler gerekse de sendikalar bu oyuna gelmemelidir. Hükümetin bölme girişimlerine karşı birleşik bir mücadeleyi hayata geçirmek için bir an evvel harekete geçilmelidir. Elbetteki sendika üst yöneticilerinden İtiraz ediyoruz şeklindeki yazılı basın açıklamaları dışında bir tutum almalarını beklemek bugün açısından gerçekçi değildir. İşçiler sendikacılardan adım atmasını beklemeden fabrikasında işyerinde bu teklifin ne anlama geldiğini tartışarak kendi geleceği için yan yana gelmeli pandeminin haklarına dönük bir saldırı için fırsata dönüştürülmesine izin vermemelidir. Kazanılmış haklara dönük bu saldırıyı püskürtecek olan işçilerin örgütlü müdahalesidir. Partimiz bu mücadelelerinde işçilerle birlikte yan yana omuz omuza olacaktır dedi.

24 Eki 2020 - 15:35 - Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gölcük Gündem Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gölcük Gündem hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Gölcük Gündem editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gölcük Gündem değil haberi geçen ajanstır.
Anket Gölcük'te en başarılı ilçe Başkanı kim?