"İlk adımın atıldığı kutlu gündür 19 Mayıs"

Gölcük Belediye Başkanı Ali Yıldırım Sezer 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı vesilesiyle mesaj yayınladı.

Gölcük Belediye Başkanı Ali Yıldırım Sezer 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı vesilesiyle mesaj yayınladı.

Gölcük Belediye Başkanı Ali Yıldırım Sezer 19 Mayıs Atatürkü Anma Gençlik ve Spor Bayramı vesilesiyle yaptığı açıklamada: 1.Dünya Savaşının galipleri 30 Ekim 1918de imzalanan Mondros Mütarekesi ile güvenlikleri için gerekli gördükleri her yeri işgal edebiliyorlardı.

Merhum Mehmet Akif Ersoy Çanakkale Şehitlerine şiirinde:

Vurulup tertemiz alnından uzanmış yatıyorBir hilâl uğruna yâ Rab ne güneşler batıyor dizeleriyle kalplerimizi titreten bir ifadeyle Çanakkale Zaferi için Aziz Milletimizin ödediği ağır bedeli vurgulamıştır.

Çanakkaleyi silah gücüyle geçemeyen itilaf devletleri Mondros Mütarekesi hükümleri sayesinde savaş gemilerini İstanbul Boğazına demirleme imkanı bulmuşlardı. İstanbul ahalisi ızdırap ve büyük teessürle bu elim hadiseyi izlerken azınlıklar da Yunan zırhlısı Averofun da olduğu işgal donanmasını çılgınca alkışlamakta itilaf devletlerinin bayraklarını sallayıp 1453ün intikamı aldıklarından bahisle zafer alayları düzenlemektedirler. Ortam tam da Gazi Mustafa Kemal Atatürkün Gençliğe Hitabesinde: İstiklal ve cumhuriyetine kastedecek düşmanlar bütün dünyada emsali görülmemiş bir galibiyetin mümessili olabilirler. Cebren ve hile ile aziz vatanın bütün kaleleri zapt edilmiş bütün tersanelerine girilmiş bütün orduları dağıtılmış ve memleketin her köşesi bilfiil işgal edilmiş olabilir. ifadesinde anlattığı gibidir.

Mondros Mütarekesi uyarınca dağıtılan Yıldırım Orduları Grup Komutanı Gazi Mustafa Kemal Paşa 13 Kasım 1918de İstanbula geldiğindegördüğü acı manzara karşısında Yaveri Cevat Abbasa savaş gemilerini göstererek en küçük bir şüphe tereddüt göstermeden şöyle diyecektir: Geldikleri gibi gidecekler

İstanbulda işgalcilerin gölgesinde bir direniş örgütlemenin mümkün olmadığını anlayanToroslarda dumanı tüten tek bir Yörük çadırı dahi varsa şunu iyi biliniz ki hiçbir güç bizi yıkamaz. diyerek istiklal mücadelesinin Anadolunun bağrından yükseleceğini ifade eden ve her zaman Türk Milletinin mücadele azmine güvenen Gazi Mustafa Kemal Paşa İstiklal Mücadelesini 19 Mayıs 1919da Samsuna ayak basarak başlatmıştır.

Başkenti işgal edilmiş orduları dağıtılmış silahı elinden alınmış bir milletin yaratacağı destanın işaret fişeğidir 19 Mayıs.

Aziz Türk Milletinin Gazi Mustafa Kemal Paşa önderliğinde emperyalist işgal güçlerine Ya istiklal ya ölüm diyerek başkaldırdığı milli egemenliğe dayanan tam bağımsız bir devlet kurma kararının ilk adımının atıldığı kutlu bir gündür 19 Mayıs.

19 Mayıs 1919da Samsunda yakılan özgürlük meşalesinin aydınlığı büyük bir hızla vatanın her köşesine yayılmıştır.

Gazi Mustafa Kemal Paşa tarafından 19 Mayısta başlatılan Milli Mücadele topyekûn bir ordu haline gelen Türk Milletinin sarsılmaz azim ve kararlılığı sonucu 9 Eylül 1922de İzmirin düşman işgalinden kurtuluşu ile zaferle taçlanmıştır.

Tarihi bir dönüm noktası olan 19 Mayıs günü Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından gençlerimize bayram olarak armağan edilmiştir.

Geleceğimizin teminatı ve umut kaynağı değerli gençlerimizin şanlı tarihimizden alacakları ilhamla istiklalin anlam ve önemini idrakiyle istiklalimizi daima müdafaa ve muhafaza edeceklerine ülkemizi muasır medeniyetler seviyesinin de üzerine taşıyacaklarına inancım tamdır.

Bu duygu ve düşüncelerle başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere Milli Mücadelede mukaddes vatanımız için canını feda eden Aziz şehitlerimizi ve ahirete irtihal eden kahraman gazilerimizi rahmet şükran ve minnetle yad ediyor geleceğimizin teminatı gençlerimizin ve milletimizin 19 Mayıs Atatürkü Anma Gençlik ve Spor Bayramını tebrik ediyorum.

18 Mayıs 2020 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gölcük Gündem Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gölcük Gündem hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Gölcüksporlu İsmail Yüksek'in bonservisi ne kadar olmalı?