Barış, halkların kardeşlik ve eşitlik mücadelesiyle gelecek

Emek Partisi 1 Eylül Dünya Barış Günü dolayısıyla açıklama yaptı

1 Eylül Dünya Barış günü dolayısıyla Barış halkların direnişi ve eşitlik ve kardeşlik mücadelesiyle gelecek başlığıyla açıklama yapan Emek Partisi EMEP İzmit İlçe Başkanı Dursun Deniz dünyada bölgede ve ülkede karanlık bir tablo olduğunu belirtti. Açıklamada barışın işçi sınıfının ve halkların emperyalizme ve işbirlikçi kapitalist gericiliğe karşı birleşik mücadelesiyle kazanılabileceği belirtildi.

Deniz açıklamasında gerici savaşlar ve paylaşım mücadelesi nedeniyle işçi sınıfının sömürünün en ağır biçimleri ve güvencesizlikle ve ezilen halkların ise açlık yoksulluk ölümle karşı karşıya kaldığı milyonlarca insanın da göç etmek zorunda kaldığını hatırlattı.

EMEK PARTISI İZMIT İLÇE BAŞKANI DURSUN DENIZ IMZASI ILE YAPILAN AÇIKLAMANIN DEVAMI ŞÖYLE:

Suriyeden Yemene Iraktan Filistine ve Libyadan Doğu Akdenize yaşadığımız bölge sahip olduğu enerji kaynaklarının paylaşımı ve geçiş yollarının denetimi mücadelesi nedeniyle emperyalistlerin ve bölge gericiliklerinin taraf olduğu savaş ve çatışmaların en önemli merkezlerinden biri olmayı sürdürüyor. Bu emperyalist ve gerici güçler yüz binlerce insanın ölümüne ve milyonlarca insanın yıkıma uğratılmasına yaşadığı yerlerden göç etmek zorunda bırakılmasına sebep olan kendileri değilmiş gibi her fırsatta barış ve çözümden söz etmekte ancak onlar barıştan söz ettikçe savaş ve çatışmalar ve çözümden söz ettikçe de çözümsüzlük derinleşmektedir.

Ülkemizdeki tek adam iktidarı yayılmacı emelleri temelinde Suriye ve Libyada sürdürdüğü müdahaleleri ve Doğu Akdenizde gerilimi tırmandıran hamleleriyle tekelci burjuvazinin çıkarları temelinde ülkeyi bu gerici savaşların içine sürüklemekte ve ülkede yaşayan halkları yeni tehditlerle yüz yüze bırakmaktadır. ABD ve Rusyanın başını çektiği emperyalist güçler arasındaki çelişkilerden yararlanarak paylaşım mücadelesinden pay kapma politikası bu güçlerin Erdoğan iktidarının yayılmacı emellerini birbirlerine karşı kullanmasına yol açmakta Türkiyeyi bölgedeki savaş girdabının içine daha fazla çekmektedir.

Pandeminin de ağırlaştırdığı ekonomik kriz nedeniyle işçi-emekçiler daha fazla işsizlik ve yoksulluğa sürüklenirken Türkiye ülkedeki iktidarın yayılmacı politikalarının bir sonucu olarak 2019 verilerine göre 204 milyar dolar ile gayri safi milli hasılasına GSMH göre silahlanmaya en fazla kaynak ayıran 5. ülke durumundadır.

MÜCADELEYİ YÜKSELTME GÜNÜDÜR

Bir ulusal hak eşitliği sorunu olan Kürt sorunu tek adam iktidarının ülke içindeki baskı politikalarında ve bölgedeki yayılmacı emellerle gerçekleştirdiği müdahalelerde önemli bir rol oynamaktadır. İktidarın kayyumlardan siyasetçilerin hapishanelere konulmasına kadar Kürtlerin ulusal demokratik mücadele ve istemlerini baskı ve şiddet ile engelleme politikası Kürtlerin sınırların ötesindeki statü ve kazanımlarının da bir tehdit olarak görülüp müdahaleler yapılmasına yol açmaktadır. Ancak bu politika sorunun daha geniş alana yayılmasına ve daha fazla aktörün soruna müdahale edip kendi çıkarları için kullanmasına dolayısıyla çözümsüzlüğün derinleşmesine yol açmaktadır. Bu bağlamda Kürt sorununun çözümü ülkede demokrasi ve bölgede barış mücadelesiyle iç içe geçmiş durumdadır.

Dünyada bölgede ve ülkemizdeki bu karanlık tablo barış ve güven içinde insanca yaşanabilecek bir dünya ve ülke için işçi sınıfı ve halkların emperyalizme ve işbirlikçi kapitalist gericiliğe karşı birleşip mücadele etmesinden başka bir çıkar yol bulunmadığını açıkça ortaya koymaktadır. Dolayısıyla 2020 Dünya Barış Günü emperyalistlerin ve işbirlikçi burjuva gericiliklerin müdahalelerine son verip silahlı güçlerini geri çekmeleri ezilen halkların kendi kaderlerini belirleme hakkının tanınması ve ülkelerarası/bölgesel sorunların barış ve demokrasi temelinde çözümü için mücadeleyi yükseltme günüdür.

Emperyalistlerin ve kapitalist gericiliğin savaş ve yıkım politikalarına karşı barış için birlik mücadele ve dayanışmayı büyütme çağrısıyla işçi sınıfı ve halklarımızın Dünya Barış Gününü selamlıyoruz.

01 Eyl 2020 - 16:17 - Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gölcük Gündem Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gölcük Gündem hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Gölcük Gündem editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gölcük Gündem değil haberi geçen ajanstır.
Anket Muharrem İncenin partisine oy verir misiniz?